Підприємство "Трембіта" створює свій музей. На старих світлинах можна буде побачити не просто життя підприємства, але й моду та стиль Чернівців від кінця 1940-х до нашого часу.
Старенькі швейні машини, праски, документи, ордени та найголовніше – старі фотографії... У маленькому музеї підприємства – 70 років його історії.
"Найкраще пізнавати історію в документальних архівних фотографіях", – усміхається генеральний директор підприємства "Трембіта" Стелла СТАНКЕВИЧ.
На колоритних старих світлинах – робота у швейних цехах за старою технікою, самодіяльні колективи, спортивні команди працівників підприємства, люди в одязі, фасон якого молоде покоління ніколи не бачило. На одній зі світлин – красива усміхнена дівчина. Це Стелла Станкевич, яка тоді розпочала свій шлях до керівника підприємства з посади швачки.
– Наше підприємство засноване у вересні 1944 року. Тоді ще не було єдиного великого підприємства, – розповідає пані Стелла. – У 1960 році я почала працювати у швейній артілі. Шили тоді для армії, для авіації, для профтехосвіти й для внутрішнього ринку. У мене уже був третій розряд швачки. Найперша моя робота, яку виконала, – це ручна робота з наперстком. Пригадую, як старші жінки сказали мені, дівчині, що я не зможу працювати, бо не маю наперстка. Я усміхнулася, вийняла наперсток і показала, що вмію. Жінки були приємно здивовані...
У січні 1964 року засноване Чернівецьке виробниче швейне об’єднання "Трембіта". У 1979 році підприємство переїхало до приміщення на вулиці Комарова, де знаходиться й досі. З 1984 року його директором стала Стелла Станкевич. Минулого року історія "Трембіти" сягнула 70-ти років. За цією цифрою – сотні людських доль.
– Коли дивлюся на старі фотографії, скільки людей згадую! Можна говорити й говорити, – зауважує пані Стелла. – Цікаво згадувати, як, окрім роботи, ми займалися художньою самодіяльністю чи спортом. Наприклад, я грала в теніс. Уже в роки незалежності я вирішила впровадити в нас зарядку: мали магнітофон, був керівник. Роки два десь робили зарядку, а потім усе занепало. Люди говорили, що то часу немає, то якісь клопоти. Шкода, хотілося, аби люди жили більш активно.
У музеї також планується виставити до огляду колекцію одягу, створену на підприємстві в різні роки. Цікавими будуть і фотохроніки з відомими людьми, які бували на підприємстві в різні роки. "Дивлячись на музей, завжди подумки порівнюю, що у нас було і що ми створили. Великий прогрес...", – підсумовує Стелла Станкевич.
"Трембіта" колись
Підприємство утворене у вересні 1944 року, коли після визволення Буковини у Чернівцях була організована фабрика масового пошиття одягу з численністю працюючих 35 осіб. Поступово до фабрики приєдналися швейні артілі й уже в 1957 році кількість працюючих становила 970 осіб.
З 1 січня 1964 року на базі цього підприємства засноване Чернівецьке виробниче швейне об’єднання "Трембіта". Численність колективу сягала 1970 осіб. Об’єднання спеціалізувалось на масовому пошитті чоловічого, жіночого та дитячого одягу та виконувало спеціальні замовлення із пошиттю верхнього одягу.
"Трембіта" сьогодні
Виготовлена продукція "Тремібти" реалізується в Україні, Німеччині, Італії, Франції та США. Кількість працівників – 638.