RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Семеро дітей у сім’ї – то норма
У селах Киселиці та Дихтинець на Путильщині живуть 100 жінок, які народили п’ятеро й більше дітей. Є матері, які народили 15 дітей. Чимало жінок мають по 10 дітей. Більшість із них уже пенсіонерки. Але є й молоді мами, які виховують 6-8 дітей.

Лише 2011 року звання матерів-героїнь отримали 10 кисельчанок і одна мешканка Дихтинця. Народжуваність у цих селах удвічі перевищує смертність. Скажімо, у Киселицях цього року народилася 41, а померло 22 осіб.

Народжують і молодята, і пенсіонери

Неподалік автобусної зупинки села Киселиці знаходиться місцева школа та дитсадок. На подвір’ї бігають та штовхаються чимало дітлахів. Дорогою до сільради спілкуюся з місцевими. Ті жартують, що по двоє дітей виховують лише 20-річні жінки. Натомість деякі сорокарічні вже народили до десяти дітей.

Колишній працівниці поштового відділення села Киселиці Людмилі Бурдузяк – 40 років. Нині жінка вже увосьме в декреті. Молодшій доньці Ніколетті сім місяців, старшій Яні – 23 роки. "Яна вже здобула освіту й вийшла заміж, – розповідає про старшу доньку Людмила Бурдузяк. – Я не тільки багатодітна мати, але вже двічі бабуся".

Чоловік Людмили старший за неї на 21 рік. Василь Якович уже два роки на пенсії з інвалідності, але це не завадило парі народити ще одну дитину – доньку Ніколетту. "Ми із чоловіком дуже щасливі, що Бог подарував нам стільки дітей, – каже Людмила. – Маленькій Ніколетті приділяємо найбільше уваги. Адже я в декреті, а чоловік на пенсії – тож постійно вдома". Жінка розповідає, що всі діти в родині дуже працьовиті, завжди допомагають по господарству. У Бурдузяків велике господарство – корова, свині й навіть кінь.

– Живемо з того, що відгодовуємо худобу, а також із пенсії чоловіка й моїх декретних, – каже Людмила Бурдузяк. – Звання матері-героїні ще не отримала, але всі документи вже подала. Роботи ж у селі немає ні для людей старшого віку, ні для молоді.

Виростили дев’ятеро дітей, а нині виховують 14 котів


Мати-героїня Катерина Тимуш, яка вже виростила всіх своїх дітей, живе високо в горах. Під’їхати довелося на машині, а потім ще пройтися півкілометра пішки вгору. Таку відстань 76-річна жінка пішки долає майже щодня, коли потрібно піти в магазин по хліб. Магазин же знаходиться в центрі села – за кілометр від дому.

У Катерини Тимуш – дев’ятеро синів і дочок. Усі вони вже дорослі. Наймолодшому – 32 роки. Звання матері-героїні жінка отримала давно, але не дуже тішиться, що народила стільки дітей.

– Доки діти були малі, доводилося витрачати багато грошей, щоб усіх нагодувати, одягнути, дати освіту, – каже. – Гадала, у старості вони мені допомагатимуть. Та усі дев’ятеро не мають постійної роботи. Їм і нині час від часу треба допомагати. Моєї пенсії 1300 гривень не вистачає на всіх. А останнім часом ще й прихворів чоловік. Потрібні гроші на ліки.

Катерина Тимуш також хвора. Каже, що останнім часом посилився біль у животі. Проте до лікарні йти не хоче, а приречено каже, що й так уже час помирати...

Катерина Тимуш із чоловіком зимують у невеличкій літній кухні. Щоби зберігати тепло в кімнатці із двома ліжками, невеличким телевізором, радіоточкою та столом, щодня треба топити велику піч дровами. Там же, на шпаргаті, жінка й готує їжу.

На подвір’ї Тимуші збудували будинок. Там живе молодший син господарів, який нещодавно розлучився. Неподалік, по сусідству, живе також дочка, яка навідується до батьків, щоби допомогти по господарству.

У господарів є корова. По давній звичці, бо півжиття пропрацювала дояркою в колгоспі, мати-героїня Катерина Тимуш прокидається о 06.30, щоби її здоїти. Потім – готує сніданок та порається по господарству. Каже, що так і минають усі дні.

Із чоловіком Катерина Тимуш живе вже 57 років.

– Сім років тому ми святкували золоте весілля, – каже. – З’їхалися тоді доньки із чоловіками й сини із дружинами. Також у нас – п’ятеро онуків і один правнук. Добре ми тоді посиділи.

Та вже багато років поспіль не може Катерина зібрати всю родину під одним дахом. Деякі з дітей виїхали за кордон на заробітки.
Нині ж у сім’ї Катерини Тимуш живе багато кішок. Вони не дозволяють нудьгувати.

– Раніше були діти, а нині виховую 14 котів, – каже жінка. – Кішки в нас теж плодовиті. Народжують двічі на рік, а кошенят не можу викинути. Усіх тримаю.

"Із декрету – у декрет" – через боязнь гріха й гроші

У сусідньому Дихтинці також бебі-бум. Тут проживає 83 жінок, які народили п’ятеро й більше дітей. Як кажуть старожили, у середині минулого століття семеро дітей у сім’ї вважали нормою. Нині ж народжують у середньому по п’ятеро-шестеро дітей.

Мешканка села Феодосія Ончул звання матері-героїні отримала два роки тому. Жінка народила 10 дітей. Нині, у віці 55 років, виховує двох дітей-школярів і 11 онуків. Решта дітей уже дорослі. Двоє дочок – теж уже багатодітні мами, у них по троє дітей.

Феодосія Ончул вважає, що гріх дітей не народжувати. – Скільки Бог дає, стільки й народжуємо, – каже. – Гріх робити аборти. У моєї мами нас було 11. Моя сестра виховала 14 дітей.
Марина КОРПАН

Коментар
Петро Чев’юк, сільський голова Киселиць:
– Гроші більшість кисельчан заробляють, працюючи за кордоном. Більшість жінок – домогосподарки, а чоловіки – або на заробітках у Москві, або безробітні. Нашим людям вкрай не вистачає роботи. У селі тільки дві пилорами, амбулаторія, дитячий садок, школа, сільрада та кілька магазинів. Для 2155 осіб населення робочих місць недостатньо. Можливо, тому жінки й народжують дітей, щоби не сидіти вдома даремно.

Довідка
Як розповів голова Путильської райради Дмитро Ославський, у районі живуть 1113 матерів-героїнь. Тільки цього року почесне звання здобули 752 жінок.
Села-рекордсмени по матерях-героїнях у нинішньому році – Киселиці та Дихтинець.
У Киселицях звання матері-героїні отримали 100 жінок, а в Дихтинці – 83.
12-01-2012, 17:55
Коментарів 0 Переглядів 4 828

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.