Без конфліктів жодні стосунки не обходяться. Це завжди можливість для пари вийти на новий рівень, вирішити протиріччя в поглядах і зміцнити зв'язок між партнерами. Але ми часто боїмося цієї різниці в поглядах, тому що не вміємо з нею обходиться, використовуємо не цілком екологічні методи: сварки, скандали, маніпуляції, погрози. Адже правильне ведення конфлікту — це, по суті, розмова двох дорослих людей, які хочуть прийти до якогось спільного рішення.
Про те, чого варто уникати — якої поведінки і яких реплік, розповів
НВ психолог Роман Мельниченко.
Звинувачення і оцінкаТи — такий чи така-то: "Ти — брехун", "Ти занадто вразлива", "Ти сам винен", "Ти весь в свою матір" і так далі. У сварці дуже важливо не переходити на особистості і не ставити "діагнози" партнеру. Завжди тримайте в фокусі уваги суть конфлікту і обговорюйте тільки дії партнера, а не його самого. "Ти мені збрехав" замість "Ти брехун", "Ти мене підвів" замість "Ти ненадійний", "Ти пересолила борщ" замість "Ти погана господиня".
УзагальненняЗа допомогою слів "ти ніколи", "хоч би раз", "постійно", "завжди", "жодного разу" помилкам партнера надається вселенське значення. Відбувається знецінення всіх його або її дій. А також знову втрачається фокус уваги, що не дозволяє досягти взаємної домовленості.
Претензії"Ти чоловік, ти повинен...", "Ти зобов'язана була це зробити...", "Це твої обов'язки..." і так далі. Якщо в суперечці висуваються претензії, особливо "само собою зрозумілі", і особливо за гендерною ознакою, буде важко знайти рішення. У партнерських відносинах обидва партнера рівні, ніхто нікому нічого не винен. І якщо хтось із партнерів бере на себе якісь зобов'язання, то це тільки його добра воля. Обов'язки в сім'ї можна розподіляти за бажанням і можливостям партнерів, а також переглядати з плином часу.
Знецінення і раціоналізація почуттів"Вічно ти починаєш", "ну що ти роздуваэш з мухи слона", "ну так не відчувай", "працюй над собою", "не ображайся", "не гнівайся", "будь простішим" — такі фрази вбивають емоційну близькість між партнерами і часто є частиною маніпуляцій і перекладанням відповідальності на іншого. Пошук винного — це не вирішення конфлікту, а лише його посилення.
Вихід з конфлікту"Угу... добре... як скажеш...", "я не хочу про це говорити..." або просто мовчання. Така втеча від розмови загрожує накопиченням емоцій, невдоволенням і переходом конфлікту в більш затяжну фазу, яка загрожує набагато більшим вибухом емоцій і наслідків.
Уникайте подібних прийомів при конфліктах. Всі вони мають глибокі наслідки, які з часом можуть призвести до руйнування стосунків.
Для чоловіків — все, що стосується його діяльності: "ти невдаха", "ти нічого не можеш", "он твій однокласник чого вже добився, а ти...", "ти не мужик" тощо.
Для жінок — все, що стосується її самої, її особливостей: "ти істеричка", "вічно ти нагнітаєш", — і, особливо зовнішнього вигляду: "ти погладшала", "подивися, на кого ти схожа", "що ти напнула на себе" та інше.
Ці "удари нижче пояса" завдають тільки біль партнерам, і коли вони йдуть у хід, ні про яке рішення конфлікту вже мови бути не може.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
1-10-2019, 00:59
0
1 557