Згідно з легендою, історія китайського Нового року, якій уже понад три тисячоліття, розпочалася з боротьби проти міфічного чудовиська, прозваного Нянь (рік). Він виглядав як бик, мав голову лева і жив у морських глибинах.
У ніч перед Новим роком Нянь вибирався на землю і шкодив людям, викрадав їхні багатства. Та він боявся червоного кольору і вогню. Отож, щоби захистити себе від грізного чудовиська, китайці розвішують червоні ліхтарі перед входом до будинку, запускають феєрверки.
Підготовку до святкування розпочинають за тиждень до новорічної ночі. Наводять порядок в оселі, щоби очистити своє життя від невдач і звільнити місце для щастя. Також приносять пожертви предкам, бо вірять, що їхні духи захищають і можуть зробити успішними.
У Китаї існує цікавий звичай – на Новий рік незаміжні жінки прив’язують папірці з номерами своїх телефонів до цитрусових фруктів і відправляють їх вниз по річці. Чоловіки виловлюють ці "кораблики кохання" і, якщо захочуть, можуть зателефонувати незнайомці.
Обов’язковою є вечеря в колі сім’ї, тож кожен намагається повернутися в батьківський будинок. Передноворічну ніч китайці називають "ніччю зустрічі після розлуки". Для них – це найважливіша подія року. Вся родина збирається за святковим столом із різноманітними стравами. На півночі Китаю на Новий рік заведено їсти пельмені (цзяоцзи), а на півдні – няньгао (скибочки, приготовані з клейкого рису).
Проводяться масові гуляння. Китайці переодягаються в драконів, влаштовують свої знамениті виступи в громіздких костюмах і на ходилицях. Після новорічної ночі заведено ходити в гості до родичів. Подружні пари повинні відвідати батьків дружини у другий день Нового року. В наступні дні заведено відвідувати родичів, приносити подарунки та червоні конверти, щоби висловити турботу, любов і добрі побажання. Ситні застілля переходять із одного будинку в інший.
Неодмінним атрибутом святкування є салюти та феєрверки. Китайці вірять, що чим голосніше вони вибухатимуть, тим краще і вдаліше підуть справи в Новому році і тим щедрішим буде врожай.
Цікавинки*Китайський Новий рік відзначається як державне свято в країнах, де проживає велика кількість китайців, призначають сім вихідних днів. Але святкування може тривати навіть 15 днів, тому дехто бере додатковий тиждень відпустки, щоби вдосталь відпочити.
*Згідно з традицією, кожен рік має свого покровителя. У 2020 році ним буде Білий Металевий Щур.
*Вважається, що святкування китайського Нового року – найкращий час для примирення, необхідно забути всі образи і щиро побажати одне одному миру і щастя.
*Господарям і гостям прийнято дарувати по два мандарини, які символізують достаток і процвітання.
*Головна новорічна страва у Китаї – пельмені, які подаються в бульйоні. Їх ліплять усі члени родини, це символізує єднання. Обов’язковими є страви зі свинини. Найчастіше це смажене м’ясо із соусом та овочами, копчені ковбаски.
*Улюбленими є частування з птиці. Курка символізує боротьбу добра зі злом, виконання загаданих бажань. Лапки дають дорослим членам родини, крильця – дітям. Гусак і качка, запечені під червоним соусом, символізують бурхливе процвітання.
*Риба на новорічному столі – символ достатку. Вона подається у найрізноманітнішому вигляді: смажена, варена, приготована на пару, ціла чи скибочками, а також окремо риб’яча голова на блюді.
*Новорічна локшина символізує довге і щасливе життя. Причому її не прийнято ламати або відкушувати, щоб не вкоротити собі віку, а тільки всмоктувати цілою.
*Рис і шпинат на почесному місці – це знак родючості і багатства.
*Страви з бобових символізують добро і допомагають відігнати від оселі злих духів. Селеру обов’язково подають в сім’ях, де є учні та студенти, тому що вона символізує старанність і працьовитість. Смажені корені лотоса сприяють збільшенню сімейного достатку, а також появі потомства. Цитрусові, зокрема апельсини та мандарини, символізують успіх і процвітання.
*Пиріг із солодкого рису няньгао символізує успіх і просування вгору по кар’єрних сходах – усе вище і вище з кожним роком.
*На Новий рік китайці п’ють солодке вино і горілку бай дзіу.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
25-01-2020, 10:15
0
2 080