Із зимовими святами в Україні пов'язано безліч різних традицій, найвеселішими з яких є колядування, щедрування та засівання.
Головна мета таких обрядів – побажання добробуту й процвітання. Як і коли це прийнято робити, пише
Обозреватель.
Коли колядують в УкраїніКолядувати в Україні прийнято вранці на Різдво, 7 січня. Колядниками можуть бути як дорослі, так і діти. Для цього необхідно зібрати вертеп із кількох учасників, очолюваний людиною із зіркою на жердині (символ Віфлеємської, що вказала волхвам шлях до новонародженого Ісуса Христа).
Колядники обходять хати, виконуючи колядки – обрядові пісні, що прославляють Народження Спасителя. У деяких регіонах колядувати починають уже у Святвечір, 6 січня. Після вечері із 12 пісних страв колядники беруть кутю і вирушають до родичів.
Коли щедрують в УкраїніЩедрувати в Україні прийнято у Щедрий вечір, 13 січня, напередодні Старого Нового року. На відміну від колядок, щедрівки містять побажання господарям дому гарного врожаю, достатку, здоров'я, приплоду худоби та роїння бджіл.
Щедрувальники збираються в невеликі компанії, ходять по домівках, грають на музичних інструментах і вітають сім'ї з новим роком.
У давнину вірили, що з настанням темряви активізується нечиста сила, тому щедрування вважали певним захистом оселі та її господарів від злих духів.
Коли посівають в УкраїніПосівати (засівати) прийнято вранці 14 січня, після настання Старого Нового року. По домівках можуть ходити лише хлопчики, юнаки та чоловіки – впускати жінку в дім уранці в Новий рік із давніх-давен вважали поганою прикметою.
Посівальники ходять по домівках, обсипаючи їх зерном і виконуючи посівалки – пісні з побажаннями господарям здоров'я, добробуту і процвітання. Вважають, що зерно від засівання не можна прибирати до заходу сонця.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
13-01-2021, 08:59
0
1 095