Занижена вартість устаткування, задавнені борги від користувачів на суму майже 14 мільйонів, від’ємний власний капітал підприємства на мінус 30 мільйонів гривень – такі результати аудиту МКП "Чернівцітеплокомуненерго", який тривав близько 4 місяців (з початку березня).
Які порушення знайшли незалежні аудитори "Кроу Україна", сьогодні, 25 червня, розповіли на брифінгу у Чернівецькій міськраді, пише molbuk.ua
За словами теперішнього керівника "Теплокомуненерго" Ігоря Ніколенка, сума заборгованості підприємства за енергоносії на сьогодні становить близько 260 мільйонів. А сума заборгованості споживачів перед підприємством – біля 90 мільйонів.
"Це щоби ви розуміли різницю", - зауважив Ніколенко.
Він запевнив, що аудит фінансового стану "Теплокомуненерго" за 2020-ий рік проводився незалежною аудиторською компанією відповідно до законодавства України та міжнародних стандартів фінансової звітності.
"У результаті виявили викривлення фінансової звітності на підприємстві. Зокрема, вартість основних засобів на підприємстві станом на 31 грудня 2020-го року становила 77 мільйонів 243 тисячі. Це 89 котелень, 92 км мереж, котли, все обладнання. Тут особливу увагу звертає аудиторська компанія, що дана балансова вартість не відповідає дійсності і вони рекомендують негайно провести переоцінку основних засобів. Сума заборгованості наша за енергоносії значно вища, ніж балансова вартість підприємства", - зазначив Ігор Ніколенко.
Окрім того, мережі, котельні котли тощо первісною вартістю 28 млн 17 тис грн повністю зношені та мають нульову балансову вартість. Це негативно впливає на витрати на амортизацію та загальний фінансовий результат ТКЕ. Водночас устаткування первісною вартістю 3 млн 84 тис грн законсервоване і не амортизується.
"Простими словами, допущені помилки при проведенні нарахувань амортизаційних витрат. Там, де потрібно було переоцінити або списати основні засоби - цього не було зроблено, а тут, де потрібно нараховувати - цього не здійснювалося", - пояснює Ігор Ніколенко.
Більше 600 одиниць устаткування були отримані та зараховані на баланс підприємства за мінімальною вартістю (наприклад 0,01 коп.)
"У випадку вкрай негативного розвитку подій, коли на майно підприємства накладуть арешт і відбудеться примусова реалізація майна для покриття боргів, ТКЕ повинно мати чітку і справедливу вартість, відображену у звітності. Не можна допустити ситуації, коли Теплокомуненерго “продають за копійки”, - переконаний Ніколенко.
31 млн 925 тис грн - вартість прав постійного користування земельними ділянками на підставі нормативно-грошової оцінки земель населених пунктів.
"Чернівцітеплокомуненерго має у постійному користуванні земельні ділянки, на яких розміщено виробничі об’єкти та мережі. В окремих місцях розмір таких ділянок сягає 30-40 соток. Всі ділянки в межах привабливих районів міста. Зрозуміло, що коли занижено відображена вартість таких прав на земельні ділянки, потенційно може виникати зацікавленість в банкрутстві підприємства та викуп за заниженою вартістю", - каже керівник.
Також виявили майже 14 мільйонів (13 млн 878 тис грн) як суму резерву сумнівних боргів, термін непогашення яких складає понад 3 роки. Цю суму вже дуже важко стягнути з боржників за терміном давності.
"Тобто внаслідок невчасного звернення до судів, неякісної роботи з боржниками, підприємство потенційно може зазнати збитків на 14 млн грн. Зараз посилено ведеться судова робота з даною сумою боргу. Підприємство активізує роботу щодо боргів, яким вже більше 1 року, а таких є 33 млн 266 тис грн, щоби в майбутньому не допускати таких збитків", - зауважує Ніколенко.
Сума відстрочених податкових активів в звітності занижена на суму 2 млн 498 тис грн
Окрім того, незалежні аудитори виявили викривлення фінансової звітності під час перевірки. Зокрема, через некоректне обліковування у звітності резерву сумнівних боргів та основних засобів виникли відстрочені податкові активи, сума яких занижена на 2 млн 498 тис грн.
А власний капітал від’ємний та складає мінус 29 млн 310 тис грн.
"Діяльність підприємства є збитковою в результаті непокриття чинними тарифами собівартості послуг з теплопостачання. Підприємство має значну заборгованість перед кредиторами за поставлений газ та енергоносії. Для розуміння - якщо в цій ситуації, коли некоректно відображена справедлива вартість активів підприємства, прийшлось би продати все майно, все одно би не вистачило, щоб покрити всі борги. Теплокомуненерго було би неспроможне продовжувати свою діяльність в майбутньому", - підсумував Ігор Ніколенко.
Заступник міського голови Василь Зазуляк запевнив, що результати перевірки нададуть правоохоронним органам.
"Коли я ознайомлювався з результатами аудиту, у мене склалося враження, що підприємство фактично готували до банкрутства і, мабуть, у когось були плани, щоби те майно передати комусь за безцінь. Наш контрольно-перевірочний відділ виведе всі цифри і ми все передамо правоохоронним органам, які будуть притягувати до відповідальності тих людей, які довели підприємство до такого стану", - заявив Зазуляк.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram