У селі Шебутинці поселення трипільської культури знайдено в урочищах Батировка (укріплене поселення), Кодра (укріплене поселення), Балкани, Сокири, Сухий Горб, а також в центрі села - в панському Городі, де знаходиться школа. В останньому знайдений керамічний глечик висотою 60 см і діаметром вгорі 62 см, без ручок і зверху до низу орнаментований, який датується V-IV-м тисячоліттям до нашої ери.
Біля села Василівки, на високій терасі правого берега річки Коболчі, де вона впадає в Дністер, виявлено і досліджено невелике трипільське поселення. Відкрито сім будівель наземної конструкції та одну напівземлянку. Переважна більшість знахідок це кераміка - миски, грушеподібні і кубкоподібні посудини, амфори з широким дном, горщики тощо.
Великий науковий інтерес викликають древні майстерні з обробки кременю в урочищі Гайдамацький Яр (околиці села Волошкове) та урочище Щовб (село Ожеве). Їх відкриття дозволило виявити весь процес виготовлення крем'яних знарядь в Трипіллі і характер самої техніки.
На невеликому острові, на схід від села Ожеве виявлено трипільське городище віком 4300-4200 років до н.е., в якому частково збереглися 6 побудов, і ще 4 - повністю - з печами, вівтарями, фрагментами орнаментів на стінах. Серед знахідок також величезна кількість керамічного посуду, який добре зберігся. А також традиційних знарядь з кременю і кістки, різноманітних прикрас, ритуальних предметів, та велика кілька мідних виробів - рідкісних
для трипільських поселень на території України.
А найбільшою несподіванкою стало відкриття конструкції, яка нагадує систему ровів або дренажних комунікацій, вимощених глиною, аналогів яким досі в трипільських поселеннях не знаходили. Їх призначення поки не розгадано.
За книгою "Історія Сокирянщини"Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
12-03-2020, 22:00
0
1 066