11 жовтня під вечір у Стамбулі представник Вселенського патріархату зробив заяву щодо Української православної церкви, яку українські політики і представники деяких місцевих православних церков уже охрестили історичною.
У ньому материнська структура всіх православних церков світу, Константинопольський патріархат, офіційно заявила, що продовжує процес надання автокефалії помісній Українській православній церкві, а також скасувала дію Синодального листа 1686 року, який, як твердять у Москві, підпорядковував Київську митрополію Московському патріархатові, пише Радіо Свобода.
Деякі деталі рішення були відомі ще в першій половині дня четверга. У ЗМІ та соціальних мережах воно активно обговорювалося як таке, що надасть Україні томос. Через великий резонанс деякими експертами та пересічними українцями заява Константинополя була сприйнята як остаточне рішення про надання автокефалії Україні.
А президент Петро Порошенко, коментуючи новини зі Стамбула, заявив, що Україна сьогодні отримала автокефалію і після собору предстоятель Української помісної православної церкви отримає томос.
Ось коротко про те, що сталося і що буде далі з Українською православною церквою:
Чи отримала Україна томос?
Ні. Материнська Константинопольська церква підтвердила, що ця процедура наразі продовжується. Тобто вона не завершена станом на 11 жовтня.
Чому тоді рішення Константинополя є історичним?
Тому що воно визнає канонічними керівників найбільших, нарівні з УПЦ (Московського патріархату), православних церков – УПЦ КП і УАПЦ, і підпорядкованих їм священиків, а також відновлює канонічне євхаристичне спілкування вірян цих церков із церквами світового православ’я. Крім того, рішення також відновлює історичну справедливість, скасовуючи уповноваження патріарха Московського висвячувати підпорядкованого Константинополю митрополита Київського і підтверджуючи канонічну належність Київської митрополії в межах 1686 року саме Вселенському патріархатові, а не Московському.
Що буде далі?
Керівники українських православних церков, УПЦ КП, УАПЦ і УПЦ (МП), повинні скликати Собор, на якому буде ухвалено рішення про об’єднання.
А як же Росія?
Константинопольський патріархат – материнська церква для Києва, яка може ухвалювати рішення про надання томосу про автокефалію самостійно. Тому протести Московського патріархату залишаються без уваги. Також від представників УПЦ (МП) лунали заяви про кровопролиття в разі надання томосу Україні, але рішення Синоду застерігає і називає неприпустимим захоплення церков. Президент України Петро Порошенко заявив, що будь-які провокації з храмами – в інтересах Москви.
То коли Україна отримає свою незалежну церкву?
Точних дат поки названо не було. Очільник УПЦ КП заявив, що цей процес буде швидким, адже об’єднавчий собор він планує скликати найближчим часом.
Дивіться запис спеціального ефіру Радіо Свобода на тему надання томосу Україні:
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.