Рекомендації Венеціанської комісії щодо закону України про державну мову вимагають ґрунтовного аналізу, заявив глава комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформполітики, народний депутат від фракції Слуга народу Олександр Ткаченко.
У коментарі Інтерфакс-Україна він підкреслив, що тільки після аналізу можна буде приймати якісь рішення.
"Ми поки не отримали офіційного тексту висновків і рекомендацій Венеціанської комісії. Тому не можемо зараз чітко сказати, які саме норми або принципи нам рекомендують змінити. Ми розуміємо підвищену чутливість суспільства в цьому питанні і точно не хочемо, щоб воно стало предметом політичних маніпуляцій. Про зміни можна говорити тільки після ґрунтовного аналізу", - сказав Ткаченко.
Він зазначив, що оскільки Україна інтегрується в Європейський Союз, то і її законодавство повинно відповідати євростандартам.
"Але з іншого боку, ми прагнемо до справжньої євроінтеграції, про що навіть записали в Конституцію. Тому повинні відповідати всім європейським стандартам, зокрема - щодо державної мови і мов національних меншин", - зазначив Ткаченко.
Основним висновком нової думки, прийнятої 6 грудня Венеціанською комісією, є те, що влада України повинна домагатися балансу в мовній політиці для того, щоб мовна проблема не стала джерелом міжетнічної напруженості в Україні. Цього досі не зроблено, в тому числі і в недавньому законі про державну мову.
У ВК визнають, що мовна політика "є надзвичайно складною, делікатною і політизованою проблемою в Україні, особливо в контексті триваючого конфлікту з Росією".
ВК "особливо рекомендує" переглянути положення закону, що передбачають "диференційоване поводження з мовами корінних народів, мовами національних меншин, які є офіційними мовами ЄС, і мовами національних меншин, які не є офіційними мовами ЄС".
"Будь-яке розходження між поводженням з цими мовами має ґрунтуватися на об'єктивному і розумному обгрунтуванні, чого поки немає", - підкреслюється у висновках.
Як приклад експерти ВК вказують, що перехідний період реалізації положень закону про освіту, що був "схильний до різкої критики", був продовжений з 1 вересня 2020 року до 1 вересня 2023 року "тільки для учнів, чия рідна мова є мовою ЄС, а не для тих, хто володіє іншими рідними мовами, включаючи російську".
"Комісія рекомендує продовжити цей термін для всіх національних меншин і корінних народів", - йдеться в документі.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
7-12-2019, 20:53
0
2 362