Дати зимових канікул 2020/2021 в українських школах, ймовірно, частково збігатимуться із посиленням карантину — так званим локдауном.
Про це повідомляє видання НВ.
Коли будуть зимові канікули 2020/2021 в Україні?
Ще до початку навчального року 2020/2021 Міністерство освіти України рекомендувало такі дати канікул у школах на цей період:
осінні канікули: 26 жовтня — 1 листопада включно;
зимові канікули: 25 грудня — 10 січня включно;
весняні канікули: 22 березня — 28 березня включно;
літні канікули: 1 червня — 31 серпня включно.
Таким чином, цієї зими школярі теоретично можуть відпочивати 17 днів — з п’ятниці, 25 грудня (неробочий день в Україні у зв’язку зі святкуванням католицького Різдва) до неділі, 10 січня.
Чи можуть змінитися ці дати?
Так, це залежить від декількох факторів.
По-перше, кілька років тому українські школи отримали від Міносвіти право самостійно визначати дати канікул для учнів.
Щорічно міністерство рекомендує певні дати, у які більшість навчальних закладів і проводять шкільні канікули. Однак в окремих школах навчальний процес може бути організований інакше, і тоді педагогічна рада та адміністрація закладу встановлюють інші дати канікул.
При цьому школи зобов’язані дотримуватися важливого правила — загальна тривалість канікул за навчальний рік має складати не менше ніж 30 днів (за винятком літніх канікул).
По-друге, тривалість і дати зимових канікул залежатимуть від епідеміологічної ситуації з поширенням коронавірусу — як в Україні, так і в кожному конкретному регіоні.
Так уже було з осінніми канікулами в 2020 році, коли через спалах COVID-19 Кабмін рекомендував українським школам почати канікули на півтора тижні раніше і, відповідно, продовжити їх.
Однак тоді до цієї рекомендації дослухалися далеко не всі регіони: в низці областей та великих міст України місцева влада, своєю чергою, закликали школи не змінювати терміни канікул.
Тому дати зимових канікул також будуть залежати як від рішень Кабміну щодо посилення карантину в Україні, так і від рішення місцевих адміністрацій і комісій з ТЕБ та НС.
Як може вплинути локдаун на навчальний процес? Чи відкриють школи після канікул?
Станом на початок грудня найбільш ймовірно, що уряд посилить карантин в Україні на три тижні починаючи з перших чисел січня (орієнтовна дата — з 2 січня).
Це означає, що другу навчальну чверть — до 25 грудня — українські школярі довчаться в звичайному режимі.
А приблизно на півтора тижня — з Нового року і до 10 січня — локдаун накладеться на зимові канікули.
Подальший режим роботи шкіл після зимових канікул 2020/2021 залежатиме від того, які обмеження затвердить уряд для навчальних закладів на період жорсткого карантину.
Далі можливі кілька варіантів.
Перший: після канікул школярам доведеться на кілька тижнів перейти на навчання в дистанційному режимі.
За останні дні вже кілька чиновників попередили, що посилення карантину передбачатиме закриття як дитсадків, так і шкіл для навчання у звичайному форматі.
5 грудня 2020 року головний санітарний лікар України Віктор Ляшко на зустрічі з журналістами заявив, що до списку попередніх обмежень, які незабаром можуть запровадити, входить закриття шкіл та дитячих садків.
Виконувач обов’язків глави Центру громадського здоров’я МОЗ Ігор Кузин в інтерв'ю, опублікованому 7 грудня, теж заявив, що з посиленням карантину школи, дитсадки, а також університети закриють на карантин.
Зараз школи, а також окремі класи та групи закривають на карантин у разі виявлення там хворих на коронавірусну інфекцію. Якщо на самоізоляції через COVID-19 перебувають понад половина учнів або працівників навчального закладу, то всю школу переводять дистанційне навчання.
Другий варіант: зимові канікули для школярів (або, наприклад, для молодших школярів, для яких дистанційний режим є найважчим) можуть продовжити до кінця дії посиленого карантину. Однак такий варіант залишається гіпотетичним, оскільки ніхто з офіційних осіб про нього поки не згадував.
Прем'єр-міністр Денис Шмигаль пообіцяв, що 9 грудня на засіданні уряду буде озвучений конкретний перелік обмежень майбутнього локдауну — можливо, він внесе більше ясності і в питання шкільних канікул.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram