"Ложечку за маму, ложечку за тата ... З'їж кашку, а то не виростеш ... Якщо не їстимеш, мультик не дивитимешся ..." Умовляннями, погрозами, хитрощами, з піснями і танцями батьки намагаються нагодувати своїх малоїжок.
За даними досліджень від 20 до 60% дітей дошкільного та шкільного віку мають проблеми з харчуванням. Більше половини 4-5 річних малюків вважаються малоїжками, а серед дев'ятирічних 48% дітей погано їдять.
Проблеми з харчуванням в дитинстві можуть в майбутньому призвести до порушення росту, до харчових розладів, та й складнощів з навчанням не уникнути. Чому вони не їдять? Комусь багато не треба, комусь нудно або тривожно за столом, хтось так грає на нервах у мами, а комусь без допомоги невролога не обійтися. Які проблеми можуть позбавити дитину апетиту, пише кp.ru.
Причина 1. Класичний малоїжкаВін худенький, весь в батьків. І багато їжі йому просто не потрібно.
Що робити: Стежити за вагою, порадитися з педіатром і намагатися в ту невелику кількість їжі "вкладати" всі необхідні вітаміни.
Причина 2. ПротестНайпоширеніша причина. Навіть дорослі люди висловлюють свій протест голодуванням. Підтекст простий - я помру, якщо ви не зробите те, що я хочу. У дітей шантаж схожий - зверніть на мене увагу. Але ось причини для протесту вже можуть бути різні:
- Дитина привертає увагу. Можливо, в сім'ї непроста обстановка - мама з татом сваряться, або розлучаються, або батьки завжди на роботі і дуже мало часу присвячують дитині. "Я перестану їсти, і вони мене помітять".
- Дитину в сім'ї люблять і балують. Вона примхлива, егоїстична і звикла, що може вести себе як завгодно погано, все одно її пробачать. Але у дітей є таке відчуття, як внутрішня справедливість. І в душі дитині хочеться, щоб на його витівки звернули увагу, щоб все було "як у людей": завинив - покараний. Він знає, що такий непослух, як відмова від їжі, батьки пробачити не зможуть.
- У сім'ї з дитиною поводяться надто суворо або навіть жорстоко. Їй все забороняють, за все сварять. Як дитина може покарати батьків? У свій спосіб - не спати, "ходити" в штани чи не їсти.
Що робити: Не боятися, не благати, не виконувати все, що просить, не загрожувати, а розбиратися, чому дитина протестує? Що не так?
Причина 3. Дитині не комфортно за столомМоже бути, її змушують їсти ножем і виделкою або весь час сварять за те, що негарно або неакуратно їсть. Може бути, хтось за столом чавкає, і малюкові просто неприємно дивитися - апетит пропадає. Може бути, за столом мама з татом зазвичай починають з'ясовувати стосунки.
Що робити: Стежити за собою і відкласти всі сварки, не сварити малюка, коли розкидає їжу, а хвалити, коли красиво тримає виделку. Якщо дитині некомфортно з кимось їсти, годуйте його окремо, нічого страшного. І не сваріть маленького, якщо обіллється або забрудниться - краще заздалегідь надіньте на нього фартух, прикрийте коліна серветкою - нехай насолоджується смаком їжі, не турбуючись поки про правила етикету.
Причина 4. Дитина звикла, що її під час їжі ровзажаютьПоки чадо колупає макарони в тарілці, за столом розігруються драми і комедії у виконанні мами-тата, бабусі й дідусі. Пісні, танці, ляльковий театр, на дошці малюють котлети і закреслюють з кожним відкусаними шматочком. Дитина звикає, що його розважають, і просто їсти йому вже нецікаво. Те ж з мультиками. Батькам, звичайно, простіше, коли дитина, задивившись в телевізор, уминає все, не дивлячись. Дітям процес їжі може здаватися нудним - треба сидіти, треба намагатися орудувати ложками і виделками, їм здається, що вони просто витрачають час, і набагато веселіше "витрачати" його під мультики.
Що робити: Не відволікати від їжі і самим не їсти біля телевізора. Краще за час обіду або вечері поспілкуйтеся, придумайте ритуал, наприклад, ви розповідаєте один одному про свої кращі моменти за день саме за столом, або даєте один одному поради. Лікарі впевнені, що важливо не відволікатися від їжі, щоб вона правильно засвоїлася, а ви отримали всю необхідну енергію.
Причина 5. СтрахЯк правило, це невротичні реакції, викликані якимись подіями, які злякали дитину, коли вона їла. Наприклад, риб'яча кісточка застрягла в горлі або малюка знудило, коли він щось їв. Дитина може не пам'ятати, що саме її налякало, але "осад" залишився.
Що робити: Не змушувати, не ганьбити, не лаяти. Розбиратися, шукати причину. А потім, бажано разом з психоневрологом позбавлятися від страху.
Причина 6. Не смачноТаких дітей називають примхливими, але, можливо, вони їдять тільки звичну їжу - макарони і сосиски або картоплю і курку. Приїжджаючи в гості до когось, малюк не знаходить своєї їжі і може відмовитися від будь-якої іншої.
Що робити: Намагайтеся з самого дитинства регулярно знайомити малюка з новими продуктами. Не беріть із з собою в гості сосиски, шукайте компроміс. Запропонуйте дитині заглянути в холодильник і вибрати собі їжу.
Не любить овочі - зробіть суп-пюре, спробуйте вирізати фігурки з огірків і моркви, фрукти можна перетворити в коктейлі, для усього вигадуйте смішні назви, залучайте до приготування їжі і самого маленького гурмана. Дуже часто діти погоджуються спробувати нове незнайоме блюдо в гостях, коли всі інші з апетитом це їдять.
Причина 7. Не їсть, щоб догодити маміБуває й таке. Наприклад, мамі пора виходити на роботу, але їй не хочеться, і вона каже так: "Я не можу віддати Сашу в дитячий сад, він же нічого не їсть, доведеться з ним вдома сидіти". І Саша мотає на вус і не їсть, як мама "запрограмувала". Або інший варіант - мама хоче всім показати, що її дитина особлива.
Що робити: Батькам розбиратися зі своїми власними страхами і комплексами.
Причина 8. У родині культ їжіПрийомам їжі у вас вдома надають дуже велике значення. Мама готує вечерю, і це подія. Дитина не поїла - катастрофа, поїла - щастя. Малюк швидко розуміє, що якщо їжа - це так важливо, він може керувати батьками за допомогою поїв-не поїв.
Що робити: Не звертати так багато уваги на те, сита дитина чи ні, не перетворювати обіди-вечері на події. Перекушувати в дорозі, іноді пропускати прийоми їжі, як всі нормальні люди.
Причина 9. Ніколи не була голодноюДитина не розуміє, що їжа може приносити радість, вона ніколи не була голодною, не очікувала обіду, не мріяла про супчик, тому що батьки постійно заштовхують в неї їжу, не встигне вона зголодніти.
Що робити: Спробуйте не годувати дитину. Приймайте її відмови від їжі. Дочекайтеся, коли вона сама попросить їсти. Або створіть несподівану ситуацію - порожній холодильник, на вечерю приготувати нічого. Є тільки, наприклад, картопля. Дитина захоче їсти і навчиться цінувати найпростіші страви.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
21-01-2019, 00:50
0
5 468