Американські вчені встановили, що діяльність людини відбивається на сезонних коливаннях температури повітря в тропосфері - нижньому шарі атмосфери.
Це дозволило з'ясувати, що літні температури в деяких регіонах почали зростати швидше, ніж зимові. Дослідження опубліковане в журналі Science, передає Експрес - онлайн, з посиланням на УНІАН, пише molbuk.ua.
Нова робота вперше зафіксувала сліди впливу антропогенного потепління на зміну сезонів, помічених у тропосфері. Раніше свідчення цього процесу знаходили тільки на поверхні Землі: наприклад, більш раннє танення снігу або зміни сезонних міграцій тварин.
Автори нової роботи вивчили кілька теоретичних моделей, що описують стан клімату до і після промислової революції. Дослідники виявили характерні патерни сезонних коливань температур, що залежать від природних причин (наприклад, явища Ель-Ніньо або вивержень вулканів). Потім ці "малюнки" порівняли з даними супутникових вимірів температури в тропосфері з 1979 по 2016 рік, вивчивши різницю між мінімальними і максимальними температурами кожного року. Згідно моделям, найсильніший контраст між зимою і літом існує в середніх широтах Північної півкулі.
У тропіках ця різниця значно менша, а найскромніші коливання властиві Антарктиці. Супутникові спостереження підтвердили ці особливості регіонів, але показали: різниця між зимовими і літніми температурами в деяких районах Північної півкулі виявилася значно більшою, ніж припускали моделі. Найбільш сильні відмінності помітили на території Монголії і східних регіонів Росії.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
21-07-2018, 23:00
0
1 488