Захворюваність на діабет глобально росте. Зараз у світі понад 422 мільйонів людей живуть з діабетом, в Україні – майже 1,3 мільйона. Про це написала в.о. міністра охорони здоров'я України Уляна Супрун в своєму Facebook.
Голова МОЗ підкреслила, що крім генетичних факторів, на розвиток хвороби впливає наш спосіб життя - малорухливість, незбалансоване харчування, наявність надмірної ваги і шкідливих звичок. І якщо діабет першого типу попередити не можна, то у 80% випадків діабету другого типу можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя.
Уляна Супрун дала наступні поради для профілактики діабету:
Збалансовано харчуйтеся
Особливою загрозою з точки зору ризику розвитку діабету другого типу є споживання їжі з високим вмістом цукру. Тому зменшіть кількість або взагалі відмовтеся від цукру і попередньо оброблених продуктів.
Включіть до свого раціону більше овочів, фруктів і бобових. Вони багаті поживними речовинами, незамінними амінокислотами і білками.
Вибирайте воду, каву або чай замість соку, газованої води та інших напоїв з високим вмістом цукру.
Підтримуйте здорову вагу
Надмірна вага, особливо в області талії (абдомінальний жир) – це ознака резистентності до інсуліну, що призводить до розвитку переддіабетичного стану. Чим більше частка такого жиру в організмі, тим вище ризики появи діабету. Жирова тканина негативно впливає на артеріальний тиск, рівень цукру в крові і рівень холестерину.
Будьте фізично активними
Згідно з рекомендаціями, для того, щоб отримувати максимальну користь для здоров'я, слід щотижня приділяти 150 хвилин аеробних вправ помірної інтенсивності або 75 хвилин інтенсивних. Не забувайте про силові навантаження для зміцнення основних груп м'язів.
Якщо немає часу на заняття – використовуйте будь-яку можливість порухатися. Розмовляйте по телефону стоячи, піднімайтеся по сходах замість ліфта, ходіть пішки по ескалатору або обговорюйте ідеї з колегами під час прогулянки.
Не паліть
У курців на 30-40% частіше розвивається діабет другого типу, ніж у людей, які не курять. Сигаретний дим провокує запалення, пошкодження і окислення клітин. Науково доведено, що куріння підвищує ризики появи діабету. Зокрема курці, які хворіють на діабет, частіше мають проблеми з дозуванням інсуліну і в цілому їм важче контролювати хворобу.
Регулярно відвідуйте свого сімейного лікаря
Підвищений рівень цукру в крові – один з ранніх симптомів діабету. При наявності симптомів лікар направить вас на аналізи для визначення цього показника.