В команді президента Володимира Зеленського заявили, що планують внести зміни закони про ринок електроенергії та про Нацкомісію з енергетики та комунальних послуг.
Про це в інтерв'ю "Главкому" розповів представник президента в уряді, новообраний народний депутат Андрій Герус.
"Ми плануємо змінювати закони про ринок електроенергії та закон про НКРЕКП", — заявив він, наголосивши, що загалом нову модель енергоринку, яку запустили 1 липня цього року, вони зупиняти не будуть.
"Це питання не зупинки, а зміни моделі… Коли часто міняється модель ринку, то це не дуже добре. Тому аналізуємо, як в рамках нині чинної моделі запровадити такі зміни, щоб ринок міг працювати на користь українських споживачів. Але є різні думки, це предмет дискусії", — сказав Герус.
Нагадаємо, з 1 липня 2019 року в Україні запустили нову модель гуртового ринку електроенергії. Передбачається перехід від роботи за моделлю "єдиного покупця" до конкурентного механізму, який передбачає двосторонні договори між виробниками та споживачами, постачальниками, введення балансуючого ринку, ринку "на добу вперед" і внутрішньодобового ринку. Реформа енергоринку була вимогою Євросоюзу. При цьому ЄС і інші міжнародні партнери України, зокрема Європейський банк реконструкції і розвитку, Європейський інвестиційний банк і Світовий Банк, порадили відкласти запуск нового ринку через неготовність галузі.
У компанії ДТЕК олігарха Ріната Ахметова, частка якої на ринку розподілу і постачання електроенергії становить 47%, підтримують введення нової моделі енергоринку з 1 липня. Там вважають, що готовність нормативної бази та інфраструктури є високою. Голова Асоціації споживачів енергетики і комунальних послуг, представник президента в Кабміні Андрій Герус не згоден. В інтерв'ю Радіо НВ він заявив, що не всі необхідні нормативно-правові акти прийняті і не всі IT-продукти протестовані. В результаті система буде давати збої і виникне "колапс з ціноутворенням". Крім того, за різними оцінками, ціни можуть зрости на 30−100%, оскільки ринок монополізований, заявив Герус.
31 травня це питання обговорила Рада національної безпеки і оборони України. За словами секретаря РНБО Олександра Данилюка, більшість учасників засідання зійшлися на тому, що запуск нової моделі ринку необхідно відстрочити, оскільки ціни можуть різко вирости. Президент Володимир Зеленський зазначив, що "в умовах суцільної монополізації можуть виникнути ризики і для виробників, і для споживачів, і для економіки України в цілому". Члени РНБО домовилися протягом двох тижнів запропонувати можливі рішення.
18-08-2019, 14:00
0
1 667