З приходом осені повітря в області значно сіріє, але не через туман. То просто газди та газдині наводять лад на своїх подвір’ях та городах, спалюючи листя та бур’ян. Відповідальність за це мало кого лякає.
– За самовільне спалювання листя передбачено відповідальність у вигляді штрафу. Його розмір становить від 170 до 340 гривень для громадян та від 850 до 1190 гривень для посадових осіб, – розповідає старший державний інспектор державної екологічної інспекції у Чернівецькій області Валерій ЛАТКОВСЬКИЙ. – Звичайно, самовільне спалювання листя завдає неабиякої шкоди довкіллю. Але підпалювача надзвичайно важко спіймати в момент підпалу, а це необхідна умова доведення провини. Навіть у разі, якщо свідки порушення вказують на винуватця, – довести нічого не можна, бо порушника не було спіймано "на гарячому". Якщо у Чернівцях більш-менш налагоджено утилізацію листя, то ситуація в області набагато складніша. Там спалення листя, стерні на полях та трави на узбіччі – масове явище. Звичайно, ми проводимо рейди, цьогоріч покарано трьох осіб. У місті Чернівці скарги надходять переважно із районів Південно-Кільцевої та Роші. Але шкода від спалення листя однакова як в місті, так і в селі.
А збитки бувають чималі. "Після спалення листя в повітря підіймаються всі шкідливі речовини, які листя ввібрало в себе. А це і радіонукліди, і важкі метали та інше, – пояснює завідувачка відділення охорони довкілля департаменту ЖКГ міської ради Надія ВОРОБЙОВА. – Надзвичайно небезпечними є підпали листя на сміттєзвалищах. Річ у тому, що поряд із листям там є багато різних виробів із поліетилену та інших речовин, спалювати які категорично заборонено. Там листя потрібно просто загортати. Сміттєзвалище – рай для бомжів, вони можуть кинути інколи недопалок, який потім призводить до загорання".
– З початку року виникло 12 пожеж через необережне поводження з вогнем. Саме під цю класифікацію потрапляє самовільне спалення листя та трави, – повідомив заступник начальника
ГУ МНС України в Чернівецькій області Олексій СМИРНОВ. – В осінній період люди починають прибирати свої господарства, палять листя та бур’яни. Часто вогонь перекидається на будівлі господарів чи сусідів. Такі пожежі зазвичай стаються в сільській місцевості. Звісно, заборонити спалювати сміття на городі ми нікому не можемо, але робити це потрібно принаймні притримуючись елементарних заходів пожежної безпеки: не розпалювати вогонь легкозаймистими речовинами (бензин, керосин, дизпаливо), робити це не ближче, як за 15 метрів від будівель або легкозаймистих об’єктів, постійно контролювати процес горіння.
У місті ж утилізацією листя займаються ЖРЕПи під час проведення місячників збирання листя. "Місячник збирання листя розпочався з 14 вересня, – розповідає директор департаменту житлово-комунального господарства Василь МАНЧУЛЕНКО. – Чисте листя вивозять на центральне кладовище і утеплюють ним грунт, щоби не так сильно промерзав і було легше копати. Листя ж із бур’янами та сміттям вивозять на сміттєзвалища. Судячи з того, що зараз на деревах листя ще багато, місячник його збирання доведеться продовжити".
Михайло САЛІТРА
29-09-2009, 09:47
0
6 495