RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Життя » Знищили дім… Обійдеться штрафами

Наприкінці серпня виповнюється 145 років із дня народження видатного дослідника історії Чернівців Раймунда Фрідріха Кайндля. Науковцеві ми завдячуємо знанням історії міста з найдавніших часів. А ось будинок на нинішній вулиці Шевченка, в якому жив історик, спотворили до невпізнання…

"Замість історичної будівлі – пластик"

За іронією долі, Раймунд Кайндль, маючи хист підприємця, займався у Чернівцях будівництвом. Збудував він і власний дім на тодішній вулиці Новий Світ. Нинішня адреса будинку – вулиця Шевченка, 94. Однак від колишнього вигляду будинку залишився лише шматок синьої стіни. Усе інше – металопластикові вікна, фасад із плиткою, двоповерхова добудова у вигляді банальної "коробки"… "МБ" уже порушував питання про стан будинку, який має історичну цінність (номер від 30 червня).

Тоді у відділі охорони культурної спадщини департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин міської ради обіцяли протягом тижня здійснити перевірку, чи законно будинок перебудували.

"Що було зроблено?" – із цим питанням ми звернулися до керівника відділу охорони культурної спадщини Олени ПУШКОВОЇ.
– Ми здійснили комісійне обстеження будинку. Також знайшли проектну документацію, почали її перевірку. Тобто вивчаємо, що було запроектовано і що в результаті збудували. Також питання у тому, на якому рівні затвердили цю проектну документацію і хто її погодив. Виявилося, що проектну документацію не затвердили у відповідному порядку. Питання нині вивчають, а вже за фактом встановлених порушень ухвалюватимуть рішення.

Поцікавилися ми у фахівця, якою може бути доля будинку у майбутньому. "На жаль, уже усі роботи виконано, а у нас нині немає жодного випадку, щоби було знесено самовільне будівництво. Напевно, усе обійдеться штрафами…" – зауважила Олена Пушкова.

"Мешканці міста повинні охороняти старі будинки"

Тим часом історики висловлюють обурення таким ставленням до історії міста. Вони нагадують, що будинки ХІХ століття мають культурно-історичну цінність. Такі будинки слід зберігати такими, як колись.

Як можна вирішити проблему? Доктор історичних наук Сергій ПИВОВАРОВ зауважує: "Потрібно, щоби держава сприяла тому, щоб історичні будинки охороняли самі мешканці міста. За це власникам будинку потрібно надавати пільги…"
Валерія Чорней

З історії

Раймунд Фрідріх Кайндль посідає найпочесніше місце серед чернівецьких істориків кінцях ХІХ – початку ХХ століття як видатний краєзнавець, етнограф, теоретик народознавства, фольклорист, археолог, громадський та політичний діяч.
У Чернівцях минув важливий етап його життя. 1893 року він отримав науковий ступінь доктора історії. З 1896 року працював професором австрійської історії у Чернівецькому університеті, пізніше – деканом історичного факультету. У 1912-1913 роках обіймав посаду ректора університету.
Серед численних історичних праць Раймунда Кайндля – історія Чернівців від найдавніших часів, написана до 500-річчя міста й видана 1908 року. Також Раймунд Кайндль – автор двотомної історії Буковини
Під його керівництвом також відбулися численні археологічні розкопки на Буковині та Галичині. Знайдені предмети доби неоліту збагатили музеї Чернівців.

Якщо ви живете у старому будинку і він потребує допомоги, розкажіть нам про це, зателефонувавши (0372) 58-94-84,
(050) 374 79 39.

Відгуки на публікації
Виділіть дітям місце
для малювання


У попередніх номерах "МБ" у додатку "Місто" йшлося про те, що на вулиці 28 Червня вандали обмалювали графіті будинок, в якому жив Сидір Воробкевич. Також згадували про те, що на вулиці Ольги Кобилянської в арку з унікальними розписами вмонтували кондиціонер. Що з цим робити? Свої пропозиції висловлює керівник відділу охорони культурної спадщини міської ради Олена Пушкова.

Як подолати проблему з графіті на фасадах?

"Основна проблема із графіті – це встановити порушника, зафіксувати факт порушення. Це дуже важко. Нині просто заборонами ми нічого не зробимо. Треба цю тенденцію скерувати у позитивне русло. Наприклад, можна виділити дітям стіну, на якій вони могли би малювати. Є досвід, коли на Сході України ініціативні групи виступали за те, щоби діти розмальовували фасади занедбаних будинків. Дітям потрібно надати простір для творчості. Питання потребує розгляду на виконкомі міськради".

Що робити з вмонтованою технікою на фасадах

"Коли у нас самовільно встановлюють технічні пристрої, їхній демонтаж або повернення будинку до попереднього стану вимагають за рішенням суду. Я з такою позицією не згідна, – каже Олена Пушкова. – Вважаю, що є структури у міській раді, які повинні були би просто демонтувати усі ці речі – і нехай мешканці подають до суду і доводять правомірність таких рішень".

Старовинну стіну продовбали заради євродверей

У самому центрі міста на вулиці Штейнбарга в старовинному будинку продовбали стіну! Тут встановили євродвері, щоби зробити у цінному історичному будинку окремий вхід…

У відділі охорони культурної спадщини міськради повідомили, що нині це питання розглядають у суді. Самі мешканці будинку не згідні з облаштуванням додаткового входу. Вони подали скаргу до прокуратури і за позовом прокуратури справу розглядають у суді. Нині йдеться про скасування попередніх рішень, щоби повернути будинок до первісного вигляду. Цією справою займається юридичне управління міської ради. Справу розглядають три роки. Суди затягнулися...
18-08-2011, 14:35
Коментарів 0 Переглядів 5 002

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.