Вчені часто не можуть виявити явні сполучні між датою народження і захворюваннями, але їх цілком логічні гіпотези, засновані на впливі навколишнього середовища, знаходять багато фактичних підтверджень, передає ukrhealth.net.
Народжені восени
Алергії на їжуУ дітей, народжених восени, ризик розвитку алергії на молоко, яйця або арахіс збільшено на 30-90% в порівнянні з дітьми, що з’явилися на світ в інший час року, говориться в дослідженні, опублікованому в журналі "Алергії" у 2012 році. Одна з можливих причин — брак вітаміну D в найважливіший період розвитку немовляти. Цей дефіцит може позначитися на їх імунній системі і викликати появу сезонних алергій. Більше того, брак "сонячного" вітаміну знижує захисну функцію шкіри в цей період, дозволяючи алергенам безперешкодно проникати всередину.
АстмаУ 2013 році дослідження тайванських вчених з’ясувала, що діти, народжені восени, володіють на 13% більшим ризиком розвитку астми, ніж діти, народжені навесні. Дослідники вважають, що зимові холоди в перші місяці народження можуть спровокувати алергічні реакції і привести до астми.
Народжені взимкуСоціально-економічні невдачіЗимових дітей удача обходить стороною, вважають дослідники Університету Нотр-Дам. У 2009 році вони проаналізували дані перепису населення США і виявили наступну статистику: жінки, що народжували взимку, частіше виявлялися незаміжніми і без вищої освіти. Вчені припустили, що більш успішні, освічені і забезпечені жінки планують свої пологи на більш сприятливий для цього час.
ЛівшіНове дослідження з Німеччини виявило, що чоловіки, народжені в період з листопада по січень, значно частіше виявлялися лівшами, ніж народжені в будь який інший час року. Швидше за все, причина ховається під впливом тестостерону на розвиток мозку плоду. Підвищений рівень тестостерону в утробі може уповільнити розвиток лівої півкулі мозку, підвищуючи шанс ліворукості в майбутньому. Довгий світловий день в період з травня по липень підвищує вироблення тестостерону, тому чоловіки, народжені в кінці осені або на початку зими, отримують підвищену дозу цього гормону тривалий час.
Народжені навесні
Рак лімфатичних тканинДослідження 2014 року, опубліковане у Міжнародному журналі дослідження раку, виявило, що люди, народжені навесні — з березня по травень — володіли на 25% підвищеним ризиком розвитку раку лімфатичних тканин після 20 років в порівнянні з людьми, народженими з вересня по листопад. А люди, народжені в квітні, особливо 24 числа, володіли найвищим ризиком розвитку лейкемії. Чому? Вчені пояснюють це поняттям "гіпотеза пізнього впливу", тобто діти, народжені навесні, рідше стикаються з певними інфекціями у важливий період розвитку імунної системи. В результаті неадекватна реакція імунної системи може зробити їх більш уразливими перед раком лімфатичних тканин.
Аутоімунні захворюванняОсь ще один результат недостатнього розвитку імунної системи у дітей, народжених навесні: дослідження BMC Medicine 2012 року виявило, що такі аутоімунні захворювання, як розсіяний склероз, ревматоїдний артрит та виразковий коліт, найчастіше зустрічаються у народжених у квітні. Народжені через півроку — у жовтні — страждали від цих недуг рідше за інших.
МеланомаНове дослідження Міжнародного журналу Епідеміології виявило, що у людей, народжених навесні, у порівнянні з народженими восени, на 21% частіше розвивалася меланома в районі 30 років. Дослідники вважають, що причиною цього є підвищена дія на новонароджених ультрафіолетових променів — як раз в той період їхнього життя, який може збільшити ризик розвитку раку шкіри в майбутньому. Але не турбуйтеся! Хоча ви не можете повернути час назад і намазати на своє дитяче обличчя сонцезахисний крем, ви можете захистити себе зараз: тримайтеся тіні в денні години, використовуйте сонцезахисний крем, надягайте темні окуляри і капелюхи. Будьте гранично обережні, якщо меланома зустрічалася у ваших близьких родичів.
Народжені влітку
СамогубствоЛюди, народжені пізньою весною і влітку, частіше стають жертвами суїциду, ніж люди, народжені в інші сезони року, вважають угорські вчені. Народжені в липні на 14% частіше скоювали самогубство, ніж народжені в грудні, найменш ризикованому місяці. Дослідники поки що не змогли встановити точну причину такої схильності, але припускають, що в цьому замішано вплив місяця народження на різні нейротрансмітери, які можуть бути відповідальними за суїцидальні нахили.
КороткозорістьЛюди, народжені влітку, на 17% частіше розвивають важку короткозорість, ніж ті, хто народився взимку, виявили вчені з Британії. Вони схильні підозрювати в цій закономірності сезонні особливості ваги і впливу зовнішніх природних факторів, таких як температура повітря.
Перепади настроюЯкщо ви помічаєте за собою різкі перепади настрою від ейфорії до відчаю, у вас може бути так званий циклотимічний темперамент. Дослідження, представлене нещодавно в Європейському коледжі нейропсіхофармакології, показало, що народжені влітку володіли таким характером частіше, чим народжені взимку. Можливе пояснення цього полягає в тому, що час року, коли ви народилися, впливає на роботу нейропередавачів. На них може позначитися доступність вітамінів, наявність мікробів та алергенів в повітрі і різниця в температурі в утробі і навколишньому середовищу після пологів, які разом можуть закласти фундамент розладів настрою в майбутньому.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
29-12-2018, 00:15
0
6 636