Деякі весільні обряди не змінилися з давніх часів. Нинішні молодята все так же звуть свідків на весілля і цілуються під крики "гірко".
Звідки ж узявся цей звичай - кричати саме "гірко"?
Гірка гіркаВесільні обряди були обов'язкові до виконання як нареченою, так і нареченим. Наприклад, перед весіллям наречена повинна була сама зшити для себе три наряди. А ще їй потрібно було вишити сорочку обранцеві. Наречений же зобов'язаний був дати викуп за обрану дівчину не тільки її батькам, а й подружкам. Сама весільна церемонія теж була підпорядкована безлічі традицій. Так, в більшості сіл весілля грали взимку, інформує Ukr.Media.
У цей час у сільського народу наступав відпочинок від збору врожаю і випасу худоби. Хлопці і дівчата, які вирішили одружитися, в цей час влаштовували весільні забави для своїх рідних і гостей. На вулиці будували величезну крижану гірку, а на її вершині очікувала свого обранця дівчина. За командою гостей, кричущих "гірка", наречений кидався до нареченої. Але його шлях по крижаній горі був зовсім не простим.
Піднімаючись наверх і щохвилини сковзавши, наречений доводив свою любов до майбутньої дружини. Добравшись до неї, наречений цілував наречену під крики "гірка! гірка!". Цілком ймовірно, з часом слово "гірка" трансформувалося, і з'явився звичай кричати "гірко!". Втім, є й інший варіант походження цього кличу на весільних урочистостях.
Несолодкі і некислі напої на весілляхУ давні часи на весільних застіллях не було прийнято подавати солодкі або кислі алкогольні напої. Пили в основному брагу, а з появою горілки пили її невеликими чарками. Зрозуміло, ці напої були гіркими. А згідно весільних традицій в деяких регіонах наречена сама повинна була пригостити гостей. Робила вона це, обходячи столи з підносом, де стояли чарки з горілкою.
Гість, випивши чарку, кричав "гірко!" І вимагав від нареченої поцілунку. Вважалося, що таким чином чарівна дівчина може напій підсолодити. А після друзі і рідні складали на піднос гроші в обмін на частування. Слідом за цим в центр кімнати виходили молодята. Поцілунок їх також проходив під крики "гірко!" І мав підсолодити напої присутнім. Зрідка гості говорили, що і страви "гіркі". Тоді молоді теж повинні були цілуватися. Однак не тільки з напоями та їжею пов'язана ця старовинна традиція.
Традиція кричати "гірко!" І забобониНаші предки беззастережно вірили в те, що прикмети збуваються. Тому на весіллях багато дій були спрямовані на те, щоб відлякати злих духів. Вважалося, що вони стежать за ходом весілля і тільки й чекають, щоб наврочити молодим. Тому присутні кричали "гірко!", Демонструючи, що у чоловіка і дружини нібито все погано. Якщо ж хтось, забувши про все або переплутавши, кричав "солодко!", то могла статися біда. Крім того, гіркий клич звучав на весіллях і з іншої причини.
Багаторазове повторення слова "гірко" на весіллі обіцяло молодим щасливе життя. Вважалося, що таким чином гості забирали у молодят їхні прикрощі, щоб ті жили солодко. Цілуватися чоловікові і дружині при цьому було обов'язково. Таким чином вони "підсолоджувати пігулку" присутнім.
Був і ще один весільний звичай, що дійшов до наших днів. Після крику "гірко" і початку поцілунку молодих гості рахували до ста. Чим довше молодята не відривали губ, тим довше повинен був протриматися їх шлюб. Сьогодні до цієї традиції багато хто ставиться як до простого змагання. Однак кілька століть назад їй приділяли велику увагу.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
17-01-2019, 01:45
0
14 387