81-річна Агустіна Канамеро та 84-річний Паскуаль Перес обіймаються та цілуються через екран із пластикової плівки, щоб уникнути зараження коронавірусом, у будинку для престарілих у Барселоні, Іспанія, 22 червня 2020 року.
2020-й виявився роком, до якого ніхто не був готовим, — сповненим випробувань та втрат. Здається, неможливо сприймати його інакше, як через призму пандемії коронавірусу, яка тотально змінила наше життя і наслідки якої ми ще не можемо уповні оцінити. Понад 80 мільйонів людей безпосередньо відчули хворобу на собі, з них 1,7 мільйона померли через її наслідки.
Цього року ми змушені були змиритися із закритими кордонами, карантинними обмеженнями, довгою розлукою з близькими та спілкуванням у Zoom замість реального. Але й навпаки — навчилися цінувати тих, хто поруч, дякувати лікарям за їхню працю і звикли до дистанційної роботи й навчання.
Дитина в захисній масці лежить на березі річки Янцзи в місті Ухань у провінції Хубей у центральній частині Китаю, 16 квітня 2020 року.
Екскаватори готують територію, на якій збудують польову лікарню для людей, які захворіли на Covid-19, Ухань, провінція Хубей, Китай, 24 січня 2020 року.
Медичний працівник бере носовий мазок людини для тесту на COVID-19 у лікарні в Нью-Делі, Індія, 6 липня 2020 року.
Портрет маркетологині Катерини Клименко з Києва, яка через пандемію Covid-19 змушена була звикати до самоізоляції і обмежувати своє соціальне життя
Лікар, одягнений у костюм для захисту від коронавірусу, перевіряє пацієнта з коронавірусом стетоскопом під час вечірнього огляду в лікарні в місті Малин, Україна, 28 квітня 2020 року.
Люди, хворі на COVID-19, лежать в інфекційному відділенні Центральної міської лікарні №2 у Житомирі.
Музиканти грають "Хризантеми" Джакомо Пуччині у Gran Teatre del Liceu у Барселоні, Іспанія, 22 червня 2020 р. Замість глядачів у театрі — рослини, оскільки масові заходи заборонені через небезпеку COVID-19
.А наприкінці 2020-го, щойно ми зібралися зітхнути з полегшенням, нас наздогнали дві новини. Одна — традиційно хороша: нарешті вакцина від коронавірусу виробництва Pfizer і BioNTech довела свою ефективність, і Велика Британія, США, Канада, Ізраїль, а також країни ЄС вже почали масове щеплення населення.
Інша — погана: у Європі виявили нову мутацію коронавірусу, який може поширюватися навіть швидше, ніж уже звичний для нас. У відповідь низка країн призупинила транспортне сполучення зі Сполученим Королівством, де його зафіксували вперше.
Перша людина, якій ввели вакцину Pfizer/BioNTech проти Covid-19 поза дослідженнями. 90-річна Маргарет Кінан повертається до свого відділення під оплески персоналу університетської лікарні у Ковентрі, Велика Британія, 8 грудня 2020 року
Пожежі та ураганиОднією з головних тем 2019 року були зміни клімату. І якби не пандемія, те саме можна було б сказати й про рік 2020-ий.
Почався він із масштабних пожеж в Австралії, які тривали кілька місяців і знищили мільйони унікальних рослин і тварин. Як і роком раніше, горіли ліси Амазонії, Сибіру й західного узбережжя США.
А ураганів в Атлантичному океані було так багато (якщо бути точними, то 30), що метеорологам довелося деякі з них називати літерами з грецької абетки, бо стандартні назви закінчилися.
Пожежник гасить вогонь поблизу міста Бредбо, на південь від столиці Австралії Канберри, 2 лютого 2020 року.
Діти граються в дощовій воді після сильних повеней у Карачі, Пакистан, 26 липня 2020 року.
Вогнища від лісових пожеж освітлюють схил пагорба за мостом Бідвелл-Бар у Оровілі, Каліфорнія, 9 вересня 2020 року.
КосмосОднак ані коронавірус, ані пандемія не завадили космічним амбіціям людства.
