Один з головних підозрюваних у справі про катастрофу пасажирського "Боїнга" в небі над Донбасом влітку 2014 року Сергій Дубинський протягом декількох годин після катастрофи не знав про те, що трапилося.
Про це повідомляє нідерландська телерадіокомпанія NOS з посиланням на прослухані телефонні розмови.
Дубинський був заступником так званого міністра оборони "ДНР" Ігоря Стрєлкова-Гіркін. В рамках розслідування були вивчені тисячі телефонних дзвінків Дубинського до, під час і після катастрофи лайнера "Малайзійських авіаліній", пише NOS. Переговори, як стверджується, перехопили українські спецслужби. Більше десятка записів були оприлюднені Міжнародною слідчою групою.
Аналіз переговорів, що не розголошувалися, дозволяє говорити, що вплив Росії на сепаратистів у Донбасі зростав з початку липня 2014 року, пише NOS. Москва, як стверджується, була залучена до військово-стратегічних рішень. Підтримувані Росією сепаратисти, за твердженням розслідувачів, отримували в той час засоби зв'язку, захищені від прослушки. До постачання апаратури, як стверджується, мало відношення ФСБ.
У день авіакатастрофи 17 липня Дубинський повідомив, що має прямий контакт з Москвою, пише NOS. За даними журналістів, його командир Ігор Стрєлков-Гіркін вів переговори з російською стороною "на вищому рівні".
На записах чути, як в той же день Дубинський говорить про ракетну установку "Бук" на підконтрольній сепаратистам території. За словами Дубинського, зброя була необхідна для відбиття атак винищувачів армії України в районі міста Маринівка. За даними слідства, саме ракетою з "Бука" був збитий пасажирський літак.
Приблизно через півгодини після аварії "Боїнга" в небі над Донбасом Дубинський, як випливає з прослуховувань, дізнався від сепаратистів, що вони нібито збили український винищувач. Заступнику міністра оборони "ДНР" знадобилося майже дві години для того, щоб з'ясувати, що в цей же час був збитий пасажирський літак. Дубинський зажадав роз'яснень. Його товариші по службі відповіли, що "Боїнг" був збитий українським військовим літаком. Після цього сепаратисти нібито збили з "Бука" винищувач. З прослушок неясно, хто саме віддав наказ стріляти з "Бука".
Про те, що сепаратисти нібито збили український винищувач, повідомив 17 липня 2014 року, після катастрофи "Боїнга", ресурс "Зведення від Стрєлкова Ігоря Івановича". Після того, як стало відомо, що розбився "Боїнг", запис був видалений, проте він встиг широко розійтися по мережі.
Висловлена сепаратистами версія про те, що лайнер збили військово-повітряні сили України, лягла в основу позиції Міноборони Росії. При цьому рада безпеки Нідерландів стверджує, що поблизу рейсу MH-17 не було інших літаків. Пізніше російська сторона відмовилася від версії з українським літаком і стала стверджувати, що "Боїнг", дійсно, збили з "Бука", але ракетою старішої модифікації. Вони були зняті з озброєння російської армії в 2011 році, але залишилися в розпорядженні української армії. Міжнародне розслідування цю версію відкинуло.
У записи розмов Дубинського приналежність ракетного комплексу не обговорюється.
Той факт, що Дубинський і його спільники могли не знати, з якої метою випустили ракету, не має значення для звинувачення, відзначається в публікації.
В результаті катастрофи "Боїнга" 17 липня 2014 року загинули 298 осіб - більшість громадяни Нідерландів. Звинувачення висунуті проти чотирьох осіб, які мали відношення до сепаратистів. Троє з них громадяни Росії, один - громадянин України. Суд в Нідерландах почався в березні 2020 року. Всі особи відкидають причетність до авіакатастрофи. Жоден з них не з'явився в суд. Тільки один обвинувачений - Олег Пулатов - представлений адвокатами. Його представники не відповіли на запит NOS з проханням про коментарі.
Слідство вважає доведеним, що літак був збитий з установки, що належала російським військовим. Ще не з'ясовано, хто саме віддавав наказ стріляти по літаку, а також чи була атака на пасажирський літак навмисною, або його збили помилково.
Російська влада заперечують будь-яку причетність до катастрофи "Боїнга".
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
11-04-2021, 19:59
0
2 928