Відкритий мікрофон для поетів-учасників шостого Міжнародного поетичного фестивалю Meridian Czernowitz відбувся у неділю, шостого вересня, на єврейському кладовищі, що у Чернівцях по вулиці Зеленій.
Вірші зачитували у Будинку прощання. Виступали і українські поети ( Христя Венгринюк, Катерина Бабкіна, Христина Назаркевич, Дмитро Лазуткін, Борис Херсонський) та іноземні (Ільма Ракуза, Швейцарія).
Письменниця Ільма РАКУЗА приїхала на фестиваль з автобіографічним романом "Море моря", який вийшов у чернівецькому видавництві "Книги – ХХІ", перекладений українською мовою.
-Тут багато про мене, про моє становлення як людини, - розповідає письменниця. - Мій перекладач невипадково називає цей роман романом гартування. Мені дуже приємно, що є нагода представити свою книгу українською і що її більше людей прочитають.
А ось що каже Ільма Ракуза про фестиваль, війну та наше місто:
"Я вже другий раз на фестивалі у місті, яке традиційно було таким багатомовним, багатокультурним. Мені подобається, що тут збирається так багато різних людей, подобається, що тут є можливість молодим поетам вступити у такий багатогранний культурний діалог.
На жаль, фестиваль працює у ситуації війни. Поети змушені заговорити про політику. Мене надзвичайно вражає сам факт війни у наш час. Майдан настільки гарні розпочав зміни у вашій країні. Я можу лише сказати, що з усіх сил бажаю мирного і щонайближчого вирішення цієї ситуації за допомогою міжнародної спільноти, політиків, які би мали допомогти. Сподіваюся, що наступний фестиваль уже відбудеться у мирний спокійний час. Останній раз, коли я висловлювалася про війну, це була війна у Югославії на Балканах. Мені дуже боліли ці югославські події, тому що у мене там дуже багато друзів. І часом я бачу паралелі між подіями в Україні і тодішніми подіями 90-их у Югославії. Я в жодному разі не бажала б українцям долі Югославії, тому що кожна війна, кожне таке потрясіння означатиме цілі скалічені покоління, поки нація оговтається. Я не пишу про це, але коли відбуваються дискусії, а вони часто є, завжди беру бік України і виступаю на її захист.
На Буковині відчувається, що недалеко Південь, це справді південний край. Мені подобаються маленькі будиночки з садами довкола них, з гарними квітниками. І люди тут світлі, гарні".
Письменниця Христя ВЕНГРИНЮК – один із організаторів фестивалю. Цього року – вже вшосте:
-Поезія не залишається поезією, вона стає театром, музикою, - каже Христина. – Рік тому фестиваль MERIDIAN CZERNOWITZ відбувся під гаслом "Музи не мовчать". Цього року, на жаль, бачимо, що наші дискусії – знову довкола війни. Це дуже сумно. Сподіваюся, наступного року так мало би не бути. Але коли ми спілкувалися з письменницею з Києва Іриною Цілик, то вона відчуває, що, на жаль, наступного року ця тема може продовжитися. Адже її чоловік Артем Чех також перебуває в зоні АТО і ми всі знаємо, як там. Ми розуміємо, що це дуже страшно. Але ми тут не розважаємося. У нас немає вечірок, дискотек, як-от на перших фестивалях.
6-09-2015, 20:01
0
2 877