7 листопада в народі відзначають свята, в які прийнято поминати померлих родичів — Дмитрівську поминальну суботу і Дідівські плачі.
У 2020 році ці два свята співпали і прийшлися на один день. Дідівські плачі завжди відзначають 7 листопада, а дата Дмитрівської суботи переходить — її відзначають в найближчий вихідний до 8 листопада. Традиції та звичаї цих свят багато в чому схожі - вони обидва присвячені пам’яті померлих родичів.
Цей день присвячений пам’яті великомученика Дмитра Солунського. Він був християнським проповідником і звертав в свою віру людей. За це його стратили 8 листопада. У це свято люди обов’язково моляться за померлих або в храмі, або вдома. Також прийнято напередодні свята приносити записки з іменами покійних в храм, щоб священик згадав їх під час панахиди.
За традицією, перед початком служби в церкві залишають пісні продукти. Алкоголь, крім кагору, приносити і пити в цей день заборонено. Люди відвідують могили близьких, а потім влаштовують вдома поминальний обід. До столу прийнято подавати пироги і млинці.
Що не можна робити в Дмитрівську поминальну суботу?
В цей день, як і в інші поминальні дні, заборонено подавати поминальні записки за тих, хто покінчив життя самогубством.
Погано говорити про померлих не можна.
Забороняється поминати покійних алкогольними напоями, крім церковного вина.
Не можна святкувати, веселитися, лаятися.
Дідівські плачі
За повір'ям, у цей день природа оплакує людей, які пішли в світ інший. Тому зазвичай в цей і на наступний день йде дощ або сніг.
У цей день раніше було прийнято ходити на цвинтар, прибирати там і запалювати свічки. Також доброю прикметою було роздати їжу жебракам, малозабезпеченим. Удома зазвичай влаштовували поминки і обов’язково готували страви, які любили померлі родичі.
Прикмети на Дідівські плачі
Зірки світили тьмяним світлом — день буде непогожий.
Якщо людина народилася 7 листопада, то талісманом буде гірський кришталь, а сам іменинник буде здатний полегшувати чужі біди.
Якщо на деревах багато листя, то зима буде затяжною.
Якщо в цей день випало багато снігу, буде хороший урожай злакових.
Ранковий туман — до відлиги.
Що не можна робити на Дідівські плачі
У цей день було прийнято, щоб всі домочадці плакали — і жінки, і чоловіки. Зазвичай дівчата починали ритуальний плач, а сини, батьки і діди завершували. Робити це можна було де-завгодно, крім подушки. Згідно з повір'ям, пух в подушках все пам’ятає. Якщо інша людина приляже на "наплаканий" пух, то всі нещастя перейдуть на нього.
Кажуть, що торговцям 7 листопада не слід нікуди вирушати зі своїм товаром, оскільки торгівля в цей день буде вдалою.
Не можна їсти хліб — прикмета, що рік хлібним не буде.
Не можна ігнорувати тих, хто просив милостиню. Це може призвести до неприємностей.
Що потрібно зробити в цей день
Традиції радять встати рано вранці, запалити церковну свічку і попросити померлих родичів допомогти порадою. Тоді рішення проблеми прийде вже на наступний день.
У цей день прийнято допомагати сиротам і людям з важкою долею. Дітьми, які росли без батьків, раніше опікувалися всім селом.
Кажуть, що якщо сироти помоляться в цей день і попросять допомоги у своїх спочилих предків, вони обов’язково їм дадуть відповідь.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram