Прояви тривоги знайомі практично всім. Медики, орієнтовані на фізіологічну модель походження будь-якої недуги, вважають занепокоєння, хвилювання, тривожні переживання неспецифічним результатом сильного стресу, пов'язаного з вираженими негативними емоціями (крики, лайка тощо).
І це негативно впливає на здоров'я, наголошує психотерапевт Тетяна П'ятковська, передає
segodnya.ua.
"У цьому разі в організмі відбувається накопичення катехоламінів і/або серотоніну, що надмірно стимулюють підкіркові та коркові структури головного мозку, – розповідає психотерапевт Тетяна П'ятковська. – Така гіперстимуляція може призводити як до сомато-вегетативних розладів (порушення дихання, прискореного серцебиття, сухості в роті, внутрішнього тремтіння, специфічним відчуттям холоду і порожнечі в животі, пітливості, раптовим позивам в туалет тощо), так і до дефіциту "розумних функцій", який суб'єктивно сприймається нами як "порожня голова".
Як швидко заспокоїтисяЯкщо будь-які з зазначених неприємностей трапляються напередодні або після хвилюючих подій, особливо переживати не варто – нічого "неправильного" в такій реакції немає. Але щоб легше перенести такий дискомфорт, краще освоїти кілька нескладних прийомів самодопомоги.
- Нагадайте собі, що ви хвилюєтеся "не дарма".
- Протягом 10-60 секунд рівно і неглибоко подихайте.
- На якийсь час затримайте дихання, немов перед стрибком у воду.
Ці прості вправи стимулюють організм "втихомирити" неприємні відчуття. Тим більше що у нашого розумного тіла є власний фізіологічний механізм подолання тривоги – він виробляє речовини, схожі за хімічною структурою з транквілізаторами, які блокують рецептори, чутливі до медіаторів стресу.
Тривога – симптом захворюванняСимптомом, що вимагає підвищеної уваги до власного здоров'я, стає "набір" стійких і тривалих переживань, що виникають, здавалося б, без причини. В цьому разі хворобливий стан погіршується безсонням, втратою апетиту, болями в грудях, нерідко відчуттями задухи тощо. Людина перестає робити те, що хоче, і перебуває в стані неясної небезпеки. При цьому "взяти себе в руки" практично неможливо, бо причина поганого самопочуття носить вже психологічний характер.
Крім того, слід мати на увазі, що тривожні розлади можуть пояснюватися фізіологічними змінами в організмі: коливаннями рівня гормону щитовидної залози, серцево-судинною патологією, цукровим діабетом, кисневим голодуванням, гострою нестачею деяких вітамінів і мікроелементів та ін. Хворий при цьому відчайдушно намагається знайти логічне пояснення свого стану. У будь-якому з описаних випадків "протитривожне" лікування полягає в терапії основного захворювання.
Лікування тривогиУ разі появи хронічної або рецидивної тривоги "боротися з собою" досить небезпечно. Варто вчасно звернутися до досвідченого психолога або психотерапевта. Це потрібно для того, щоб знайти і розпізнати справжню причину тривожних розладів і вийти із сутички з недугою без втрат. Інакше довготерпіння стійких і тривалих переживань може перерости в депресію.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
11-02-2020, 00:20
0
2 447