Наприкінці травня перший за десятиріччя комерційний пілотований космічний політ здійснила компанія SpaceX Ілона Маска. Вона також є одним із підрядників Національного аерокосмічного агентства США, яке планує у 2024 році висадити на поверхню Місяця "першу жінку й наступного чоловіка".
А британський мільярдер Річард Бренсон на крок наблизився до втілення своєї 15-річної мрії — наступного року відвезти туристів у космос.
Інфрачервоне фото злету ракети Falcon 9 із космічним кораблем Crew Dragon і двома астронавтами на борту, космічний центр Кеннеді, штат Флорида, США, 30 травня 2020 року.
Засновник SpaceX Ілон Маск радіє після того, як пілотована місія SpaceX Falcon 9 Crew Dragon Demo-2 вилетіла з пускового комплексу в Космічному центрі Кеннеді, штат Флорида, США, 30 травня 2020 року.
Катастрофа літака МАУ в Ірані і суд щодо МН17Початок 2020 року запам’ятався для України сумною подією: у ніч на 8 січня літак авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України" був збитий над Іраном. Загинули всі 176 людей на борту, зокрема й 11 українців. Відповідальність за катастрофу взяв на себе Тегеран. Іранці стверджують, що літак збили випадково, оскільки боялись відповіді США на обстріл американських баз в Іраку. Той обстріл був відповіддю на вбивство американськими спецслужбами іранського генерала Касема Сулеймані. Держави, чиї громадяни загинули в авіакатастрофі — і Україна зокрема, — звинувачують Іран у затягуванні розслідування й небажанні співпрацювати.
А тим часом у судовому комплексі Схіпгол під Амстердамом розпочалося судове засідання у справі МН17, збитого над Донбасом у липні 2014 року. Обвинувачених у справі — четверо: троє росіян і українець. За даними слідства, вони координували свої дії з російськими спецслужбами. Увесь рік із перервами тривали попередні слухання, які завершилися 25 листопада. Суд відхилив чи не всі аргументи захисту й постановив, що розслідуватися має лише версія про збиття "боїнга" російським "Буком". А слухання по суті почнуться у червні 2021 року.
Один із двигунів літака лежить серед уламків після того, як Боїнг 737 авіакомпанії "Міжнародні авіалінії України", на борту якого перебувало 176 людей, був збитий ракетою після злету з аеропорту імама Хомейні в Тегерані, Шахріар, Іран, 8 січня 2020 року.
Церемонія прощання із загиблими у катастрофі літака МАУ в Ірані, міжнародний аеропорт "Бориспіль", Київ, 19 січня 2020 року.
Cудове засідання у справі МН17, збитого над Донбасом у липні 2014 року, Схіпгол, 8 червня 2020 року.
Протести в БілорусіБілорусь цього року вперше за довгий час потрапила у заголовки світових новин. Після сфальсифікованих президентських виборів 9 серпня владу знову отримав незмінний глава держави Олександр Лукашенко. Значна частина білорусів, котрі віддали свої голоси за опозиціонерку Світлану Тіхановську, таких результатів не визнали і почали влаштовувати багатотисячні (мирні) мітинги. Здебільшого вони завершувалися арештами, жорстокими побиттями й кров’ю.
Представники опозиції і до, і після виборів потерпали від переслідувань — когось заарештували, хтось мусив виїхати з країни. Євросоюз, Велика Британія, США та Канада ввели санкції проти білоруської влади та закликали до нових виборів. Поки це не спрацювало — однак за зусилля й боротьбу премію Андрія Сахарова цього року присудили саме білоруській опозиції.
Білоруський солдат отримує свій бюлетень на виборчій дільниці під час президентських виборів у Мінську, Білорусь, 9 серпня 2020 року.
Поліцейська вантажівка збила опозиційного активіста під час протесту після закриття дільниць на президентських виборах у Мінську, Білорусь, 9 серпня 2020 року.
Поранена дівчина під час акції протесту після закриття дільниць на президентських виборах у Мінську, Білорусь, 9 серпня 2020 року.
