Завдяки імені відомого австрійського вченого Йозефа Шумпетера Чернівці увійшли до історії всесвітньої економічної науки. У Чернівецькому університеті вчений викладав лише два роки. Але саме в цей період він опрацював та видав світовий економічний бестселер "Теорія економічного розвитку".
Професор економіки з Норвегії Ян-Урбан Сандал днями вже вдруге побував у Чернівцях. Цього разу приїхав на запрошення взяти участь у ІІ Міжнародному Шумпетерівському економічному форумі, який відбувся 26-27 вересня у ЧНУ. Пан Ян-Урбан люб’язно погодився надати ексклюзивне інтерв’ю для "МБ".
"Якщо людина хоче стати мільйонером, повинна думати
від одного долара"– Які ваші враження від Чернівців? Що вам у нас сподобалося?– Вперше, коли я був у Чернівцях, нічого про край не знав, ні з ким не був знайомий. Але відразу тут знайшов багато друзів. Побачив, яке гарне ваше місто, хороші люди. Тут смачна їжа. Я здобув гарний досвід від спілкування з вашими науковцями. Я вважаю дуже корисним і цікавим для себе побувати у тих місцях, де Йозеф Шумпетер проживав, працював, де писав свої наукові праці.
– Що в буковинській економіці привернуло вашу увагу?– Я помітив, що тут немає соціальних підприємств. Вважаю, що вирішення питання соціального підприємництва є шляхом побудови нової економіки. Соціальне підприємництво суттєво впливає на зростання якості життя кожного з нас. Також надає нові професійні можливості. Я не можу оцінювати економіку регіону глибоко, бо не вивчав її. Але можу з впевненістю сказати, що студенти та викладачі університету, з якими я тут познайомився, є тією основою, яка може сприяти розвитку вашої економіки.
– Ви досконало знаєте про соціальне підприємництво. Ще Йозеф Шумпетер вважав, що підприємництво – це творчість в соціальному
середовищі. Але й нині такий напрям економіки є досить новий. У чому його цінність?– Соціальне підприємництво вирішує соціальні проблеми суспільства. Але людина, яка цим займається, робить на цьому бізнес. Така робота покликана усунути соціальну проблему з суспільства. Наведу приклад. Голодній людині соціальні працівники принесуть їжу, нагодують її. А соціальне підприємництво повинно навчити голодну людину, як самотужки прогодувати себе. Така діяльність не може збагатити відразу. Якщо людина хоче стати мільйонером, вона повинна почати думати від одного долара. Важливо, щоб підприємці, важко працюючи, вкладали й знання.
– Розвиток соціального підприємництва й у Норвегії мав певні труднощі (сам професор Ян Сандал захищав наукову працю за цією тематикою в США, через те, що в Норвегії наукове середовище не відразу її розуміло, – авт.). Яка нині ситуація?– Соціальне підприємництво в Норвегії й нині не існує. У нас працюють спеціалізовані підприємства та особи, які займаються впровадженням соціальних функцій. Наприклад, благодійництвом, допомогою різним верствам населення.
"Жоден чужий рецепт не вирішить проблеми вашої країни" – Над чим, на вашу думку, буковинцям варто більше працювати?– Конкретні пропозиції можна було би надати після грунтовних досліджень, наукових даних. Але те, що помітно одразу, це необхідність покращити інфраструктуру регіону. Сподіватися на когось буковинцям не варто. Люди самостійно повинні вирішити, якого рівня життя вони хочуть досягти і яким чином. Ніхто з-за кордону не може вказати вам правильний шлях. Міжнародні дискусії, іноземні дослідники можуть надати інформацію про можливості, але люди повинні вирішити, як їм жити.
Кожна країна повинна самостійно обирати шлях вирішення власних проблем. Жодна інша країна не може надати рецепт їхнього вирішення за власним зразком.
– Що нового ви взяли для себе у Чернівцях?– Було цікаво зустрітися з колегами, обмінятися думками – це важливо для розвитку науки. Вразило, що багато людей присвячує своє життя працям Шумпетера. Його роботам вже виповнилося 100 років, де він пояснює розвиток економіки. Важливо донести його ідеї всім верствам суспільства.
– Ви захоплюєтеся ідеями Йозефа Шумпетера. Минуло століття від написання всесвітньо відомої праці "Теорія економічного розвитку".– Впевнений, що багато людей, читаючи Шумпетера, надихається його ідеями. Вважаю, що наголоси в сучасному світі справді потрібно ставити трішки на інші речі, ніж писав Шумпетер. Західна Європа має досвід у керуванні країнами завдяки політичним рішенням. Але неможливо керуватися ними, досліджуючи праці Шумпетера.
– Що вам не сподобалося в Чернівцях?– Такого немає. Я багато подорожую світом, бачив різні рівні розвитку інфраструктури, помічав різну атмосферу місцевості. Але у Чернівцях я почуваюся дуже комфортно.
Ліна НАГІРНЯК
8-10-2013, 13:11
0
3 220