Стрес, прийом медикаментів, порушення обміну речовин — причин зміни гормонального фону може бути безліч. Але часто ми навіть не підозрюємо, що наш “вальс гормонів” збився з такту, і списуємо втому, зміни ваги та інші симптоми на вік або перевтома. Зверніть увагу, якщо ви помічаєте у себе хоча деякі симптоми з наведеного нижче списку, можливо, вам варто записатися на прийом до гінеколога-ендокринолога.
Про це пише Укр.Здоров'я.
Підвищений апетит
Якщо ви весь час хочете їсти, а звичні порції не насичують, можливо, Вам варто перевірити баланс гормонів щитовидної залози. При гіпертиреозі, коли гормони щитовидки виробляються у великих кількостях, організм швидше спалює калорії, а апетит збільшується. Крім того, постійний голод може з’являтися через підвищений рівень стресового гормону кортизолу: тіло прагне запасти побільше енергії в небезпечній ситуації.
Випадання волосся
Підвищений рівень тестостерону у жінок призводить до втрати волосся за чоловічою ознакою. Найчастіше сплеск цього гормону говорить про синдром полікістозних яєчників – захворювання, яке не тільки погіршує нашу фертильність, але і може підвищити ризик розвитку таких хвороб, як діабет або рак.
Зміни ваги
Коливання ваги, що відбуваються без явних причин (ви не змінювали харчові звички і рівень активності), сигналізують про порушення гормонального балансу. Так, збільшення ваги може вказувати на надлишок кортизолу або тестостерону або попереджати про уповільнення роботи щитовидної залози. А раптове схуднення може говорити про те, що щитовидка, навпаки, працює активніше, ніж потрібно, і в кров надходить занадто багато гормонів, які вироблюються нею.
Перепади настрою
Цей симптом ми звикли спостерігати у вагітних або жінок, що проходять через менопаузу, але якщо баланс статевих гормонів або гормонів щитовидної залози порушений, серйозні перепади настрою можуть мучити жінок в будь-якому віці.
Зниження лібідо
Система, звана віссю гонад, з’єднує репродуктивний орган статевих залоз з гіпофізом і гіпоталамусом, частинами нашого мозку, що відповідають за вироблення гормонів. І якщо хоча б один з цієї тріади виходить з ладу, можуть відбутися зміни лібідо. Низький рівень естрогену або тестостерону, коливання гормонів щитовидної залози – все це може вплинути на наш статевий потяг.
Постійна втома
Порушення балансу будь-якої системи організму, в тому числі гормональної, обов’язково тягне за собою зниження рівня енергії. Якщо ви стали швидко втомлюватися, якщо ніяк не можете відпочити, не списуйте зміни на вік або стрес — звертайтеся до лікаря. Постійна втома і швидка стомлюваність — занадто небезпечний симптом, не ігноруйте його!
Порушення сну
Замкнуте коло: без достатньої кількості нічного відпочинку підвищується рівень кортизолу, а підвищений кортизол заважає нам нормально спати. Крім того, безсоння може викликати підвищений гормон щитовидної залози, а якщо цього гормону мало, то ми стаємо млявими і постійно хочемо спати. Так чи інакше, порушення сну, особливо раптові і не обумовлені якимись зовнішніми причинами – привід звернутися до лікаря.
Погіршення пам’яті та уваги
Якщо щитовидна залоза працює гірше і виробляє менше гормонів, можуть постраждати когнітивні функції: погіршитися пам’ять, концентрація, здатність сприймати інформацію. Так що якщо вам стало важче справлятися з повсякденними завданнями, а неуважність посилилася — можливо, варто звернутися до ендокринолога.
Часті переломи
Вітамін D, що надходить в організм, наше тіло “перетворює” в гормон кальцитріол, який необхідний для зміцнення кісток. Якщо ви отримуєте достатньо кальцію і вітаміну D, але при цьому ваші кістки слабкі, можливо, у вас порушений баланс цього гормону або гормону паращитовидної залози, який допомагає контролювати рівень кальцію.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram