RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Українців треба любити такими, якими вони є»

У вересні 85-річний ювілей святкуватиме Святослав Мельничук – засновник хору "Гомін Буковини", без пісень якого не обходяться жодні урочистості в краї. Та перед хором музикант уже не стоїть – через травму пересувається лише на милицях.

– Якби напередодні ювілею сталося диво й звідкілясь згори вам запропонували би повернутися у свій найщасливіший вік – який обрали б?

– Свої 28-29 років… Коли вийшов із в’язниці після 10 років каторги у Воркуті. З папером замість паспорта... З пожитків мав лише табірний одяг. Не було щасливішого за мене того дня, коли дозволили повернутися в Україну. Моя тітка Аниця з Лашківки все життя згадувала лист, який отримала від мене, і плакала… "Тітко, я їстиму лушпиння від картоплі, яке ви варите свиням, лише дозвольте мені приїхати в Лашківку…"

Прийняли мене гарно. Я одразу між парубками влився, бо співав народні пісні. Закінчив вечірню школу, вступив до музичного училища, з якого, щоправда, після третього курсу виключили. Я за ніч тоді посивів…

– Кажуть, сталося то через анонімку?

– "Авторами" були вчителька і пенсіонерка із сусіднього села. Написали, що замовчав про себе під час вступу, що брат загинув в УПА. Мотиви дуже прості. Пенсіонерка хотіла, щоби я сватався до її племінниці. А я бачив її лише на фото. Вчителька доньку мала, може, також щось планувала. Я одразу вибачив їм…

Проголосували за виключення на зборах в училищі навіть товариші… Один, майбутній композитор, потім прийшов: "Вибач, Славку, ми гадали, що тебе вже заарештували".

– Як же навчитися вибачати?

– Батьки вчили мене не тримати зла. Мені часто доводилося у розмові з нашими політиками-атаманами заспокоювати їх. Слід любити українців такими, якими вони є. І слід вибачати. Якщо хочемо швидше досягти успіхів у розбудові Української держави, то мусимо. Нам ще довго заважатимуть.

Пригадую, до тата приходив протоієрей перевіряти церковні справи. Прожив 100 років, я ще його застав. Жив на Буковинській. Він був москвофілом. А прізвище українське. Такий був собі повненький. Візьме на коліна, я – його за червоний пояс: "Що у вас тут?" А він: "Жаби, синочку, в мене там жаби". Гуморист був.

Навіть в УПА, коли давали волю емоціям, багато лиха було. Чув, що племінник свою тітку застрелив, бо вона не так думала, як бандерівці. Не стріляти усіх треба було, як дехто робив. Я мав можливість розстріляти двох комуністів, натомість лише покарав їх – дав 20 буків і сказав більше не чинити так. А якби вбив? "Пукнути" не треба розуму. А зробити інакше – це краще.

– На кадебістів, які наглядали за вами, також зла не тримаєте?

– Дуже стежили за мною, коли повернувся з в’язниці. Пригадую, коли працював у культосвітньому училищі, у Бобівцях вбили голову колгоспу. Мене викликали, бо бандерівець… Я сказав, що спробую дізнатися у знайомих, що там трапилося. А до тещі приходила з Вашківців подруга. Вона на базарі: шу-шу-шу. Приходить і розповідає, що вбитий мав багато коханок і одна з них не пробачила. Переодяглася у чоловічий одяг, вилізла на тополю, знала, куди він мандрує, і з мисливської рушниці бабахнула… Коли знову викликали – розповів капітанові КДБ, що почув.

Через багато років я зустрів його на вулиці. З паличкою, хворий… "Святославе Васильовичу, поясніть мені, що таке націоналізм?" – запитує. Тоді він не знав. Кажу: "Що з вами?" Розповів, що у Стрілецькому Куті була водолікарня й він трохи перебрав процедур. Гадав, що швидше одужає, а вода серцю зашкодила.

– Хор "Гомін Буковини" досі щороку у вас колядує…

– Так, хоча я з 2004 року після перенесеної травми вже ним не керую. Створив його 1990 року, він для мене – як дитина. Живу нині його активністю. Співали народні, стрілецькі, повстанські, релігійні пісні. Багато роз’їжджали. Бувало, що хор із 30 осіб співав перед маленькими заставами з 5-10 осіб. У солдатів сльози на очі набігали…

Куди кликали – їхали. Й абсолютно безкоштовно. Я лише про транспорт домовлявся.

– Чи щасливі ви?

– Так, бо маємо незалежність. Є Україна. Не та, але є. А попереду – робота.
Ні про що не шкодую. Бо свідомий був, що легко у житті не буде.
Юлія БОДНАРЮК

ДОСЬЄ
Святослав Мельничук –
ветеран УПА.
Народився 13 вересня
1926 року на півдні Румунії, де його батько працював.
Із 17 років воював із нацистами та армією Крайовою, а згодом – з енкаведистами.
1945 року після облави пораненого Святослава заарештували. Був за крок від страти, але натомість його заслали у Воркуту на десять із половиною років. 1955-го звільнили з каторги. Здобув середню освіту, потім – професійну. Викладав у школі музику та співи, у культосвітньому училищі – музично-теоретичні предмети та вокал.
Засновник хору "Гомін Буковини", співзасновник товариства "Просвіта", засновник і голова братства ОУН-УПА. Має сина та онуку.
25-08-2011, 15:30
Коментарів 0 Переглядів 2 833

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.