Восьме березня – одне зі свят, коли купують найбільше квітів. Але для багатьох у Чернівцях це не лише свято – це бізнес, із якого живуть. Квіти вирощують цілими родинами протягом року в теплицях, витрачаючи чималі гроші на саджанці, мінеральні добрива та опалення.
Про те, як люди працюють, щоби ця краса потрапила до покупців, кореспондент "МБ" дізналася від продавців квітів.
"Квітковий бізнес –
це або виграв, або програв"Пані Вероніка із Чагра продає тюльпани на квітковому ринку на проспекті Незалежності. Вирощує квіти спеціально до 8 Березня.
– Восени купуємо цибулини по три гривні за штучку, саджаємо в ящики, – розповідає пані Вероніка.
– А на Водохреще висаджуємо квіти у теплиці під плівкою. Скляну теплицю не ставили, бо вона дуже дорога. У теплиці є кілька буржуйок, які опалюємо тирсою.
Нам доводиться постійно стежити за тим, щоби температура була не нижче 15 градусів, зокрема і вночі. Також квіти слід через день поливати. Не можна сказати, що ми живемо лише із цього бізнесу. Але, якби вирощування квітів не було вигідним, цим не займалися би. Та все ж це досить витратна справа.
– Квітковий бізнес – як лотерея: або виграв, або програв, – приєднується до розмови пані Орися з Великого Кучурова. – Квітка часто хворіє на фузаріоз (потоншення або потемніння стебла, засихання верхівок), її обсідають кліщі, гризуть миші. І хімія вже не допомагає. Сам труїшся, а кліщам хоч би що. Але без хімії ніяк. Бачите, які у мене руки зранені? Це все від неї. А ще влітку треба щодня поливати квіти, адже у теплиці у цей час 40 градусів вище нуля. Вирощування квітів – це справжня наука, яка передається від покоління до покоління. Колись наші батьки вирощували квіти, потім ми, а тепер уже й наші діти долучилися до справи. Але загалом це дуже важко. Особливо взимку, коли холодно. Ось я стою у валянках та трьох парах вовняних шкарпеток і все одно змерзла. А люди купують квіти значно менше, ніж раніше. Колись за день продавала все, а тепер те, що залишилося, доводиться викидати. Купують переважно на День Валентина, 8 Березня, на інші свята – зустрічі, хрестини, весілля, похорони.
Влітку, каже пані Орися, легше торгувати – на вулиці тепло й витрат менше. Зате квіти значно дешевші: "За гроші, які просиш за одну квітку взимку, влітку продаєш відро квітів. І вистачає зароблених на квітах грошей лише на хліб і до хліба. Ще й ціну на патент підвищили: раніше платила 100 гривень на місяць, тепер – 425. Пішла би десь працювати, але куди? Навіть прибиральницю тепер наймають віком до 35 років. Як втікали наші люди за кордон, так і нині ще більше втікатимуть. Бо все, що заробляємо, держава з нас стягує".
Щоби виростити троянду, треба два-три рокиУ павільйоні "Квіти" на площі Філармонії – справжнє квіткове море.
Для пані Віри вирощування квітів – сімейний бізнес. У неї вдома, у Стрілецькому Куті, – дві величезні теплиці. Пані Віра торгує у павільйоні щодня без вихідних від 07.00 до 22.00.
– Це виснажлива цілодобова робота, – каже жінка. – У теплицях – котли, які взимку опалюємо дровами. Постійно біля котлів хтось із сім’ї чергує. Щоби виростити троянду, треба два-три роки і багато знань. Квітку щеплюємо, потім у рів завглибшки метр засипаємо перегній, торф, а потім висаджуємо троянди. Їх треба постійно поливати, підсапувати. Багато грошей на цьому не заробиш, але із чого ще будеш жити?
За словами продавців, квіти 8 Березня можуть подорожчати. Якщо ціна тюльпанів і гвоздик зросте на гривню-дві, то троянд – на 10 гривень. Хоча, якщо буде велика конкуренція, ціни доведеться знижувати.
Галина МАРКІВ
1-03-2011, 17:02
0
4 375