Щорічно 12 квітня відзначається Міжнародний день авіації та космонавтики.
Саме цього дня 1961 року радянський космонавт Юрій Гагарін вперше в світі здійснив орбітальний обліт планети Земля. На цьому освоєння космосу не зупинилося: були виходи у відкритий космічний простір і політ на Місяць, а зараз ведеться активне дослідження Марса. Але про все по порядку.
Історія святаУ серпні 1960 року радянський космічний корабель з собаками Білкою і Стрілкою на борту здійснив добовий політ і повернувся на Землю. А вже 12 квітня 1961 року старший лейтенант Юрій Гагарін на космічному кораблі "Восток-1" стартував з космодрому "Байконур" і став першою людиною, яка полетіла у космос. Старт корабля пройшов успішно, і після відділення останньої ступені ракети-носія здійснив вільний політ навколо планети Земля.
Обліт земної кулі зайняв 108 хвилин, після чого корабель приземлився в запланованому місці о 10:55 за московським часом в районі села Смєлівка Саратовської області (теперішня територія РФ).
До речі, з 2011 року свято має ще одну назву - Міжнародний день польоту людини в космос. Відповідне рішення було прийнято на 65-й сесії Генеральної Асамблеї ООН, яка була присвячена 50-й річниці першого польоту людини в космос. Співавторами резолюції стали понад 60 держав.
Досягнення в дослідженні космосуЗ моменту запуску першого супутника в космос людство досягло чималих успіхів в освоєнні космічного простору. Ось кілька значимих досягнень у цьому напрямку:
16 червня 1963 – перший у світі політ в космос жінки-космонавта (Валентина Терешкова).
18 березня 1965 – перший в історії вихід людини у відкритий космос. Космонавт Олексій Леонов здійснив вихід у відкритий космос з корабля "Восход-2".
1 березня 1966 – станція "Венера-3" уперше досягла поверхні Венери, доставивши вимпел СРСР. Це був перший у світі політ космічного апарату з Землі на іншу планету.
21 липня 1969 – перша висадка людини на Місяць (Ніл Армстронг) у межах місячної експедиції корабля "Аполлон-11", що доставила на Землю, в тому числі перші проби місячного грунту.
19 квітня 1971 – запущено першу орбітальну станція "Салют-1".
27 листопада 1971 – станція "Марс-2" уперше досягла поверхні Марса.
7 грудня 1995 – станція "Галілео" стала першим штучним супутником Юпітера.
24 червня 2000 – станція NEAR Shoemaker стала першим штучним супутником астероїда (433 Ерос).
25 січня 2004 року - на поверхню Марса опустився марсохід Opportunity. За 15 років досліджень він проїхав 45 км і передав на Землю 217 тис. фотографій. Завдяки йому було виявлено ознаки води, таємничі метеорити, а також складено перший температурний профіль атмосфери Червоної планети.
30 червня 2004 – станція "Кассіні" стала першим штучним супутником Сатурна.
15 січня 2006 – станція "Стардаст" доставила на землю зразки комети Вільда 2.
7 березня 2009 - запуск в космос орбітального телескопа "Кеплер". За перші три роки роботи він зміг виявити понад 3,5 тис. потенційних екзопланет. Серед цікавих знахідок телескопа – "зведений брат" нашої планети - його назвали Земля 2.0. І якщо б ми могли жити на цій екзопланеті, важили б у два рази більше, ніж на Землі.
Жовтень 2009 - місяцехід LCROSS виявив воду на поверхні Місяця.
17 березня 2011 – станція MESSENGER стала першим штучним супутником Меркурія.
2017 року вчені відкрили в системі TRAPPIST-1 сім планет, на яких може існувати життя.
В 2017 році астрономи повідомили про відкриття екзопланети LHS 1140b. І кажуть, що це "найкраще місце для життя за межами Землі".
6 лютого 2018 року американська компанія SpaceX успішно здійснила перший пробний запуск ракети-носія Falcon Heavy з космодрому на мисі Канаверал, штат Флорида (США). У вантажному відсіку Falcon Heavy було відправлено особистий автомобіль Ілона Маска – червоний Tesla Roadster, всередині на повторі грає пісня David Bowie – Space Oddity. Успішний запуск ракети наблизив людство до поняття космічного туризму, а також до колонізації Марсу. При цьому в NASA заявляють, що першою людиною на Марсі і при наступній висадці на Місяць, швидше за все, буде жінка.
Космос і УкраїнаЩе донедавна Україна входила до топ-5 країн за кількістю космічних запусків, але на сьогодні, переважно через брак коштів, втрачає раніше завойовані позиції. Першим космонавтом незалежної України був
Леонід Каденюк, який пройшов підготовку до космічного польоту в NASA на американському космічному кораблі багаторазового використання як фахівець з корисного навантаження. У період з 19 листопада по 5 грудня 1997 року здійснив космічний політ на американському МТКК "Колумбія" місії STS-87. Під час польоту виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського досвіду з трьома видами рослин: ріпа, соя і мох.
У радянські часи українські вчені та промислові підприємства були причетні до багатьох найважливіших космічних перемог СРСР. Зараз пріоритетним напрямом української космонавтики є міжнародне співробітництво, а також участь у реалізації міжнародних проектів.
Наприклад, 12 листопада 2017 року з космодрому в США було успішно запущено ракетоносій середнього класу Antares, який було розроблено і створено в Україні. Конструкцію першої ступені ракетоносія було спроектовано українським державним підприємством "КБ "Південне", а виготовлено на ДП "Південмаш".
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
12-04-2019, 09:19
0
2 984