Австрійський скайдайвер Фелікс Баумгартнер здійснив 14 жовтня стрибок з висоти понад 38 кілометрів над американським штатом Нью-Мексико. Про це повідомляє "Дзеркалот тижня"
43-річний австрієць Баумгартнер піднявся на висоту близько 38600 метрів у капсулі, прикріпленої до повітряної кулі. Під час падіння скайдайвер перевищив швидкість у 1100 кілометрів на годину. Весь політ зайняв менше десяти хвилин. Після благополучної посадки спортсмен був доставлений на вертольоті в аеропорт Розуелла.
Нинішній рекорд у цій категорії був поставлений 52 роки тому полковником американських ВПС Джо Кіттінгером, який вистрибнув з гондоли стратостата на висоті 31,3 кілометра.
Нова спроба поставити рекорд у висотному стрибку пов'язана з величезним ризиком. Основна небезпека полягає в розрідженості атмосфери на таких висотах. Багато попередніх спроб перевищити існуючий рекорд закінчувалися трагічно через розгерметизацію скафандра парашутиста.
Для Фелікса Баумгартнера інженери створили нову герметичну кабіну, у якій він перебуває до стрибка, а також нову модель висотного костюма, здатного витримати величезні перевантаження під час падіння. Члени команди австрійського ентузіаста підкреслюють, що він йшов на рекорд не заради сенсації, а заради серйозного наукового результату.
Вони вважають, що успіх проекту Red Bull Stratos приведе до створення нових систем аварійної евакуації для швидкісних реактивних літаків. НАСА та ряд американських космічних компаній також з цікавістю стежать за цим проектом.
Дослідники не мають чіткого уявлення про те, що відбувається з тілом людини при подоланні звукового бар'єру, хоча відомі випадки, коли пілотам бойових літаків доводилося катапультуватися на надзвукових швидкостях.
Під час свого стрибка Фелікс Баумгартнер мав на собі кілька приладів для збору наукових даних. Зокрема, в його костюм було вбудовано автоматичний пристрій, який мав привести в дію стабілізуючий мікропарашут в разі виникнення некерованого штопора.
Підйом стратостата почався о 16:30 за Гринвічем і тривав близько трьох годин. Баумгартнер знаходився на постійному радіо- і відеозв'язку з центром управління, але єдиною людиною, якій дозволено говорити з ним, був полковник Кіттінгер, який є консультантом проекту. "Ми збираємося домогтися вашої мети і здійснення вашої мрії, Фелікс", — сказав Кіттінгер, проводжаючи ентузіаста в політ.
Раніше "стрибок з космосу" неодноразово відкладався через погодні умови. Тренувальний стрибок з висоти 29 кілометрів австрієць здійснив влітку 2012 року.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.