Після отримання томосу в Україні не буде "державної церкви".
Про це 14 жовтня під час виступу на Софійській площі заявив президент України Петро Порошенко.
"У нас не було, немає і не буде "державної церкви". І в освячену томосом православну церкву ніхто нікого не "запрошуватиме" силоміць. Це питання вільного вибору кожного віруючого. ... Я гарантую, що не буде жодного тиску, буде збережено право своєї дороги до бога кожного українця, що влада поважатиме вибір тих, хто вирішить залишитися у тій церковній структурі, яка зберігає єдність з РПЦ. Це їх вибір, і його треба поважати", - зазначив глава держави.
Порошенко при цьому додав, що "так само гарантує", що держава захистить права тих священників та вірян церкви московського патріархату, які "добровільно вирішать з-під Москви, щоб разом з іншими православними творити єдину православну помісну церкву".
"Спільна розбудова незалежної церкви не може бути підставою для розбрату і протистояння, насильства. Як тільки побачите людей, які закликають "взяти" Києво-Печерську лавру, храм чи монастир - знайте, то московська агентура! Не дозволимо Кремлю розпалити релігійну війну всередині держави", - заявив президент.
Глава держави додав, що участь у Соборі, після якого обраний предстоятель української помісної церкви отримає томос, візьме також група єпископів церкви московського патріархату, "які між кремлівською зіркою і хрестом обрали хрест, а між Україною і РФ - обрали Україну".
"Вселенський Патріархат остаточно проголосив незаконною московську анексію київської митрополії, здійснену ще наприкінці сімнадцятого століття. Ясно й недвозначно ним заявлено, що Російська Православна Церква не має канонічних прав щодо православної церкви в Україні, і наша УПЦ не має підпорядкування РПЦ, а Україна не була, не є і не буде канонічною територією російської церкви", - заявив Порошенко.
Також президент зазначив, що питання Томосу і автокефалії для української православної церкви "виходить далеко за межі церковного життя".
"Це питання нашої незалежності, питання нашої нацбезпеки, питання нашої державності. Це питання всієї світової геополітики. І якщо це не так, то чому тоді рішення Вселенського патріарха позавчора обговорювалася на Раді безпеки Російської Федерації під головуванням Путіна?", - додав Порошенко.
Він зауважив, що реакція Москви на рішення Синоду і дії Києва "свідчить, що ми - на правильному шляху".
За словами глави держави, автокефалія є частиною "державницької проєвропейської та проукраїнської стратегії, яку ми послідовно втілюємо в життя протягом останніх 4,5 років".
"І, наголошую, будемо впроваджувати й надалі. ... Автокефалія - з того ж ряду, що й наше прагнення до вступу до ЄС і НАТО. Це основа нашого власного шляху розвитку, розвитку України і розвитку української нації... ", - підсумував президент.
14-10-2018, 12:00
0
1 257