29 вересня виповнюється 160 років найстарішій бібіліотеці Буковини – науковій бібліотеці ЧНУ. Нині там готуються до Всеукраїнської науково-практичної конференції "Бібліотека ЧНУ ім. Ю.Федьковича: історія та сучасність" (24-26 вересня), на яку приїдуть науковці та бібліотекарі Румунії, Польщі, України.
– Ми презентуємо альбом, присвячений комплексу будівель колишньої Резиденції буковинських митрополитів, – розповів директор бібліотеки Михайло Зушман. – Продемонструємо відеофільм про історію бібліотеки. Виставили матеріали австрійського періоду про те, як працювала бібліотека, як вели облікові записи. Буде книжковий ярмарок. Бібколектор представить літературу.
Про те, чи очікує бібліотека на подарунок у день народження (рідкісні видання тощо), Михайло Богданович відповів: "Маємо надію".
Працівники бібліотеки, як розповіла заступник директора з наукової роботи Настасія Загородна, багато років досліджують історію бібліотеки. До 160-річчя вперше покажуть журнал обліку запитів читачів, датований 1875 роком. Акуратно заповнений каліграфічним почерком, він містить прізвища перших читачів: професорів, студентів університету. Серед книжок, які читали – праці із права, класичних мов, філософії, математики. Одне з перших замовлень – праці Аристотеля.
Ми знайшли в дослідженнях румунських науковців раніше невідомий факт про те, як вивезли частину фондів бібліотеки до Румунії, – розповіла Настасія Миколаївна. – Книги так і не повернули... 1941-1944 років директором був Теодор Балан. 1944 року з настанням радянської влади він і частина персоналу бібліотеки разом із частиною фонду виїхали до Сібіу (Румунія). Там він склав списки на вивезену літературу, на яких поставив підпис і печатку. За списками нараховувалося 14398 томів. Нині фонд "Приватний фонд Теодора Балана" (пакет 11/39) зберігається у філіалі Національного архіву Румунії (у місті Сучава).
Довідка
Відкрилася бібліотека 29 вересня 1852 року. Із часом розмістилася у невеличкому приміщенні на вулиці Панській, 41 (нині О. Кобилянської).
4 жовтня 1875 року бібліотека Буковини стала університетською. Фонд нараховував 15544 примірники. Бібліотека переїхала в нинішнє приміщення першого корпусу університету на вулиці Університетській.
Нині загальний фонд книгозбірні ЧНУ становить 2 мільйони 641 тисяча книжок.
Найцінніша книга в університетській бібліотеці – латинський рукопис на пергаменті, який датується ХІІІ століттям..
Про історію наукової бібліотеки ЧНУ читайте в "МБ" за 27 вересня.
21-09-2012, 14:28
0
2 995