Верховна Рада проголосувала за проект закону про забезпечення функціонування української мови як державної.
У першому читанні парламент ухвалив цей законопроект ще 4 жовтня 2018 року.
З того часу його доопрацював комітет з питань культури і духовності. Тепер він містить альтернативні положення з трьох інших законопроектів про мову, які не були підтримані.
Законопроект, зокрема передбачає, що серед посадовців українською вільно мають розмовляти президент, голова парламенту та його заступники, прем’єр-міністр та віце-прем’єри, голови міністерств та усіх державних установ, депутати, держслужбовці, посадові особи органів місцевої влади, судді та адвокати, викладачі та медпрацівники.
Вони мають говорити українською у публічному просторі, державному та комунальних секторах, у сфері обслуговування, використовувати її у підписах та маркуванні товарів та послуг.
Чиновників, депутатів, інших посадових осіб, які не користуються на роботі державною мовою, пропонують штрафувати.
Медична допомога, обслуговування на транспорті і у публічних закладах має бути українською. Комп’ютерні програми повинні будуть мати інтерфейс державною мовою та/або англійською мовою або мовами Євросоюзу. На телебаченні, в інтернеті та друкованих ЗМІ, у театральних виставах та при дубляжі кінофільмів також використовуватимуть українську.
У кожному місці розповсюдження друкованих ЗМІ україномовних газет та журналів має бути не менше 50%. Можна видавати газету чи журнал у двох чи більше мовних версіях, одна з яких має бути державною мовою. Сайти за замовчуванням спочатку завантажуються українською, але можуть мати також інші версії. При цьому українська версія має бути за обсягом не меншою за версію іншою мовою. Видавець має видавати українською не менше 50% від усіх виданих ним упродовж року книжкових видань. Якщо клієнт закладу просить спілкуватись із ним українською – це прохання має бути виконане. Якщо клієнт простить обслуговувати його іншою мовою, яка є прийнятною для обох сторін – це прохання має бути виконане.
Але це не поширюється на мову приватного спілкування та релігійних обрядів.
За публічну образу української мови вводиться кримінальна відповідальність – позбавлення волі до трьох років, як за публічну наругу над прапором, гербом або гімном України.
Передбачається, що в Україні створять Нацкомісію зі стандартів української мови. Також має з'явитися посада уповноваженого із захисту української мови.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
25-04-2019, 11:06
0
3 293