Буковинка Галина ФАРБОТА минулої суботи побувала на Калинівському ринку. Мусила до першого вересня одягнути 12-річного сина Віталія та придбати шкільне приладдя.
– У тисячу гривень ледь вклалася, – зізнається жінка. – І це ще я не все купила: лише зошити, ручки та інші канцтовари, портфель та костюм. Вибирала дешеві речі. Лише за дитячий костюм, який торік коштував 150 гривень, віддала 400. А зошити на 12 аркушів, які торік купувала по гривні, нині коштують 1,50.
Не задоволена жінка і якістю товарів.
– Дорогі зошити часто гірші за якістю, ніж дешеві, – стверджує Галина. – Син просив купити йому зошити з кольоровою обкладинкою та малюнками. Але навіть вчителі радили їх не купувати. Клітинки та поля на сторінках нечіткі, папір неякісний, тому сліпить дитину.
Під час купівлі портфелю Галина звертала увагу на міцність і м’якість ременів (щоби не впивалися синові у спину), зручність спинки. Ретельно обирала і костюм.
– Щоб обрати кращий, пробувала на дотик тканину, – каже молода жінка. – А ще вивертала його на інший бік – звідти добре видно, це фабрична річ чи ні.
Виконувач обов’язків начальника обласного управління у справах захисту прав споживачів Надія КУТИНІНА зауважує: щоби вибрати для дитини якісну річ, треба вимагати супровідні документи: сертифікат, висновки санітарно-гігієнічної експертизи.
– Обов’язковій сертифікації підлягають зошити, дитячі взуття, форма, білизна (трусики, майки), панчішно-шкарпеткові вироби (також колготи), – розповідає Надія Кутиніна. – Знак сертифіката відповідності – це лотос, три пелюстки якого здіймаються вгору. Товари, які не підлягають сертифікації, мають пройти технічний контроль на фабриці та санітарно-гігієнічну експертизу. Також покупцям слід звернути увагу на етикетку маркування (з інформацією про виробника, склад).
Працівники управління у справах захисту прав споживачів під час перевірок знімають із реалізації від 30 до 50 відсотків шкільного обладнання в кожному торговому об’єкті.
– У разі виявлення порушень до продавців застосовуємо штрафи, – підсумовує Надія Кутиніна. – Якщо у товарі порушено вимоги ДСТУ, продавцям "світить" штраф від 17 до 306 гривень. Якщо продають без сертифіката відповідності – від 51 до 1496 гривень.
Олеся ДЛУЖАНСЬКА
На що звертати увагу Зошити
На вигляд не повинні бути ні темними, ні сліпучо білими. Також не варто купувати зошити з нечіткими та перерваними лініями, "заржавілими" клітинками.
Шкарпетки
На кожному виробі має бути маркування. На ньому мають бути вказані назва виробу, розмір (одна цифра), склад та виробник. На виворотній стороні мають бути зарублені, а не зшиті шви. Якщо ці вимоги порушені, нога пітнітиме та подразнюватиметься.
Дитяче взуття
Внутрішні деталі повинні виготовляти з натуральної сировини. Застосування синтетики може спричинити потіння ніг, грибкові захворювання. Також на ринках продають взуття, у якому немає супінатора. Це спричиняє хвороби опорно-рухового апарату.
16-08-2011, 10:35
0
3 121