Говорити на тему суїциду важливо і потрібно для того, щоб убезпечити близьку людину від самогубства. Ось тільки потрібно розібратися, як правильно розмовляти з такими людьми, передає WoMo.ua.
Проблеми з психічним здоров'ям можуть протікати непомітно для близьких і навіть для самої людини, яка від них страждає. Дослідження, опубліковане Центром по контролю і профілактиці захворювань США, показало, що рівень самогубств зростає, з 1999 року він збільшився на 25%. Особливо насторожує те, що 54% людей, які вчинили самогубство в 2015 році, не проявляли ознак психічних захворювань, а значить, не проходили лікування і, скоріш за все, намагалися впоратися з критичним станом на тлі проблем у стосунках, фінансових труднощів або особистісної кризи. Все це говорить про те, що проблемам психічного здоров'я потрібно приділяти більше уваги, причому не тільки тоді, коли трагедія сталася і вже занадто пізно. За обідом з друзями і родиною ви навряд чи вільно говорите про заподіяння шкоди собі. Самогубство – занадто лякає і незручна тема, щоб її піднімати. Проте, час від часу це робити потрібно.
Усвідомте, що хтось із ваших знайомих здатний завдати собі шкоди"Більшість визнає, що самогубство – це прикра тема, яка, однак, ніколи не торкнеться їх особисто, тому уникають її обговорювати", – пояснює Ден Рейденберг, виконавчий директор SAVE (Suicide Awareness Voices of Education, організація, що відповідає за громадянську обізнаність про проблеми суїциду).
"Найкраще говорити про самогубство чесно і відкрито. Люди часто бояться самого цього слова і не згадують його", – говорить Рейденберг. "У них є заздалегідь сформована думка, і вони вважають, що цього ніколи не станеться, тому не обговорюють проблему".
Але реальність така, що самогубство входить до десятки найпоширеніших причин смертності в США, забираючи життя приблизно 45 000 американців щороку. А спроб самогубства і нанесення собі шкоди ще більше. Самогубство – це не чиясь проблема, це проблема кожного з нас.
Пам'ятайте, що говорити про це – не означає погіршувати ситуаціюРозмови про самогубство тільки допомагають вирішенню проблеми. Вони її не загострюють. "Найголовніша порада – провести співчутливо бесіду. Як показує досвід, розмови про самогубство не призводять до самогубства", – вважає Колін Карр, заступник директора Національного альянсу дій щодо запобігання самогубств. "Навпаки, відкрите обговорення суїцидальних думок і переживань може пробудити надію і допомогти встати на шлях одужання".
Говоріть про самогубство так, як ви б говорили про будь-яку іншу проблему зі здоров'ям, адже обговорення інших станів здоров'я не вважається чимось ганебним. До самогубства варто ставитися так само. "Незалежно від того, чи бореться людина з психічним розладом, ми маємо вміти говорити про суїцид так само, як говоримо про діабет з людиною, у якої його немає", – продовжує Рейденберг. "Згадайте п'ятикілометрові забіги проти раку грудей або діабету – сотні тисяч людей по всьому світу беруть у них участь, навіть якщо не знають нікого з цими захворюваннями".
Поділіться своїм болючим досвідомРозповідь про подолання власних труднощів може надихнути інших зробити те ж. І якщо у когось складний період, дайте цій людині зрозуміти, що ви про це знаєте і вам не все одно. Рейденберг радить почати розмову з фраз на зразок "Що ти робиш, щоб подолати цю кризу?" або "Ти сам на себе не схожий останнім часом, щось трапилося?".
"Суїцид – це складне явище, викликане не одним фактором (наприклад, на психічне захворювання), але комплексом чинників, таких як стосунки, вживання психотропних речовин, фізичне здоров'я, проблеми з роботою, законом або грошима", – говорить Карр. "Ми цілком здатні підтримати друзів і рідних в складні періоди життя або, коли вони борються із психічними захворюваннями, так сам, як підтримуємо їх, коли вони хворіють фізично".
Вчіться слухати під час діалогуВажливо не тільки переконати людину розкритися, а й активно слухати, що вона говорить, і відображати це в своїй відповіді. "Намагайтеся передати свою турботу і занепокоєння про неї, ключове значення тут має щирість", – зазначає Рейденберг. "Якщо вас це дійсно хвилює, переконайтеся, що людина про це знає і не думає, що ви запитуєте без наміру вислухати і допомогти".
Ставте питання цілеспрямованоДуже важливо говорити прямо зі своїми близькими, якщо вам здається, що вони в зоні ризику, вважає Віктор Шварц, головлікар у Фонді Jed, організації, яка займається проблемами емоційного здоров'я.
"Навіть якщо не очевидно, що хтось страждає, це нормально поставити питання, чи не відвідують його думки про самогубство", – говорить Шварц. "Якщо це так, має сенс запитати, чи є у нього якийсь план і наскільки ймовірно, що він його дотримуватиметься. Також варто запитати, що може змусити його відчути себе краще".
Не допускайте упередженостіСуперечки про причини психічних захворювань і їх наслідків не принесуть користі, вважає Рейденберг. Так чи інакше, всі забобони і моральні переконання з цього приводу потрібно залишити осторонь, коли йдеться про життя і смерть.
Будьте готові до того, що ви будете відчувати дискомфорт – і це нормально
Як зазначає Шварц, невеликий дискомфорт краще, за ймовірність залишити найважливіше невимовним. "Готовність почути про чийсь біль і допомогти здатна врятувати чиєсь життя. Такі розмови завжди будуть незручними. Дуже складно спілкуватися з кимось, хто відчуває душевні страждання. Цю розмова не можна зробити безболісною, але ми можемо прийняти дискомфорт і спиратися на те, що чинимо правильно".
Не зменшуйте проблемуСамогубство – це дуже серйозно. І крапка. "Говорячи про це, переконайтеся, що ставитеся до проблеми так само серйозно, як до будь-якого іншого захворювання", – радить Рейдерберг. "Не зменшуйте і не заперечуйте, що психічні розлади реальні, вони заподіюють страждання, і не судіть за них ... Ви ж не скажете онкохворому:" Стався до цього простіше".
Не мовчітьРейденберг наполягає: якщо ви вагаєтесь між тим, говорити про суїцид або промовчати, завжди обирайте перше.
"Якщо всі будуть готові почати обговорювати проблему самогубств, ми зможемо наблизитися до створення виразної системи, яка врятує безліч життів. Запитати про суїцид не означає вкласти в чиюсь голову цю думку або підштовхнути когось до цього кроку. Насправді, це допоможе знизити тривожність, хворобливі переживання і потенційно зберегти людині життя", – підсумував він.
11-10-2018, 00:29
0
2 786