Через холод меду не буде: на Буковині бджільництво під загрозою через холодну весну

Новини Чернівців / економіка, бізнес
461
0
Через холод меду не буде: на Буковині бджільництво під загрозою через холодну весну
Фото ілюстративне

На Буковині бджільництво переживає найгіршу весну за останні роки. Нинішня погода завдала серйозного удару по розвитку бджолиних сімей, медозбору та загальному стану пасік. Бджолярі змушені підгодовувати бджіл цукровими сиропами, оскільки природних запасів бракує.

Про це йдеться у публікації "МБ"



"Ми вже втратили весняний мед"

Голова асоціації "Бджолярі Буковини" Іван Филипчук розповідає, що нічні похолодання та різкі температурні коливання негативно вплинули на розвиток бджолиних маток.

"Нинішня погода негативно впливає на бджільництво, загальний розвиток бджолиних сімей, на народження та розвиток бджоломаток. Це погано впливає й на медозбір. Бджоли нині голодують, тому ми повинні їх підгодовувати цукром, щоб вони мали хоч якісь запаси всередині вулика.

Раніше таких проблем не було. У нас таке вперше. Як правило, щорічно з п’ятого травня ми вже збирали мед з ріпаку. Не пригадую, щоб колись температура була настільки низькою в цей час", – розповідає Іван Филипчук.

Ще однією серйозною проблемою стало поширення аскосферозу – грибкового захворювання. Цей спалах, за словами Івана Филипчука, пов’язаний саме з різкими похолоданнями на початку квітня.

"Від початку квітня та досі на декількох пасіках області спостерігався аскосфероз – інфекційне захворювання, яке спричинене грибком. Воно впливає на личинки та лялечки бджіл, що у результаті призводить до їх загибелі. Ця інфекція розповсюдилась через нічні похолодання і значні перепади температури.

Пасічники рятуються як можуть.

"Хтось утеплює бджолине гніздо, хтось підгодовує бджіл медовими рамками або цукровим сиропом, щоб стимулювати бджоломатку складати яйця й збільшувати сім’ї", – розповідає пасічник.

За його словами, цьогоріч меду буде приблизно на 40 відсотків менше, ніж торік.

"Ми вже втратили весняний мед. Під великим питанням акацієвий, адже в області, на територіях біля Дністра, акація підмерзла. Можливо, якщо буде тепло, то отримаємо мед із липи й соняшнику", – зазначає голова асоціації.

"Меду просто нема з чого збирати"

Володимир Дудка, який протягом 30 років займається бджолярством, також наголошує на критичності ситуації.

"Нині маємо багато проблем, адже через холодну температуру бджоли не літають, тому й не можуть запилювати цвіт. Рапс (у бджільництві рапс використовується як джерело нектару, який бджоли використовують для виробництва меду, – ред.) зацвів, проте меду немає. Сади цвіли, проте цього не достатньо щоб нагодувати бджіл. Тому надалі пасічникам доведеться підгодовувати бджіл цукровими сиропами тощо", – розповідає Володимир Дудка.

Окрім цього, цьогоріч на Буковині з’явився новий небезпечний паразит – тропічний кліщ. Він завдає значної шкоди бджолам.

"Через кліматичні зміни на наших територіях з’явився новий вид тропічних кліщів. Він є серйозним паразитом і завдає медоносним бджолам значної шкоди. Через нього багато пасік гине. Нині в Україні через нього постраждало багато пасік – приблизно 60 відсотків.

У попередні роки таких труднощів не виникало. Натомість цьогоріч у нашому регіоні медозбір ще навіть не розпочався – просто немає з чого мед збирати. Ми вже не порівнюємо обсяги з минулим роком, а ставимо під сумнів сам факт, чи буде мед узагалі. Головна проблема не в кількості, а в самій можливості щось зібрати. Наразі сподіваємося хоча б на 20 відсотків проти торішнього врожаю", – каже пасічник.

"Сподіваємося на соняшник та акацію"

Багато пасічників цьогоріч продавали бджолопакети, оскільки на сході та півдні України значна частина бджіл загинула, і попит на пакети в нашому регіоні зріс.

"Утім, ці господарства тепер мають самостійно забезпечувати нові рої кормами. Але ж цукор на сьогодні також дорогий. Якщо ми залишимось без меду, єдиним виходом для нас теж буде продаж бджолопакетів і подальше розведення бджіл з нуля", – каже Володимир Дудка.

За його словами, нині температура занадто низька, щоб бджоли збирали нектар. Надія на те, що температура підвищиться хоча б до +25°C. Тоді з’явиться шанс зібрати хоча б частину меду.

"Зараз надворі всього +10°C, ще й дощі не припиняються. За таких погодних умов бджоли просто не можуть вилітати з вуликів і збирати нектар. Також у квітні від заморозків сильно постраждали плодово-ягідні культури – значна частина садів вимерзла. Сподіваємося, що надалі ситуація покращиться. Якщо буде тепло й +25°C, то зможемо хоч щось зібрати. Надія є на соняшник та акацію. Сподіваємося хоч із них отримати мед", – каже В. Дудка.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують