На Буковині є майже 20 тисяч гектарів садів. Садівники планують зібрати понад 700 тис. тонн яблук.
Власники садів розповідають, що цього року врожай яблук трохи гірший, ніж минулого, але найбільша проблема – нестача людей для збирання врожаю, йдеться в публікації "МБ".
Власник фермерського господарства у Рідківцях Леонід МАКАРЕНКО, розповідає, що багато садів на Буковині цьогоріч не обробляли, адже у фермерів не вистачало на це коштів.
– У мене цього року гарний врожай яблук, самі плоди більші. А якщо говорити загалом про садівництво на Буковині, то близько 60% садів залишились недоглянутими – садівникам не вистачало коштів, щоб обробляти їх хімічними препаратами. Війна дуже вплинула на купівельну спроможність людей. Багато фермерів здавали яблука на сік через їхній нетоварний вигляд, навіть не намагаючись вибрати кращі на продаж. Тому наразі стартова ціна для продажу непогана – від 15 до 20 гривень за кілограм. Це вища ціна, ніж минулого року, – каже фермер.
У сезон збору яблук садівники масово наймають людей. На роботу переважно йдуть жінки та пенсіонери, а ось чоловіків не вистачає, нарікає пан Леонід.
– З працівниками цього року надзвичайно складно. Якщо ми могли зібрати яблука за 40 днів, то тепер будемо збирати їх 60 днів. Катастрофічно не вистачає працівників. Багато чоловіків на війні, багато за кордоном. Жінки, може, пішли би, та у багатьох чоловіки на фронті, і їм потрібно доглядати за дітьми, – каже фермер.
За день роботи у саду платять в середньому 500 гривень. Робочий день – з 8.00 до 17.00-18.00.
"Платять 500-600 гривень на день"Власник садів у Топорівцях Олександр ДВІРНИЧУК також зазначає, що врожай яблук цього року радує менше.
– Збір літніх яблук вже закінчився, а осінніх ще не почався. У селах від Чернівців до Хотина, де займають яблуками, досить слабкий врожай. За об’ємами не можу поки сказати, але однозначно буде менше, ніж минулого року. Крім того, якість яблук не така, як би хотілося, – каже чоловік.
Садівник теж скаржиться на проблеми з працівниками.
– До нас раніше приїжджали на збір яблук люди з інших сіл, зі Сторожинецького району. А якось нещодавно мені телефонує жінка, яка організовує бригаду, і каже, що трьох чоловіків, які були трактористами, мобілізували. Тобто важко сказати, чи ми зможемо знайти робітників. Це проблема, бо працівників немає, – зізнається Олександр Двірничук.
За день збору яблук фермери у середньому платять 500-600 гривень.
– Працювати потрібно від 8.00 до 18.00, мінус одна година на обід. Виходить 9 годин. Платимо і 500, і 550, і 600 гривень. Все залежить, на яких умовах працюють люди. Є фермери, які забезпечують харчування, дехто поселяє працівників у своєму господарстві, якщо є вільний будинок. Є такі, що возять автобусами, чи власною машиною у сади, – пояснює підприємець.
Фермерка із села Грубна Марія ЯРМІЙЧУК розповідає, що у них яблука активно збирають вже другий тиждень.
– Врожай різний. Хто доглядав за садом, має гарні яблука, хто не доглядав – гірші. Але вплинула на це і погода, бо дощів немає, посуха, яблука не виповнюються. Працівників теж не вистачає. Хто на фронті, хто за кордон повиїжджав. За збір яблук зараз платять непогано – 70-80 гривень за годину. У кого великі сади, шукають людей, а в кого об’єми менші – обривають яблука власними силами, – каже жінка.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
16-09-2023, 22:19
0
22 334