Колишній міністр охорони здоров’я Ілля Ємець фактично блокував поставки медобладнання в Україну, вимагаючи призначити свою "довірену особу" на посаду заступника директора держпідприємства, перш ніж підписати необхідні для проведення закупівель документи.
Про це йдеться в розслідуванні Радіо Свобода "Жахи закупівель: в Україні втратили тижні в реагуванні на коронавірус".
У своїй роботі державне підприємство Медичні закупівлі України, на яке в середині березня лягло завдання придбати необхідне для країни медобладнання, зіткнулося з опором тодішнього голови Міністерства охорони здоров’я Іллі Ємця — він вимагав від директора медзакупівель Арсена Жумаділова призначити на посаду свого заступника рекомендованну ним людину.
Про це 23 березня розповів сам Жумаділов у відкритому зверненні до Ємця: "Вимоги призначити „довірену особу“ на посаду заступника, блокування роботи ДП (і, відповідно, запуску закупівель) є нічим іншим, як зловживанням владними повноваженнями, що в ситуації, що склалася, є не просто проблемою, а реальною небезпекою для людей".
Кандидатом від екс-міністра був Володимир Гришковець, який, за даними, отриманими в результаті перевірки його біографії в Медзакупках, в 2019 році був засуджений за ряд крадіжок у супермаркеті в Житомирі.
Відповідно до виписки з Богунського районного суду, Гришковець вкрав: 4 банки тріски, сир Холланд і President, печиво і шоколад Milka, кришку для сковороди Tefal, червону ікру Шаланда, в’ялене м’ясо і батончик Snickers.
В інтерв'ю Радіо Свобода директор Медичних закупівель розповів, що 13 березня намагався підписати в Міністерстві охорони здоров’я три документи, зокрема фінансовий план на 2020 рік, які б дали можливість почати купувати медобладнання, однак Ілля Ємець поставив йому незаконну умову.
За словами Жумаділова, після відмови прийняти на посаду свого заступника "довірену особу" тодішнього міністра, Ємець сказав йому: "По-хорошому ви не захотіли. Буде по-іншому".
У коментарі журналістам Гришковець заявив, що не бажав зайняти цю посаду, і не зміг пояснити, чому прийшов 13 березня в Міністерство, де його представили Жумаділову.
"Я нікуди не подавав свої документи і нікуди не відправляв своє резюме. І не знаю, чому мене запропонували [на цю посаду]", — заявив він.
Ситуація набула розвитку у вигляді погроз про прийдешні негативні "наслідки" з боку Ємця, повідомив Жумаділов. 19 березня екс-міністр подав у поліцію заяву, звинувативши його у фінансових злочинах, розповів директор медзакупівель виданню.
30 березня Ілля Ємець рішенням Верховної Ради був звільнений з посади міністра охорони здоров’я — на цій посаді він пробув лише 26 днів. Прем'єр-міністр Денис Шмигаль пояснив звільнення Ємця тим, що країна "вимагає швидких дій".
Як зазначив директор Медичних закупівель, затримки з доставкою медобладнання складуть від чотирьох до шести тижнів після початку процедури закупівель держпідприємством.
У той же час пік заражень коронавірусом в Україні повинен припасти на 14−15 квітня — такий прогноз озвучили в Міністерстві охорони здоров’я.
За даними на ранок п’ятниці, 10 квітня, в Україні провели 23 522 тестування на коронавірус методом лабораторної діагностики. Зараз країна користується тест-системами, закупленими в інших країнах, або доставленими як гуманітарний вантаж з Китаю, проте в своєму зверненні від 7 квітня Володимир Зеленський заявив, що в найближчі дні в Україні почнуть виробляти власні тест-системи ПЛР для виявлення COVID-19.
В інтерв'ю Радіо Свобода екс-директор департаменту стратегічного планування Міністерства охорони здоров’я України Ірина Литовченко повідомила, що закупівля медичного обладнання на загальнодержавному рівні вже почалася і здійснюється через міжнародну компанію розвитку Crown Agents. Однак перша партія медспорядження очікується не раніше ніж наступного тижня.
Новий міністр охорони здоров’я Максим Степанов визнав, що Україна втратила час з точки зору підготовки до пандемії, а також наявність труднощів із закупівлями медикаментів в різних областях через проблеми з пошуком постачальників і з переговорами щодо закупівель.
У коментарі журналістам-розслідувачам директор ДП Медичні закупівлі України Арсен Жумаділов заявив, що його зусилля з придбання медобладнання для країни "паралізовані", профільна робоча група не проводила засідань більше місяця, а деякі з необхідних для початку процедури закупівель документів Міністерство охорони здоров’я досі не підписало.
Станом на 10 квітня в Україні підтверджені 2203 випадки інфікування коронавірусом, 69 осіб померли, 61 пацієнт одужав. За минулу добу в Україні виявлено 311 нових випадків зараження, що є новим антирекордом.
Карантин через ситуацію з коронавірусом в Україні діє з 23 березня і триватиме як мінімум до 24 квітня. З 6 квітня Кабмін посилив правила карантину: зокрема, вводиться режим "всі в масках" і заборона на "відвідування парків, скверів, зон відпочинку, лісопаркових і прибережних зон, крім вигулу домашніх тварин однією особою і в разі службової необхідності".
10-04-2020, 16:15
0
2 004