Вже восени у Чернівцях очікується відкриття відреставрованої синагоги в Садгорі. Зараз там щодня тривають роботи, а у вересні має відбутися відкриття.
– Наймасштабніші роботи в синагозі вже завершено: встановлено вікна, накрито дах, підготовлено каркас стелі, – розповів Михайло КРАЙС, який контролює хід робіт. – Роботи ще чимало, але у вересні тут плануємо провести службу.
Старовинна синагога була практично зруйнована. У ній деякий час розміщувався завод з ремонту сільськогосподарської техніки, а колись навіть ремонтували танки. Приміщення руйнувалося, практично не залишилося даху, стіни могли впасти. Тоді хасиди з усього світу почали збирати кошти на відновлення будівлі.
– У Чернівцях зареєстровано релігійну громаду "Ружин-Садгора", на чий рахунок приходять кошти на ремонт, – каже М. Крайс. – Опікується реставрацією нащадок цадика Ісраеля Фрідмана Джозеф. Усі кошти надходять лише офіційно, жодних безготівкових розрахунків, бо за кордоном так не прийнято.
Працюють на об’єкті місцеві майстри та підприємтва. Так, дерев’яні вікна з трьома склопакетами виготовлено в Чернівцях, усі будівельники місцеві.
– Дах робив тутешній майстер на прізвище Павлюк, у нього збереглися інструменти ще з ХІХ століття, бо кілька поколінь його предків займалися дахами, – говорить М. Крайс. – Можливо, що саме його прадід колись цю синагогу будував. Дах у синагоги – з міді, якої пішло 7,5 тонн.
Відновлюється, де можливо, за спеціальною технологією стара цегла. Нові, але за погодженням з равинами, виготовлено вітражі з кольорового скла у центральній залі – це робота відомого чернівецького митця Анатолія Федірка.
В іудеїв синагога – не храм, а лише дім для молитви. Тож, окрім залів, для моління (в іудаїзмі чоловіки і жінки моляться окремо), будуть їдальня, кухня, санвузол, кімнати для ночівлі. У головному залі вільно може розміститися понад 500 осіб.
Читайте: Садгору та Вижницю відвідали 600 хасидівЧерез нечисленність громади у Садгорі синагога не буде працювати постійно, але щотижня тут планують проводити служби. Та відвідувачі точно будуть – нині регулярно синагогу відвідують туристи з багатьох країн світу.
З історіїЗасновник хасидизму лікував Олексу ДовбушаУ середині ХІХ ст цадик – духовний провідник – Ізраель Фрідман був змушений втекти від переслідування з Росії (міста Ружин) до Австрії і осів у Садгорі, де знаходиться його могила. Його поважали не лише іудеї, до ребе приходили просити благословіння представники інших народів і релігій. Нащадки Фрідмана у 70- роки ХІХ ст збудували синагогу, яка стала окрасою містечка. Лінія Ружинсько-Садагурських хасидів розділилася на шість "домів" – Вижницький, Боянський, Садгірський, Кимпулунзький, Чортківський і Гусятинський. Представники домів розселилися по всьому світу.
Хасидизм – відгалуження іудаїзму, що виникло на території України у першій половині 18 століття. Засновник течії – Баал Шем Тов, який деякий час жив у Вижниці, а похований у Меджибожі. Існує легенда, що Баал Шем Тов був знайомий з Олексою Довбушем та навіть лікував опришка після поранення.
22-05-2015, 12:51
0
6 028