Начальник міського управління з питань надзвичайних ситуацій Володимир Самолюк колекціонує… службові головні убори. Колишній кадровий військовий зібрав кілька десятків унікальних експонатів.
Свою рідкісну колекцію Володимир Самолюк зберігає у службовому кабінеті. На полицях – генеральські кашкети, пожежні шоломи, морські та прикордонні пілотки…
"Колеги
подарували захисний шолом"– Завжди кажу, що це колекція головних уборів, які я носив або міг би носити, – сміється пан Володимир. – Усе почалося ось із цієї каски (показує, – авт.). Я кадровий військовий: 25 років відслужив в армії, дослужився до звання полковника. Коли у 2004 році колеги проводжали мене на пенсію, жартома подарували білий захисний шолом із побажаннями, щоб я завжди був захищений у життєвих ситуаціях. Я приніс його додому. Та за кілька місяців дружині набридло витирати з нього пилюку, і вона сказала: "Забери цю каску на роботу, бо в нашій невеликій квартирі для неї місця немає". Я приніс шолом у кабінет, поклав на шафу. Мій заступник Володимир Курінной, кадровий пожежник, запитав: "А чому ця каска тут лежить?" Кажу: "Дружина вигнала з нею з хати, тому приніс". А він сміється: "У мене така сама ситуація. Але я маю аж три шоломи. Може, теж принесу сюди". Так почалася колекція. Спочатку в ній були пожежні шоломи. А потім друзі почали приносити військові головні убори: кашкети, панами, каски, пілотки… Міліцейські, танкістські, льотні, морські… Щоб їх розмістити, довелося за свої кошти замовляти спеціальні дерев’яні полички. Але нині і їх вже не вистачає.
– Я не колекціонер: спеціально нічого не шукаю і не купую, – запевняє Володимир Ярославович. – Усі ці головні убори мені подарували. Коли щось приносять, завжди прошу власника або дарувальника залишити на уборі свій автограф. Тому кожен експонат іменний. Тут є убори, які разом зі своїми господарями проходили військову службу в миротворчому контингенті в Іраку, плавали на атомному підводному човні, воювали в Афганістані. Колеги привозили зі своїх службових закордонних відряджень пожежні каски та головні убори з Німеччини, Великобританії, Австрії, Африки, США. Наприклад, це каска німецьких пожежників із підписом його власника. А це – австрійська пожежна каска. Цю каску виготовили в американському штаті Флорида, належить вона військовому, який брав участь у ліквідації ядерних ракетних шахт на території України.
"Шолом, у якому
літав Валерій Чкалов"У колекції є кашкети різних родів військ. "Це два головні убори, захисний шолом і кашкет нинішніх генералів, які обіймають досить високі посади, – показує Володимир Ярославович. – Скажімо, цей кашкет носив генерал Едуард Братко, який нині очолює державну службу з надзвичайних ситуацій в області. Ось цей міліцейський спецназівський шолом подарували мені працівники МІС. Цю каску приніс колишній начальник слідчого ізолятора. А це прикордонний берет мого сина, який служив у прикордонних військах. Це шолом льотчика часів Другої світової війни, який знайшли на горищі. У подібному літав славнозвісний Валерій Чкалов. А це перша пожежна каска зразка 1924 року, яку офіційно затвердили в Радянському Союзі. Хто дивився старий фільм "Волга-Волга", міг її там бачити.
Володимир Самолюк запевняє, що його колекція поповнюється: "У мене шафи вже забиті новими експонатами. Доведеться замовляти нові полички. Для мене це не просто головні убори. Це пам’ять і данина поваги до шанованих мною людей, які їх носили. За кожним – незвичайна життєва історія, яка мені відома і яку можу розповісти. Наприклад, цей шолом носив Володимир Курінной, якого за гасіння пожежі кінотеатру Зої Космодем’янської, коли виникла загроза загоряння всього старого кварталу, нагородили орденом. А це панама підполковника медичної служби Паламарчука, який проходив службу в миротворчому контингенті в Іраку…"
Надія БУДНА
7-06-2013, 15:03
0
3 367