Старенька друкарська машинка, давній фотоапарат, документи ХІХ століття, які належали керівникам єврейської спільноти, фрагмент надгробного каменю... Чимало унікальних експонатів можна знайти в новому Чернівецькому музеї єврейської історії та культури Буковини, який відкрився 21 серпня у Центральному палаці культури. Більшість експонатів надійшли із приватних колекцій. Оформив музей знаний львівський художник Роман Батіг.
– У музеї показано дві хасидські лінії, які зародилися на Буковині у ХІХ столітті та набули великого значення у всьому світі, - розповів голова Генеральної Ради Євроазіатського єврейського конгресу Йосиф ЗІСЕЛЬС. - Це Вижницькі та Садгірські хасиди. Є цікавий оригінал документа. Це рукописна сторінка із молитовника. Показано фрагмент молитви за імператора Франца І, написаної 1792 року. Ця молитва була куплена в Ізраїлі на аукціоні і подарована нашому музею. Подарунок зробив Григорій Косовський. Брудним та розірваним знайшли старенький цінний документ за стільцями діючої синагоги. Це сіратомер – документ, який показує порядок молитв у місяці Омер - травень.
Дуже цінним є куточок, створений директором музею Наталією Шевченко. Тут відтворено атмосферу єврейського дому. Усі предмети – оригінальні. Є і люстра, яку використовували на Буковині у першій половині ХХ століття, оригінальний годинник, старі стіл та стілець. Є приготування до шабату: склянка, блюда, два свічники. Можна побачити чоловічий, жіночий та дитячий одяг вижницьких хасидів.
– У музеї виставлено для показу свиток Тори, - розповідає Йосиф Зісельс. – Це один із найцінніших експонатів. Він переданий нам у подарунок равином з Івано-Франківська, який свого часу об’їздив усю Буковину і зібрав унікальні речі.
У центрі музею незабаром розмістимо макет Темплю, який колись існував у Чернівцях. В експозиціях можна знайти стенд, присвячений важливим для єврейської спільноти документам. Можна побачити і дошку, на якій вигравіювано імена спонсорів. Це люди, які свого часу утримували єврейські культурні організації міста. Є два стенди, присвячені першим двом конференціям з питань мови ідиш. Конференції відбувалися у Чернівцях у 1908 році. Збереглися книги, документи, листи науковців.
Важливими є дві шафи, наповнення яких переносять нас у час ХІХ- початку ХХ століття. Тут розміщені предмети ремесел та занять буковинських євреїв. Є предмети побуту. Так, можемо знайти оригінальні, виготовлені в Україні, склянки для шабату. Гарну історію мають два маленькі свічники. Вони виготовлені на Буковині 1921 року. Коли євреї втікали звідси, одна сім'я взяла із собою ці свічники. Вони пройшли через усі труднощі, Голокост і потрапили до Ізраїлю. Тепер їх передали назад до Чернівців.
Є в музеї і різні релігійні книги, наприклад, вавилонський талмуд, рукописне видання “Путівника розгублених”. Заслуговують на увагу друкарська машинка із буквами мови ідиш, чорнильниця. (Валерія Чорней)
22-08-2008, 11:09
0
2 254