Справжнє нашестя шкідників виявили на своїх городах мешканці району Роша в Чернівцях. Руді слимаки нещадно обгризають городину і квіти, залишаючи господарям лише тички і стовбури рослин.
Городяни кажуть, що минулими роками теж виявляли чимало слимаків на своїх городах. Проте нині їхнє нашестя називають рекордним.
- Раніше стоїть відро на землі, підіймаєш, а там черв’яки, - каже чернівчанин Ігор. - А тепер - слимаки. Підіймаю торік кабачок, а вони його обліпили. Беру яблуко із землі - один уже їсть. Деякі з них по 50 штук обгризають.
Серед мешканців Роші побутує думка, що личинки шкідників могли потрапити до Чернівців із-за кордону - мовляв, місцеві підприємці привозять їх разом з екзотичними рослинами.
- Це польовий слимак, що споконвіку водиться в Україні, - каже
Олексій Піндрус, співробітник столичного Інституту зоології імені Шмальгаузена. - У засуху їх мало, тому непомітні. Перечікують її в коконах зі слизу. Закопуються в землю на 30 сантиметрів, бо шукають воду. У вологі роки швидко розмножуються. У хвойних лісах їх менше, у листяних - більше. У вологі роки під кожним листком можна знайти слимака. На піску не заводяться, бо швидко висихає. Глина добре тримає вологу, там їх більше. На чорноземах менше.
Мешканець Роші пан Андрій нарікає - садові товариства і ЖРЕПи мали би давно розпочати безкоштовну видачу засобів захисту, як це робилося колись, на початку проникнення колорадських жуків.
Чернівчанин зазначає, що якісних засобів захисту мало, і вони дорогі.
- Скажімо, єдиним більш-менш відомим засобом спецпризначення є італійський препарат Antilumache, який, як не дивно, продається … в магазині тканин на вулиці М. Заньковецької. Ціна його - приблизно 150 гривень за упаковку, - каже чернівчанин. - Якщо торік дорослі слимаки виповзали на городи аж наприкінці літа, і скільки могли об’їдали листя городини, то цього року - вже з весни активне їхнє потомство. Вони з’являться невідомо звідки, ввечері того ж дня, коли висаджена розсада чи зійшло зерно.
Агроном Володимир Тарасенко перед входом до погреба ставить загороду для слимаків. У серпні вони масово ховаються в льохах і ямах.
- Добре відчувають настання осені. Навесні вилізли з погреба й харчуються падалкою. Тепер зі своїм численним потомством повертаються. Оце момент із ними боротися, бо як потраплять у підвал, під овочі, буде пізно. Початок міграції визначаю по слизьких слідах на доріжках та тротуарі. Перед закладанням урожаю погріб випалюю паяльною лампою. За кілька хвилин обробляю все приміщення. Пізніше при вході обклеюю вентиляцію липучками від мух. Треба суцільною стрічкою. Якщо погано ліпиться, то можна прибити цвяхами. Метрова липучка коштує дві гривні. Кількох вистачить. Слимаки не зможуть її переповзти.
Агроном пропонує також боротися зі шкідниками пивом.
- Пластиковий стаканчик закопують у землю і трохи туди наливають пива, - каже Володимир. - Слимаки повзтимуть на запах і потонуть. Можна розвести гірчичний порошок - 100 грамів на літр. Ділянку, де найбільше слимаків, варто посипати негашеним вапном. За три дні зникнуть.
2-06-2015, 10:53
0
5 820