Національний банк України на 5 лютого встановив курс долара на рівні 24,85 грн. Цього ж дня в лютому 2019-го американська валюта коштувала 27,42 грн. Мінімальний курс долара було зафіксовано наприкінці грудня - 23,25 грн. Потім американська валюта почала дорожчати.
Gazeta.ua запитала експертів, яким буде курс долара в лютому.
Андрій Новак, економіст"Те, що зараз гривня знову почала девальвувати, має логічне пояснення. Останні 3 місяці національна валюта зміцнювалася. Але то була не економіка, а валютні спекуляції. Мета – якомога дешевше купити валюту, щоб після відновлення девальвації якомога дорожче продати", - каже Андрій Новак.
На думку експерта, долар може ще більше подорожчати. Можна орієнтуватись на курс, який закладений у бюджеті – 27,5 грн. І на цифру, яку уряд подавав у першому читанні, - 28,2 грн.
"Приблизно між цими двома позначками долар буде коштувати наприкінці року. Облігації державного займу досі популярні серед іноземців. Держава обіцяє за ними сплачувати космічні відсотки, як для державних цінних паперів. Але останній викид на борговий ринок Мінфіну був не в облігаціях внутрішньої позики, а в облігаціях зовнішньої позначки - в євро. 12 мільярдів доларів прислали заробітчани в країну. Це лише за офіційними переказами. А ще багато грошей передається автобусами, потягами в конвертах. Це дуже допомагає підтримувати баланс на валютному ринку. Те, що ми маємо зараз високий курс, - наслідок неправильної курсової політики й особливостей української економіки", - додає Новак.
Олександр Охріменко, економіст"Подорожчання долара – сезонний фактор. Завжди на початку року у нас девальвація. Зараз ріст курсу призупинився. Можливо, протягом місяця буде в межах 25,50 гривень, але не більше. Це і є реальний курс. Улітку, швидше за все, буде ревальвація, а потім знову ріст", - каже економіст.
Олександр Охріменко, пояснює подорожчання долара тим, що бізнес на початку року не працює. Закуповувати товари і продавати валюту бізнесмени не поспішають. Вичікують, щоб побачити загальну ситуацію в державі. Крім того, на початку року треба погашати відсотки за зовнішніми боргами.
"Облігацій державного займу почали менше розміщати. За січень провели лише 2 аукціони. У січні також найменший притік грошей від заробітчан. Більшість приїздили на новорічні свята додому, гроші витратили. Зазвичай коштів від заробітчан стане більше у березні, а на травень вийде на стабільний грошовий потік", - додав Охріменко.
Олексій Кущ, експерт із питань економіки Інституту Growford"Не можна сказати, що курс долара сильно почав зростати. Взимку, зазвичай, долар зміцнюється, гривня - знецінюється. Ринкові фактори кажуть, що гривня переоцінена відносно долара. І це відбувається як за рахунок жорсткої монетарної політики Нацбанку, яка була направлена на створення штучного дефіциту гривні на внутрішньому ринку, так і за рахунок боргових операцій Міністерства фінансів. Вони сприяли залученню капіталу в Україну", - каже Кущ.
За словами експерта, зараз економічно обґрунтований курс 27-28 грн за долар.
"Це та точка, до якої найближчим часом гривня не дійде. Бо Нацбанк проводить політику штучного стримання. Коли виникає послаблення гривні, то проводять інтервенції, що не дає гривні девальвувати. Це робиться в інтересах спекулянтів. Монетарна політика Нацбанку стала більш м'якою, послабилась, бачимо зменшення облікової ставки до 11 %. Крім того, зменшилась частота аукціонів Мінфіну. Іноземці почали менше купувати короткострокові облігації, з'явився запит на довгострокові. Вони більш вигідні", - каже Олексій Кущ.
Надходження валюти в Україну не зменшилися.
"Показник Нацбанку - 12 мільярдів доларів. Але це не тільки гроші заробітчан. Там намішано все: гроші трудових мігрантів, зарплата наших програмістів, які працюють на аутсорсі, та схемні проекти, коли валюту заводять в Україну під фіктивні проекти. Реальних грошей заробітчан 7-8 мільярдів", - додав Кущ.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
7-02-2020, 11:33
0
2 781