На заводі кондитерської компанії "Херші" (штат Пенсильванія) відбуваються акції протесту за участю українських студентів, які перебувають у США у рамках програми культурного обміну "Працюй та подорожуй" (Work and Travel). Буковинців, за попередніми даними, серед них немає.
Чернівчанка отримує 8 доларів на годинуМолоді люди обурені умовами, в які потрапили, повідомляють ЗМІ. Їм обіцяли хорошу роботу, можливість покращити англійську та побачити США. Натомість вони працюють на посадах, від яких відмовилися місцеві, – чорноробами в нічні зміни. Зароблених грошей не вистачає. Держдепартамент США направив на завод представників для врегулювання конфлікту.
Кореспондент "МБ" зв’язалася з батьками 19-річної чернівецької студентки Насті, яка за програмою Work and Travel працює рятувальником у США.
– Настя дуже задоволена, ми регулярно розмовляємо з нею через скайп – вона жодного разу не скаржилася, – розповідає батько. – Каже, що їй дуже пощастило з жінкою, яка зустріла їх після приїзду. Працює рятувальником у басейні чотири дні на тиждень, отримує 8 доларів на годину, тричі на тиждень працює у ресторані. І роботодавці, і відвідувачі ставляться доброзичливо. Живе дочка з двома дівчатами у трикімнатній квартирі. Вже побувала на екскурсії у Вашингтоні. Сплачує за проживання 75 доларів на тиждень. Небагато грошей йде на харчування, бо готують самі, тому залишаються гроші для подорожей.
"Це школа життя"Випускник ЧНУ Сергій працював за програмою Work and Тravel у Нью-Йорку.
– Усе залежить від тебе. Адже, окрім наших студентів, є багато робітників із Центральної та Південної Америки, які погоджуються працювати за меншу оплату. Якщо на будівництві нашому чорноробу платитимуть 10 доларів, то мексиканцеві – 6 доларів, і він буде щасливий. Там досить важко влаштуватися, якщо не знаєте мови. Я працював спочатку рятувальником у басейні, але робота не сподобалася, бо монотонна. Наступним місцем роботи був бутик у Нью-Йорку на Бродвеї. Там продавали жіноче взуття. Зарплата невисока, але отримував відсоток від продажу. У перший місяць, коли ще не зрозумів, як продавати, заробив 2500 доларів, а в останній – понад 3000. Гроші ніби хороші, але місто дороге. Тільки дорогою на роботу (на метро і каву) витрачаєш 10 доларів.
Якщо ви їдете з наміром заробити гроші, можете про це забути. Бо не усе так гарно, як описують. У перший рік мало кому щастить. Добре хоча би вийти на свої гроші, які вклали у програму (кілька років тому ця сума становила понад тисячу доларів). Заробити можна, але на чорновій роботі. Знаю, що наші хлопці їдуть на Аляску. Світу білого не бачать: чистять рибу по 9 годин на день на конвеєрі. Але привозять приблизно 9 тисяч доларів за три місяці.
Щодо страйку, то часто ті, хто їде, вважають, що вже в аеропорту їм вручать величезну лопату, якою вони загрібатимуть гроші. Це хибна думка. Там ніхто нікого не чекає. Можу порадити поспілкуватися відверто з людьми, які вже там побували, щоби зважити усі плюси та мінуси. І, звичайно, важливим є знання мови.
Така поїздка – своєрідна школа життя. Я задоволений, що там побував.
Юлія Боднарюк
Довідка Work and Travel – найпопулярніша сезонна програма для українських студентів у США. Вона дає змогу на літні канікули (від 2,5 до 5 місяців) поїхати у США та отримати практику англійської мови.
Щороку учасниками програми Work and Travel USA стають тисячі студентів з України та інших країн. Перевага програми – можливість додатково заробити: учасники отримують 7-10 доларів за годину роботи та мають можливість покрити свої витрати і подорожувати США під час останнього місяця участі у програмі.
25-08-2011, 11:24
0
2 864