Нова війна і новий мир у КарабахуНаприкінці вересня заморожений конфлікт у Нагірному Карабаху перетворився на повномасштабну війну. Через півтора місяця боїв усе закінчилося хистким миром. Влада Вірменії змушена була погодитися на невигідну угоду і віддати Азербайджану фактично весь так званий пояс безпеки навколо невизнаної Нагірно-Карабаської Республіки — райони Азербайджану, захоплені вірменами під час попередньої війни. А ще в Нагірному Карабаху щонайменше на 5 років розташуються російські миротворці.
Вірмени почали масово залишати свої будинки (часом попередньо спаливши їх) і виїжджати до Вірменії. А в Єревані тисячі людей вийшли на протести, вважаючи події навколо Карабаху капітуляцією.
Чоловік із вірменським національним прапором біля православного монастиря 12-13 століть Дадіванк на околиці Калбаджара в Нагірному Карабаху, 13 листопада 2020 року.
Медичні працівники перевозять пораненого в лікарні під час обстрілу азербайджанською артилерією в Степанакерті в Нагірному Карабаху, 28 жовтня 2020 року.
США2020-ий для Сполучених Штатів і, зокрема, Дональда Трампа, почався імпічментом — точніше, його відхиленням у контрольованому республіканцями Сенаті.
Після цього країна занурилася в передвиборчу кампанію. Переможцем із неї вийшов 78-річний демократ Джо Байден — віцепрезидент США за часів Барака Обами. 20 січня відбудеться церемонія інавгурації, після якої демократ остаточно стане 46-им президентом Сполучених Штатів.
Байден обіцяє об’єднати Америку, розділену президентством Трампа, й поновити престиж міжнародних союзів і угод. А віцепрезидентом за Байдена буде його колишня конкурентка за номінацію на президентську посаду Камала Гарріс. Вона стане першою жінкою і першою темношкірою людиною на посаді віцепрезидента в історії США.
Та не лише політичною боротьбою цьогоріч жили Штати. Наприкінці весни смерть афроамериканця Джорджа Флойда спричинилася до глобального руху "Black Lives Matter" ("Життя темношкірих важливі"). Учасники акцій протесту — не лише у США, а й в інших країнах — протестували проти дискримінації та поліцейського насилля.
Президент США Дональд Трамп дивиться футбольну гру між представниками армії і флоту на "Стадіон Мічі" у Військовій академії США, 12 грудня 2020 року, у Вест-Пойнті, штат Нью-Йорк.
Люди тримають портрет Джорджа Флойда під час акції протесту Black Lives Matter в Брукліні, штат Нью-Йорк, США, 8 червня 2020 року. 46-річний афроамериканець Джордж Флойд загинув 25 травня 2020 року у Міннеаполісі через те, що поліцейський здавив йому шию.
Люди тримають портрет Джорджа Флойда під час акції протесту Black Lives Matter в Брукліні, штат Нью-Йорк, США, 8 червня 2020 року. 46-річний афроамериканець Джордж Флойд загинув 25 травня 2020 року у Міннеаполісі через те, що поліцейський здавив йому шию.
Обраний президент Джо Байден із дружиною Джилл та членами сім'ї під час святкування біля Центру Чейза у Вілмінгтоні, штат Делавер, США, 7 листопада 2020 року.
Крім вищезгаданих, 2020 року у світі сталося ще багато подій, які сколихнули людство. Вибух у порту Бейрута надовго змінив життя столиці Лівану, смерть Дієго Марадони змусила плакати тисячі фанатів футболу в усьому світі, отруєння російського опозиціонера Олексія Навального ще може перерости в міжнародний скандал.
Але були й хороші новини. Ще кілька українців повернулася додому з полону на окупованих територіях Донбасу, апеляційний суд таки скасував вирок нацгвардійцю Віталію Марківу, і він повернувся з Італії до України, кілька українських фільмів здобули перемоги на престижних кінофестивалях.
Люди готуються до приходу нового року і вірять, що він принесе більше позитивних новин, ніж 2020-й.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
31-12-2020, 21:20
0
1 397