RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

День космонавтики: Історія, досягнення та значення свята для України


Щорічно 12 квітня відзначається Міжнародний день авіації та космонавтики.

Саме цього дня 1961 року радянський космонавт Юрій Гагарін вперше в світі здійснив орбітальний обліт планети Земля. На цьому освоєння космосу не зупинилося: були виходи у відкритий космічний простір і політ на Місяць, а зараз ведеться активне дослідження Марса. Але про все по порядку.



Історія свята

У серпні 1960 року радянський космічний корабель з собаками Білкою і Стрілкою на борту здійснив добовий політ і повернувся на Землю. А вже 12 квітня 1961 року старший лейтенант Юрій Гагарін на космічному кораблі "Восток-1" стартував з космодрому "Байконур" і став першою людиною, яка полетіла у космос. Старт корабля пройшов успішно, і після відділення останньої ступені ракети-носія здійснив вільний політ навколо планети Земля.

Обліт земної кулі зайняв 108 хвилин, після чого корабель приземлився в запланованому місці о 10:55 за московським часом в районі села Смєлівка Саратовської області (теперішня територія РФ).

До речі, з 2011 року свято має ще одну назву - Міжнародний день польоту людини в космос. Відповідне рішення було прийнято на 65-й сесії Генеральної Асамблеї ООН, яка була присвячена 50-й річниці першого польоту людини в космос. Співавторами резолюції стали понад 60 держав.

Досягнення в дослідженні космосу

З моменту запуску першого супутника в космос людство досягло чималих успіхів в освоєнні космічного простору. Ось кілька значимих досягнень у цьому напрямку:

16 червня 1963 – перший у світі політ в космос жінки-космонавта (Валентина Терешкова).

18 березня 1965 – перший в історії вихід людини у відкритий космос. Космонавт Олексій Леонов здійснив вихід у відкритий космос з корабля "Восход-2".

1 березня 1966 – станція "Венера-3" уперше досягла поверхні Венери, доставивши вимпел СРСР. Це був перший у світі політ космічного апарату з Землі на іншу планету.

21 липня 1969 – перша висадка людини на Місяць (Ніл Армстронг) у межах місячної експедиції корабля "Аполлон-11", що доставила на Землю, в тому числі перші проби місячного грунту.

19 квітня 1971 – запущено першу орбітальну станція "Салют-1".

27 листопада 1971 – станція "Марс-2" уперше досягла поверхні Марса.

7 грудня 1995 – станція "Галілео" стала першим штучним супутником Юпітера.

24 червня 2000 – станція NEAR Shoemaker стала першим штучним супутником астероїда (433 Ерос).

25 січня 2004 року
- на поверхню Марса опустився марсохід Opportunity. За 15 років досліджень він проїхав 45 км і передав на Землю 217 тис. фотографій. Завдяки йому було виявлено ознаки води, таємничі метеорити, а також складено перший температурний профіль атмосфери Червоної планети.

30 червня 2004 – станція "Кассіні" стала першим штучним супутником Сатурна.

15 січня 2006 – станція "Стардаст" доставила на землю зразки комети Вільда 2.

7 березня 2009 - запуск в космос орбітального телескопа "Кеплер". За перші три роки роботи він зміг виявити понад 3,5 тис. потенційних екзопланет. Серед цікавих знахідок телескопа – "зведений брат" нашої планети - його назвали Земля 2.0. І якщо б ми могли жити на цій екзопланеті, важили б у два рази більше, ніж на Землі.

Жовтень 2009 - місяцехід LCROSS виявив воду на поверхні Місяця.

17 березня 2011 – станція MESSENGER стала першим штучним супутником Меркурія.

2017 року вчені відкрили в системі TRAPPIST-1 сім планет, на яких може існувати життя.

В 2017 році астрономи повідомили про відкриття екзопланети LHS 1140b. І кажуть, що це "найкраще місце для життя за межами Землі".

6 лютого 2018 року американська компанія SpaceX успішно здійснила перший пробний запуск ракети-носія Falcon Heavy з космодрому на мисі Канаверал, штат Флорида (США). У вантажному відсіку Falcon Heavy було відправлено особистий автомобіль Ілона Маска – червоний Tesla Roadster, всередині на повторі грає пісня David Bowie – Space Oddity. Успішний запуск ракети наблизив людство до поняття космічного туризму, а також до колонізації Марсу. При цьому в NASA заявляють, що першою людиною на Марсі і при наступній висадці на Місяць, швидше за все, буде жінка.

Космос і Україна

Ще донедавна Україна входила до топ-5 країн за кількістю космічних запусків, але на сьогодні, переважно через брак коштів, втрачає раніше завойовані позиції. Першим космонавтом незалежної України був Леонід Каденюк, який пройшов підготовку до космічного польоту в NASA на американському космічному кораблі багаторазового використання як фахівець з корисного навантаження. У період з 19 листопада по 5 грудня 1997 року здійснив космічний політ на американському МТКК "Колумбія" місії STS-87. Під час польоту виконував біологічні експерименти спільного українсько-американського досвіду з трьома видами рослин: ріпа, соя і мох.

У радянські часи українські вчені та промислові підприємства були причетні до багатьох найважливіших космічних перемог СРСР. Зараз пріоритетним напрямом української космонавтики є міжнародне співробітництво, а також участь у реалізації міжнародних проектів.

Наприклад, 12 листопада 2017 року з космодрому в США було успішно запущено ракетоносій середнього класу Antares, який було розроблено і створено в Україні. Конструкцію першої ступені ракетоносія було спроектовано українським державним підприємством "КБ "Південне", а виготовлено на ДП "Південмаш".

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
12-04-2019, 09:19
Коментарів 0 Переглядів 2 984

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.