«Ікону лікую, як хвору людину»

Життя / Людські долі
3 903
0
«Ікону лікую, як хвору людину»
Завідувач науково-реставраційного відділу Чернівецького художнього музею Володимир Краснов почав реставрувати рідкісну ікону "Святі великомученики Харлампій та Іоан Воїн". Щоби відродити цінне полотно, яке перебуває у вкрай занедбаному стані, майстер працюватиме з лупою, мікроскопом і скальпелем. Відреставрувати ікону планує за рік. Загалом майстер відреставрував кілька сотень старовинних картин та ікон, зокрема в Чернівцях – до 100.

Реставратора благословляють священики

Велика старовинна ікона розгорнута на столі. Крізь витерту фарбу ледь-ледь проглядаються фігури святих. У центрі зображений на повен зріст священомученик Іоан Воїн, справа – ще один мученик Харлампій. Над ними – погруддя Ісуса Христа в оточенні трьох пар херувимів. У правому нижньому куті відірвано чималий шматок полотна. Посередині ікона зшита з двох частин. "Ікона перебуває у вкрай занедбаному стані, – каже реставратор. – Загальні втрати становлять приблизно 70 відсотків. Ікону потрібно вилікувати, як хвору людину, і дати їй друге життя. Хочу попросити священиків, щоби вони благословили полотно і мене на цю роботу. Мені також потрібна їхня допомога у відновленні біблійного тексту, який стерся".

На кожну картину та ікону, які реставрують у музеї, заводять паспорт. Наприклад, хто автор, звідки вона, в якому стилі написана, в якому столітті, який матеріал використано, які втрати і таке інше. "Про ікону великомучеників маємо мало відомостей, – зізнається пан Володимир. – Знаємо, що її знайшли в селі Атаки Хотинського району. Десятки років вона зберігалася у музейних фондах. Ікона першої половини ХХ століття. Написана на полотні олійними фарбами. Її розмір 183 на 110 сантиметрів. Автор невідомий. По обличчях і кистях рук святих та технології видно, що це академічне зображення. Реставрують старовинні картини та ікони за спеціальною технологією. По кожному твору можна писати наукову дисертацію і захищатися. Спочатку робимо "рентген" полотна червоними ультрапроменями. Бо інколи під ним знаходиться ще одна прихована робота. Досліджуємо фарбове та грунтове покриття. Робимо фотофіксацію з лицевого і зворотнього боків та окремих фрагментів. Потім починається поступове відродження. Усе треба робити вкрай обережно, щоби полотно не розлізлося під руками і щоби повністю не осипалися фарба та грунт".

"Щастя бачити, як відроджуються обличчя святих"

Найзначиміша робота Володимира Краснова – реставрація унікальної ікони ХІХ століття "Святий град Єрусалим" розміром 224 на 153,5 сантиметра. Над нею він працював п’ять років. Зараз її можна побачити в одному із залів музею. "Ікона була повністю деформована, не вистачало цілих фрагментів, – пригадує майстер. – Відродити її мені допомогли священики Свято-Духівського собору, зокрема владика Мелетій. Коли вони дізналися, що я реставрую цю ікону, прийшли подивитися. Сказали, що її назва "Житіє святих" неправильна. І порадили назвати "Святий град Єрусалим". Владика Мелетій їздив до Єрусалима, звідти привіз для мене багато матеріалів. Виявилося, що ікона справді була написана іконописцями в цьому святому місті. Вона унікальна і єдина в світі".

Десятки років старовинні картини та ікони чекали на своє відродження, бо в Художньому музеї не було професійного ресторатора. "Прийшов сюди працювати 1988 року й одразу взявся за реставрацію рідкісних творів, – розповідає Володимир Краснов. – Доти стажувався у багатьох відомих художніх інститутах та академіях. За реставрацію надзвичайно складних полотен для Харківського художнього музею отримав другу категорію реставратора станкового олійного і темперного живопису на полотні. Згодом мені присудили першу категорію".

Стати художником-реставратором Володимир Краснов мріяв ще з дитинства. Він народився у Чернівцях на вулиці Рєпіна, що вважає знаковим для себе. Пізніше навіть реставрував картини відомого художника. І в Чугуєві, де народився Рєпін, організував свою персональну виставку. "Вдячний Богові, батькам і педагогам, що збулася моя мрія, – роздумує пан Володимир. – Малюю картини, повертаю до життя старовинні полотна та ікони. Це велике щастя – бачити, як під твоїми руками відроджуються обличчя людей та святих, зеленіють дерева, зацвітають квіти. У фондах музею є ще чимало старовинних ікон, які чекають на своє відродження. Хочу відреставрувати ікону "Страшний суд". Її довжина – 4,5 метра, ширина – півтора метра".
Надія БУДНА

З досьє "МБ"
Володимир Краснов, член Національної спілки художників, заслужений працівник культури України.
Закінчив Харківський художньо-промисловий інститут 1984 року. Згодом був завідувачем кафедри реставрації творів мистецтва цього закладу.
Працював у Харківському філіалі державних науково-дослідних реставраційних майстерень та Харківському художньому музеї.
З 2003 року – завідувач науково-реставраційного відділу Чернівецького обласного художнього музею.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

09:17
Субсидія на оренду житла 2025. Куди звернутися за призначенням та які документи потрібні
08:55
Більшість забуває: чому потрібно замочувати рис перед приготуванням
08:37
За минулу добу на фронті - 112 боєзіткнень. ЗСУ знищили ще 1180 окупантів
08:19
Нічна атака росіян: у низці областей України оголошували повітряну тривогу через загрозу ударних БПЛА
08:00
Яке свято 23 лютого в Україні та світі: заборони, традиції, народні прикмети
07:45
Діти створюють пристрої для військових та смертельна ДТП на Руській: головні новини 22 лютого
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 23 лютого не буде світла
07:00
Погода на Буковині 23 лютого
02:00
Як повернути до життя зів'ялі троянди - оживляємо квіти в домашніх умовах
01:45
Навіть фільтр не потрібний: ось як легко очистити воду з-під крана
01:30
Що відбувається з тілом, якщо їсти м’ясо щодня, і скільки його можна вживати
01:15
Лікарі порадили людям за 65 не їсти ці продукти
01:00
Щоб покращити смак. Сім причин, чому ваша кава гірка — і як її правильно заварити
00:45
Що приклеїти на підошву – лайфхаки, щоб взуття не ковзало
00:30
Кому не можна пити кефір? Дізнайтесь, чи входите ви в групу ризику
00:15
Є у кожному домі: чотири продукти, які часто їдять довгожителі світу
22 лютого, 2025
23:45
5 знаків Зодіаку, яким навесні загрожує небезпека: будьте обережні, якщо ви у списку
23:15
Не тільки м'ясо: 12 найкращих продуктів із високим вмістом заліза
22:58
Орбан зробив цинічну заяву про "те, що залишиться" від України
22:34
Папа Римський переніс астматичний криз, його стан критичний, - Ватикан
22:10
"Так несподівано": померла багаторічна завідувачка терапевтичного відділення лікарні на Буковині
22:00
У 4 знаків Зодіаку починається нове життя. Вони відродяться з попелу
21:36
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
21:15
«Раджу всім не вішати носа». Професору ЧНУ Юрію Макару – 90 років, а він досі викладає
ексклюзив
20:59
У Генштабі підтвердили ураження нафтоперекачувальної станції у Краснодарському краї
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм