RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Природа робить дітей добрішими»

Тетяна Буджак, вчителька біології Чернівецького ліцею №3 медичного профілю, працює педагогом уже 20 років. Вона не обмежується лише викладанням предмета: навесні порається з учнями на території ліцею, озеленює її. Жінка вчить школярів любити природу, життя. Бо переконана: знан­ня біології робить дітей добрішими. Бувало, що на її уроки ліцеїсти приносили домашніх улюбленців: хом’ячків, морських свинок – і демонстрували їх усьому класу, розповідали, як доглядають за ними. Або приходили в ліцей із пташеням, яке випало з гнізда, чи з кошеням, якого підкинули "добрі" люди, і радилися з вчителькою – що ж далі робити? Тетяна Віталіївна часто каже: "Важливо не те, щоби ви всі стали вченими, а щоби ви виросли добрими людьми"…

Нещодавно Тетяна Буджак здобула звання найкращої вчительки з біології в області. Тепер готується до березневих змагань за звання найкращої вчительки України.

"Пішла до школи, бо сумувала за дитячим галасом"

– Дуже люблю природу і дітей, – каже Тетяна Віталіївна. – З дитинства мріяла стати дитячим лікарем. Вступала до медінституту, та без успіху. Можливо, тому, що фізику знала слабше, ніж біологію та хімію. Наслухавшись про реалії, що до медінституту можна вступати довго і нудно, згадала, що у мене – велика династія вчителів. Бабуся була завучем школи, викладала фізику та математику, дідусь – директором початкової школи. Вони вчителювали на Херсонщині, звідти моє коріння. Батько, щоправда, не вчитель, але закінчив природничий факультет педагогічного інституту. Не дивно, що у нас вдома був культ природи. Ми дивилися всі передачі "У світі тварин", передплачували журнал "Юний натураліст", читали книжки про природу. Я обожнювала слухати про пригоди мандрівників Миколи Миклухо-Маклая, Вітуса Берінга, Руаля Амундсена, про те, що вони побачили у далеких країнах, з якими рослинами, тваринами зіштовхувалися. Тож, поміркувавши, вирішила: якщо біологія – це предмет, який люблю і знаю найкраще, то й вступатиму на біологічний факультет. В університеті я захопилася науковою роботою і вже думала, що стану науковцем. Але коли залишилася на кафедрі, мені стало дуже сумно. Не вистачало веселого дитячого галасу. Тож врешті вирішила шукати роботу в школі.

"Якщо учні самі приберуть клас, більше не захочуть смітити"

Як же виховати дитину доброю, прищепити їй любов до всього живого? Пані Тетяна переконана: дитина добріша, якщо вона зайнята. Тому ліцеїсти знають: щойно настає весна, всі: від директора школи, вчителів до учнів – йдуть засівати, полоти, засаджувати територію ліцею (а це півгектара). І це їм подобається.

– Часом на зборах батьки учнів заявляють, що це неправильно, щоб їхні діти самі прибирали клас, – зауважує Тетяна Віталіївна. – Та я з ними не погоджуюся. Недарма кажуть: те, що чув, – відразу забув, те, що побачив, – наполовину запам’я­тав, а те, що зробив сам, – запам’ятається назавжди. Якщо учні самі приберуть клас, вони вже не захочуть у ньому смітити.

Своїх учнів Тетяна Буджак спрямовує і на дослідницьку роботу, адже вона – керівник наукового об’єднання "Імпульс". У роботі над своїми проектами, які часто посідали перші місця на всеукраїнських конкурсах, діти досліджували концентрацію чадного газу на ділянці на вулиці Головній біля ліцею. І виявили, що протягом трьох років ця концентрація зросла утричі (від 10 до 13 разів). Усе це – завдяки збільшенню кількості транспорту на вулицях міста. Також школярі обійшли все місто у пошуках цінних дерев-екзотів і налічили їх приблизно десять.
Власну семирічну доньку-першокласницю Тетяну вчителька також намагається якомога більше зайняти. Дівчинка і мови іноземні вивчає, і на бальні танці ходить, і читає багато. Змалку мама водить її до парку "Жовтневого". Там Тетянка годує білочок, пташок.

– Намагаємося виховати доньку в доброті, багато розповідаю їй про тварин і рослини, дивимося добрі радянські мультики "Простоквашино, "Чебурашка і крокодил Гена", "Сіра шийка", – з усмішкою говорить Тетяна Віталіївна. – А коли теплішає, обов’язково всією сім’єю (чоловік у мене, до речі, також біолог) виїжджаємо на природу. Саме з таких дрібниць починається любов до всього довкола. 
Галина МАРКІВ

Найкращі вчителі року на Буковині:
 Дарія Семчук – вчителька української мови та літератури ліцею №3 (Чернівці);
 Олена Боднарюк – учителька етики школи №37 (Чернівці);
 Тетяна Буджак – вчителька біології ліцею №3 (Чернівці);
 В’ячеслав Гавлюк – вчитель фізкультури школи №27 (Чернівці);
 Світлана Онищук – вчителька англійської мови Мамаївської школи.
24-02-2012, 17:50
Коментарів 0 Переглядів 5 589

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.