Від початку року до підприємців Калинівського ринку зачастили інспектори Держпожежнагляду. Річ у тім, що з першого січня втратила чинність постанова уряду про заборону здійснення перевірок.
– Якщо 2009-2010 років перевірки не здійснювали, то цього року треба перевірити всі об’єкти на Калинівському ринку, – пояснює т. в. о. начальника відділу з питань фізичної діяльності та дізнання УМНС в області Роман СУШИНСЬКИЙ. – Вже здійснили 470 перевірок. Порівняно з минулим роком, це на 200 відсотків (!) більше. Загалом об’єкти підприємницької діяльності перевіряємо раз на п’ять років. Ділимо їх на сектори, кожен з яких (приблизно 2000 об’єктів) перевіряємо щороку.
Приватні підприємці нарікають на вибірковість здійснення перевірок та нелегітимні дії інспекторів Держпожежнагляду.
– Перевіряльники приходять одразу із замками, – емоційно розповідає приватний підприємець Сергій АНІСТРАТЕНКО. – Кажуть: "Мене сюди прислав начальник, щоб я опечатав цей контейнер. Доки це не зроблю, нікуди звідси не піду". Ніхто нікого не попереджає заздалегідь. Під час перевірок навіть не вітаються.
Сергій Аністратенко демонструє два приписи про планову перевірку дотримання виконання суб’єктом господарювання вимог законодавства у сфері пожежної безпеки.
– Під час написання першого із них підприємець не був присутній, бо йому навіть не повідомили про здійснення перевірки, – каже Сергій. – Та у приписі зазначено протилежне. Жодних підписів після виявлених порушень та відмов підписатися у документі немає. В іншому випадку припис виписали на підприємця, який до контейнера, що перевіряли, не має жодного стосунку.
Скаржаться підприємці й на те, що інспектори приносять їм уже готові договори добровільного страхування цивільної відповідальності. Їх вони повинні укласти з конкретною страховою компанією. А за законодавством, суб’єкти підприємницької діяльності мають право страхуватися у будь-якій страховій компанії.
– На Калинівському ринку працюють майже 20 тисяч людей. Що усі вони мають пройти навчання? – запитує приватний підприємець Василь ПРОДАН. – Більшість підприємців не може отримати дозвіл на початок роботи, бо не має плану-схеми. Але це ж питання до адміністрації ринку, а не до підприємців! Через відсутність плану-схеми щороку один підприємець має витратити від 300 до 700 гривень, щоби заплатити за вогнегасник, добровільне страхування та навчання. А 10 тисяч суб’єктів господарювання, відповідно, сплачують від трьох до семи мільйонів гривень.
– Навчання раз на три роки має пройти фізична особа, яка відповідає за певну кількість контейнерів, – коментує начальник відділу державного пожежного нагляду Павло ВЛАСЮК. – Вогнегасник ви щороку не купуєте. А за дозвіл, який віднедавна не має терміну дії, не платите взагалі – лише за експертизу, вартість якої становить приблизно 150 гривень. Договір страхування цивільної відповідальності коштує нині 200 гривень.
Не задоволені приватні підприємці і тим, що порушення, за які має нести відповідальність адміністрація Калинівського ринку, насправді приписують їм.
– Адміністрація заставляє пожежні проходи контейнерами, – розповідає Василь Продан. – Встановлюють по 500-1000 контейнерів. Пожежний проїзд постійно закритий.
У свою чергу, перший заступник генерального директора МТК "Калинівський ринок" Сергій Столяр називає приклади, коли підприємці самі розбудовували свої контейнери за рахунок проходів.
Олеся ДЛУЖАНСЬКА