Чи варто платити дитині гроші за виконання домашніх обов'язків

новини / Новини України
1 637
0
Чи варто платити дитині гроші за виконання домашніх обов'язків


Син прибрав у своїй кімнаті і забрав сестру з садочка, дочка вимила посуд і отримала п'ятірку. Чи варто винагороджувати їх за це грошима?

У чому різниця між платою і заохоченням пише gazeta.ua.



"Я завжди плачу синові за допомогу на присадибній ділянці. Він упевнений, що в 13 років син-підліток повинен мати свої кишенькові гроші: з їх допомогою він навчиться планувати витрати, зіставляти свої запити з доходами сім'ї", - розповідає Микола.

"Це просто аморально, - обурюється Тетяна, мама двох молодших школярів. - Якщо так виховувати своїх синів, то в старості я повинна буду платити їм за те, що вони подадуть мені склянку води."

Світлана, мама першокласниці, сумнівається: "У дитинстві батько давав мені "на морозиво" за хороші оцінки, але, здається, це не впливало на моє бажання вчитися. Якщо я тепер почну платити дочці, боюся, вона стане вимагати цього навіть за дрібниці: "Я прибрала іграшки - плати".

Система цінностей

Для когось будь-яка домашня робота, яку виконують діти, сприймається як природний обов'язок: в три роки дитина цілком може поставити в мийку чашку і тарілку, а у вісім років - викинути сміття. Інші батьки вважають, що дитина повинна, наприклад, прибирати в своїй кімнаті, а ось за те, що вона зробила більше, скажімо, акуратно розклала книги у себе на полицях, їй варто заплатити.

"Сім'я - цілісна система і дитина займає в ній певне місце. Як і в інших членів сім'ї, у неї є певні права та обов'язки. Але коли вона робить щось крім цього, докладає додаткові зусилля, природно, що батьки можуть не тільки подякувати їй, але й висловити свою подяку матеріально", - говорять психологи.

"Гроші - лише один із способів висловити своє задоволення і показати дитині, що ми цінуємо її зусилля, старанність, наполегливість. Гроші добре виконують роль подарунка". Особливо важливий такий презент для підлітків: вони часто віддаляються від батьків, і така форма уваги до них може викликати у відповідь бажання більше брати участь в житті сім'ї", - вважають психологи.

Як оцінювати п'ятірки

"Ми вимагаємо, щоб наш 14-річний син приносив хороші оцінки з профільних предметів, які він складатиме при вступі в інститут, - розповідає Христина. - За кожну п'ятірку в чверті він отримує "преміальні"". Христина цілком задоволена - син вчиться добре.

"Не варто забувати, що оцінка не абсолют і платити за неї дітям не можна, - впевнені психологи. - Одна і та ж трійка може бути різною: не довчив або хвилювався, чи захворів? Те ж саме з п'ятіркою: можливо, добре підготувався, а може, списав? Що ми робимо, коли "оплачуємо" таку п'ятірку, - закріплюємо бажання вчитися або спонукаємо шукати легких шляхів? І виходить, що батькам буває простіше "відкупитися" або "оштрафувати" дитину, ніж зрозуміти, що саме стоїть за тією чи іншою оцінкою".

"Дитина вчиться для себе, вона не робить послугу батькам - це дуже важливо зрозуміти обом сторонам, - вважають психологи. - Звісно, ми повинні створити умови для її навчання, допомагати і підтримувати, але не брати на себе відповідальність за її успіхи."

Нагорода, але не зарплата

"Ми обіцяли нашій 10-річній дочці в кінці року нагородити її і заплатити певну суму, якщо вчителька музики буде нею задоволена, - скаржиться Марія, - але дочка як ухилялася від занять, так і ухиляється."

"Багатьом дітям важко довго чекати обіцяної нагороди, - пояснюють психологи. - "В кінці року" - це ціла вічність для 10-річної дівчинки. Можна, наприклад, домовитися так: якщо ти весь тиждень будеш займатися по 1,5 години, поливати квіти або прибирати іграшки в кімнаті, то в неділю у тебе буде на що сходити в кіно з друзями".

Але тут важливо не переборщити: нагорода повинна відповідати прикладеному зусиллю. Невелике зусилля - невелика нагорода, серйозне - серйозний бонус. Якщо ваш 10-річний син протягом тижня не буде розкидати по кімнаті свої речі, а стане складати їх в ящик для білизни, подібне зусилля не може бути рівноцінним, скажімо, вартості нового комп'ютера. Справедливо встановити винагороду, яка дорівнює недорогому подарунку: м'якій іграшці, книзі, комп'ютерній грі і т.д.

Штрафні санкції

Деякі батьки не лише платять дітям "за добре", а й штрафують "за погане". Якщо дитина загубила телефон або отримала двійку за твір, вона позбавляється обіцяної винагороди або кишенькових грошей.

"Грошовий штраф, як і будь-яке покарання, менш дієвий, на відміну від заохочення, - пояснюють психологи. - Штраф логічний лише в системі ділових відносин дорослих, а для дитини він часто не має взагалі ніякого значення, адже у багатьох дітей немає достатньо чіткої мотивації для володіння грошима. Деяким простіше нічого не робити, ніж "напружитися і заробити". Тому штрафів в чистому вигляді бути не повинно, але необхідна тверда домовленість, до яких наслідків призведе невиконання умов договору".

Призи та досягнення

"Заохочення грошима все ж має залишатися чимось особливим, - пояснюють психологи. - Важливо, щоб цей подарунок відповідав внутрішнім відчуттям дитини: я заслужив це!" Як добитися того, щоб гроші для дитини не стали самоціллю? Якщо вона відчуває, що з їх допомогою батьки підтримують її, оцінюють її зусилля, а не просто відкуповуються, не підміняють грошовими знаками турботу, любов і ніжність, то вона сприйме гроші просто як хороший подарунок".

А як же бути з повсякденними обов'язками, які так не хочеться виконувати? У буквальному сенсі платити за домашню роботу не варто. Всі домашні її роблять - все і для всіх. Але самі домовленості про розділення домашніх справ повинні бути присутніми обов'язково. І регулярно переглядатися, тому що нові обставини з'являються постійно.

Як же провести грань між платою і нагородою? Плата - це компенсація за виконану роботу, а нагорода - заохочення за досягнення. Робота - це те, що людина вже вміє робити. Нагорода дається за те, чого вона навчилася, чого домоглася, створила.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм