Олена ПУШКОВА,
начальник відділу охорони культурної спадщини міськради, член УНК ICOMOS
Хочу знову звернути увагу на випадок варварського втручання в історичний ландшафт центральної частини міста – будівництво "літнього майданчика" кафе "Сорбонна" на вул. Університетській, 21А.
Йдеться навіть не про відсутність необхідних рішень на його спорудження, відведення земельної ділянки для цільового використання чи погодженої проектної документації. Цими питаннями займатиметься прокуратура міста, до якої передано наявні матеріали перевірок інспекції ДАБК у Чернівецькій області, приписи органу охорони культурної спадщини та рішення Шевченківського райсуду з вимогою зупинити незаконне будівництво.
Аналізуючи саму назву кафе "Сорбонна" та її стильове вирішення в оточенні класичної архітектури кінця ХІХ – початку ХХ століття, маємо відвертий прояв фальсифікації основних європейських цінностей, до яких ми так прагнемо.
Напевно, вибір назви чернівецької "Сорбонни" можна пояснити близькістю до навчальних закладів – ЧНУ ім. Ю. Федьковича, гімназії №9 із поглибленим вивченням англійської мови та пам’ятника Ю. Федьковичу. Проте її функціональне призначення різко контрастує із цінностями якісної гуманітарної освіти.
Архітектура як вид мистецтва була і залишається діагнозом того суспільства, яке її створює. Намагання імітувати архітектурні досягнення сусідньої Європи без відчуття елементарного смаку та поваги до оточуючого середовища камерного університетського містечка призвели до загрози втрати всіх тих досягнень, зроблених містом на шляху до впровадження європейських цінностей.
До попереднього Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО на сьогодні внесено 15 українських об’єктів культурної та природної спадщини, серед яких і Резиденція митрополитів Буковини і Далмації у м. Чернівці. Метою оцінювальної місії міжнародного експерта ICOMOS, яка відбулася 20-24 вересня 2010 року в Чернівцях, було дослідження автентичності, цілісності території номінованої та буферної зон об’єкта ЮНЕСКО. Попередня оцінка експерта розголошенню не підлягає, проте українська делегація на черговому засіданні Міжнародного комітету з питань ЮНЕСКО має запевнити світове товариство у бажанні та спроможності захищати свої пам’ятки і їхні території від вульгарних проявів пострадянського періоду.
Водночас багаторічні зусилля щодо створення європейського іміджу "маленького Парижа", відоме в усьому світі толерантне ставлення Чернівців до своєї спадщини та послідовні заходи щодо її збереження можуть бути легковажно втрачені через загрозу спотворення історичного центру, самовільне будівництво в межах історичних ареалів.
Тенденції щодо вирішення містобудівних проблем не силою права, а правом сили, безкарність геростратів не сприяють привабливості Чернівців ні для інвесторів, ні для міжнародного культурного туризму, ні його європейському іміджу.
8-04-2011, 12:40
0
1 982