Кілька років тому американський журнал Science порівнював шкоду самотності з руйнівним впливом на організм куріння або "поганого" холестерину. Мовляв, для здоров'я однозначно краще зв'язати себе узами шлюбу.
Але далеко не всі вчені поділяють весільний оптимізм, передає сайт "Сегодня".
Як же відбивається на жіночому і чоловічому самопочутті штамп в паспорті
Позитив для неїЛікарняні рідшеПро зв'язок між обручкою на пальці і міцністю імунітету нещодавно заявив Дженіс Кайколт-Глейзер, професор психіатрії і психології медичного коледжу університету штату Огайо. Вчений порівнював роботу імунної системи сорока заміжніх і сорока розлучених жінок. На відміну від самотніх, до сімейних рідше чіплявся грип та інші віруси, вони швидше одужували і взагалі більш оптимістично дивилися на життя. Але що характерно: рідше хворіли жінки чоловіків, які взяли на себе роль лідера і добувача. Зв'язок між шлюбом і міцним імунітетом не підтвердився у жінок, які відігравали в сім'ї чоловічу роль.
Стресів меншеКоли новини не радують позитивом і на роботі нервування, навіть злегка набридлий, але рідний, співчутливий чоловік увечері вдома на кухні – найкращий антидепресант. Підтримка чоловічого плеча знижує рівень стресу, тому заміжні жінки менше нервують в порівнянні з самотніми. До такого висновку прийшли психологи Вірджинського університету (США).
Міцніше серцеЧому сімейні пані рідше одиноких потрапляють до лікарні з діагнозом "гіпертонія" або "ішемія", вирахували кардіологи з університетів Піттсбурга та Сан-Дієго (США). Тринадцять років з дня в день вони спостерігали за станом здоров'я декількох тисяч жінок і з'ясували: шлюб робить життя більш розмаїтим і активнішим, знижує кількість приводів замикатися в собі і смакувати проблеми. А це дуже важливі умови збереження здоров'я. Втім, вчені роблять застереження: правило працює в разі, якщо шлюб гармонійний. Щоб зміцнити своє серце і прожити довше, Микола Ахаладзе, д. мед. наук, професор Інституту геронтології НАМН, рекомендує не залишатися на самоті після сорока. Розлучення або втрата чоловіка в цьому віці скорочує шанси дожити до шістдесяти, тому тим, кому за сорок, важливо створити новий союз.
Негатив для неїБільш тривожний сонЧоловіків, що хропуть, за статистикою, вдвічі більше, ніж жінок. Нічні трелі хропунів крадуть у їхніх дружин близько трьох годин нічного сну. "В результаті будуть накопичуватися перевтома, роздратування, можуть навіть виникнути проблеми з серцем", – впевнений кардіолог Микола Колесник.
Коротше життяНе кожен шлюб здатний продовжити життя. Щасливий і благополучний – так. Але якщо сім'я не може похвалитися високими доходами і жінці доводиться працювати на два фронти – поповнювати сімейний бюджет і виконувати всю роботу по дому – заміжжя забирає в середньому 1,5-2 роки життя, а то і більше. Такі підсумки спостережень дослідників Массачусетського університету. Ще більш невтішні прогнози в нерівних шлюбах, де чоловік набагато молодше дружини. Німецький Інститут демографії імені Макса Планка наводить таку статистику: якщо дружина старша за чоловіка на 7-9 років, ризик ранньої смерті для неї (у порівнянні з чоловіками-однолітками) підвищується на 20%! В чому причина? "Мабуть, в хронічному стресі через страх втратити привабливість в очах чоловіка", – вважає Анна Валенса, психолог, керівник київського Центру розвитку чоловіки й жінки.
Ширша таліяНезалежно від того, щасливий шлюб чи ні, коли відносини дають тріщину, жінка часто починає шукати розраду в їжі. Але і благополучний союз не страхує від ожиріння! "Навіть при гармонійних відносинах індекс маси тіла підвищується мінімум на півкіло на рік", – ділиться результатами свого дослідження доктор Андреа Мельцер з Південного методистського університету в Далласі. "У людей, задоволених своїм шлюбом, часто зникає стимул стежити за фігурою. Супутник життя знайдений, можна розслабитися, дієти, тренажери відходять на другий план", – пояснює Анна Валенса.
Позитив для ньогоДовше життяХолостяки вмирають в середньому на 7 років раніше, ніж їх одружені ровесники. "Після весілля чоловіки заспокоюються, менше ризикують через дрібниці, рідше стрибають на тросі з мостів і водять машини напідпитку. Багато розлучаються зі шкідливими звичками, починають під контролем дружин стежити за здоров'ям і регулярно відвідувати лікарів", – каже Анна Валенса. Тому і ризик інсультів у одружених на 64% нижче, ніж у неодружених, підрахували кардіологи Тель-Авівського університету.
Більше спілкуванняЗа спостереженнями психолога Анни Валенси, чоловіки після весілля набувають більше друзів, ніж їхні дружини (соціалізація – потужний допінг, який зміцнює здоров'я). Жінки, як правило, більш охоче діляться своєю компанією з чоловіком, затягують на зустрічі і вечірки, тоді як чоловіки не надто прагнуть вводити супутницю в своє чоловіче коло.
Негатив для нього
Прощавай, стрункість!За дев'ять місяців вагітності дружини чоловік в середньому гладшає на 6,3 кілограми. Такий результат досліджень британської компанії маркетингових досліджень Onepoll, яка опитала п'ять тисяч і молодих батьків-співвітчизників. Причини своїх форм татусі пояснюють так: 25% їдять більше, щоб підтримати свою дружину; 41% опитаних звинувачують в зайвій вазі холодильник, що ломиться від продуктів: як тут втриматися від спокуси. У решти живіт нібито виростає від нервів і частих перекусів.
Скаче тискЯкщо шлюб невдалий, проблеми з серцемзагрожують обом. "Якщо чоловік і дружина хронічно дратують один одного, їм варто зустрічатися якомога рідше, – вважає Бріан Бейкер, лікар-психіатр з університету в Торонто. – Протестувавши кілька сотень нещасливих у шлюбі пар, ми виявили: після п'ятнадцяти хвилин спілкування тиск у обох різко йшов вгору і приходив в норму, тільки коли чоловік і дружина розходилися по різних кімнатах. У благополучних шлюбах ситуація змінюється з точністю до навпаки: стінки судин серця у люблячих один одного дружин і чоловіків набагато тонше, ніж у людей, незадоволених своїм союзом". "Тонкі стінки судин – ознака здоров'я серця, тоді як їх потовщення говорить про підвищений тиск і гіпертонії", – пояснює кардіолог Микола Колесник.
Як бачимо, виграє самопочуття або постраждає залежить не від штампа в паспорті, а від якості відносин. Здоров'я однозначно буде міцнішим, якщо пов'язувати себе узами шлюбу не для профілактики хвороб, а тому, що кохаєш.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
11-03-2019, 01:30
0
1 678