Маніпулятори безжально використовують інших, щоб отримати те, чого хочуть. За допомогою безлічі хитрощів вони розвивають у людях емоційну залежність.
Психологічними хижаками можуть бути батьки, друга половинка, друзі, колеги — хто завгодно. Наслідки відносин з ними — втрата контролю над власним життям, падіння самооцінки, проблеми у всіх сферах життя, неврози і соматичні захворювання, інформує
Ukr.Media.
Щоб захистити себе від такого шкідливого впливу, ми пропонуємо запам'ятати 7 найчастіших вивертів, до яких вдаються маніпулятори.
ГазлайтингЦе означає, що людина перетворює чорне на біле. Класичний приклад: дружина бачить, що чоловік ставить лайки фотографіям жінок, і показує йому невдоволення. А він відповідає: "Чому ти лізеш у мій телефон? Я що, не можу висловити своє захоплення жіночою красою? Якщо я ставлю лайки іншим — це означає, що я здатний на кохання. Якщо я здатний на кохання до жінок — це означає, що я здатний на кохання до тебе. Якби я не ставив лайки, то я не був би здатний кохати тебе".
Ви слухаєте це і спочатку сприймаєте як нелогічне марення. Але з часом такі абсурдні твердження починають здаватися вам цілком розумними.
Постійні порівняння з іншими
Щоб отримати владу над вами, маніпулятору потрібно вас опустити, зробити вас нижчою за нього. Тому він порівнює вас з усіма, хто у чомусь вас перевершив. І йому ніколи не буде достатньо того, що є. Наприклад, йому може не подобатися, як ви готуєте. Але щойно ви навчитеся, він хвалити не почне. Але згадає, що у когось більші груди, довше волосся, хтось більше заробляє або добре грає на фортепіано. Ви будете прагнути до того, щоб переконати його у зворотному, і тим самим станете залежними від його оцінки.
Погрози щодо розриву
Цей спосіб маніпуляції часто використовують мами, кажучи: "Ти погано поводишся, мені набридло, я йду / здам тебе до дитячого будинку / залишу з дядьком-поліцейським". А їх діти згодом вдаються до тих самих маніпуляцій. Наприклад, чоловік може говорити дружині: "Все, я йду і подаю на розлучення. Квартира моя, тож з'їжджай звідси разом з дитиною, і грошей я тобі не дам, а суд призначить мінімальні аліменти. І нікому ти не будеш потрібна". Страх відкидання дуже сильний, тому такі маніпуляції лише зміцнюють емоційну залежність.
Витягання "скелетів з шафи"
"Скелети" — це наші помилки. Кожна людина їх періодично робить, і це абсолютно нормально. Ви можете давно визнати свою помилку, вибачитися, виправити, прибрати її у шафу, але маніпулятор не забуде її ніколи, та ще й роздує до неймовірних розмірів. Щойно ви починаєте зриватися з його гачка, відчувати свою незалежність, він дістає "скелет": "А ти пам'ятаєш, як три роки тому ти..." І ви знову відчуваєте свою провину, знову починаєте вибачатися і знову збільшуєте свою емоційну залежність від маніпулятора.
Низький поріг емпатії
Маніпулятор взагалі не вміє співчувати. Ви можете нескінченну кількість разів пояснювати йому, що вам боляче, що ви страждаєте, що так робити не можна, але він нічого не зрозуміє. Він може бути холодним, байдужим, а від ваших емоцій не вмикати емпатію, а, навпаки, дратуватися. Або переводити їх на себе: "Це тобі тут погано? Подивися, як страждаю я, мені набагато гірше! І це все через тебе!" Ця риса маніпулятора може проявлятися не лише у відносинах з вами, він цинічний та безжалісний і з іншими людьми.
"Роби так, як я кажу, але не так, як роблю я"
Мова про лицемірство. Маніпулятор дозволяє собі слабкості, недосконалості, помилки, але вам він говорить інше: "Ти не повинна так чинити, ти повинна бути правильною, ти повинна бути гарною". Його стандарти "правильності" для вас завжди вищі, ніж для нього самого. Він не є прикладом своїх слів, але ви таким прикладом бути повинні.
Маніпулятор завжди правий
У будь-якій ситуації, що б не відбувалося, навіть якщо він за всіма об'єктивними показниками не правий, маніпулятор залишається правим. Він ніколи не визнає своїх помилок, не намагається на них вчитися, він легко привласнює чужі заслуги, а у будь-яких проблемах звинувачує вас.
Ці хитрощі потрібно запам'ятати кожному і розповідати про них своїм знайомим і дітям. Головна проблема впливу маніпуляторів — у тому, що більшість жертв усвідомлюють становище, у якому опинилися, занадто пізно. Тоді, коли вони вже знаходяться у сильній емоційної залежності. Якщо ви розпізнаєте маніпулятора раніше і припините грати за його правилами, ви отримаєте можливість зберегти повну владу над власним життям.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
22-09-2020, 01:40
0
1 480